دسته ها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

این راهکارها باعث کاهش درد واکسن نوزاد می شود

  • ملیحه بال افکن
  • 26 آوریل 2020
  • ۰

چگونگی کاهش درد واکسن نوزاد که در این مقاله سعی داریم تا به بیان روش های مختلفی برای کاهش درد آن بپردازیم تا نگرانی های والدین و ناراحتی های کودک به حداقل برسد.

همانطور که می دانید نوزادان در مراحل مختلفی از دوران زندگی خود بایستی واکسن بزنند و به همین منظور درد ناشی از آن را نیز تجربه خواهند کرد و والدین در چنین موقعیت هایی می تواننند با اعمال روش هایی از درد ناشی از واکسیناسیون در نوزاد خود بکاهند.

چگونگی کاهش درد واکسن نوزاد

واکسیناسیون و یا همان واکسن زدن که در دوران کودکی فرد انجام خواهد شد و از هر گونه بیماری های احتمالی که ممکن است در بزرگسالی برای فرد اتفاق بیافتد جلوگیری خواهد کرد و به طور کلی نرخ مرگ و میر را به حداقل خواهد رساند. بر اساس گززارش مسئول کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا انجام واکسیناسسیون برای نوزاد می تواند او را از ۱۷ نوع بیماری حفظ نماید. بهتر است بدانید که واکسن هپاتیت، کزاز، سرخک، سیاه سرفه، دیفتری، پنوموکوک، فلج اطفال، اوریون، سرخجه از دسته واکسن هایی محسوب می شوند که بایستی در دوران نوزادی تزریق گردند.

چگونگی کاهش درد واکسن نوزاد

 

شایع ترین درد ناشی از تزریق واکسن استفاده از سوزن می باشد و درد ناشی از آن باعث اضطراب و ناراحتی در نوزاد و والدین خواهد شد. مطالعات نشان داده که درد ناشی از واکسن منجر به تغییراتی بر روی سیستم عصبی فرد خواهد شد و بر روی تجربه کودک در آینده تاثیر منفی خواهد گذاشت و همچنین این عامل سبب می شود تا فرد در بزرگسالی نیز از سوزن و نظایر آن آمپول ترس و واهمه داشته باشد. اغلب متخصص ها به این نتیجه رسیده اند که کودکان رده سنی ۴ الی ۶ سال به راحتی می توانند از روی نگاه عدم علاقه خود به واکسن را نشان دهند و از طرفی دیگر والدین نیز تحمل زجر کشیدن کودک خود ندارند و همین عوامل سبب می شود که از مراجعه کردن به پزشک خودداری کنند و با گذشت زمان به بیماری های خطرناک و مزمنی گرفتار خواهند شد.

راه های مختلف کاهش درد واکسن

 

عوارض جانبی پس از انجام واکسیناسیون در نوزاد:

توجه داشته باشید که واکنش نوزادان به واکسن هایی که به بدنشان زده می شود متفاوت خواهد بود اما اغلب آن ها از یک درد مشترک در بدن خود رنج خواهند برد که می تواند علائمی که در ادامه بیان کرده ایم را در پی داشته باشد:

  • حساسیت نوزاد در هنگام لمس نقطه واکسن توسط افراد دیگر برای مدت کوتاه
  • بد خلقی کودک برای مدت کودک پس از واکسیناسیون
  • قرمز شدن و تورم در محل تزریق واکسن در بدن نوزاد برای مدت زمان کوتاهی پس از واکسن زدن
  • بالا رفتن دمای بدن نوزاد برای مدت کوتاهی پس از واکسیناسیون

اگر شما این علائم را در بدن کودک خود مشاهده کردید احتیاجی به نگرانی نیست و تنها لازم است در چنین شرایطی کودک خود را نزد پزشک ببرد تا پزشک او را مورد معاینه قرار دهد و در نهایت اقدام به تجویز برخی از دارو های بی خطر برای درمان تب و سایر علائم بکند.

عوارض جانبی واکسن در کودکان

راهکارهایی برای کاهش درد واکسن:

به عنوان یک مادر لازم است بدانید که برخورد خشن سرنگ با بدن فرزندتان نه تنها برای شما بلکه برای همسرتان نیز سرگرم کننده نیست و از طرفی دیگر برای کودک نیز ترس و واهمه ایجاد خواهد کرد اما بهتر است بدانید که انجام واکسیناسیون از بروز برخی از بیماری های خطرناک در کودک جلوگیری خواهد کرد و اگر شما نگرانی زیادی در خصوص درد واکسن دارید می توانید از روش های مختلفی برای کاهش درد واکسن نوزاد خود استفاده نمایید:

در هنگام تزریق واکسن کودک را نزد خود نگه دارید:

تحقیقات نشان می دهد که والدین هنگام واکسن زدن کودک خود بایستی در نزدیکی او قرار گیرند زیرا این امر باعث حواس پرتی کودک خواهد شد و در نهایت درد کمتری را متوجه خواهد شد.

آشنایی با روش های کاهش درد واکسن نوزاد

برای کاهش درد از حوله گرم استفاده نمایید:

یکی دیگر از راه های کاربردی برای کاهش درد ناشی از واکسن نوزاد استفاده از یک حوله گرم و تمیز است که می توانید آن را بر روی محل واکسن قرار دهید. انجام این روش باعث خواهد شد تا درد و سوزش اطراف نقطه واکسن کمتر شود و اگر پس از گذشت ۲۴ ساعت وضعیت کودک بهتر نشد بایستی او را نزد یک متخصص ببرید.

استفاده از حوله گرم برای کاهش در واکسن در نوزادان

برای کاهش درد می توانید به نوزاد خود شیر بدهید:

توجه داشته باشید که تغذیه نوزاد در هنگام واکسیناسیون می تواند درد ناشی از آن را به حداقل برساند زیرا در مطالعاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که نوزادانی که در طول انجام واکسیناسیون شیر می خورند کمتر گریه خواهند کرد. یکی از دکتر ها بیان کرده که نوزادان و کودکان مادام در حال رشد می باشند و ذهن آن ها در هنگام صدمه دیدن با خوردن غذا به راحتی می تواند تغییر کند.

شیر دادن به نوزاد برای کاهش درد واکسن

استفاده از یک فنجان کوچک آب شکر برای نوزاد زیر شش ماه:

بهتر است بدانید که شکر نه تنها به کاهش عوارض دارو کمک شایانی خواهد کرد بلکه می تواند به کاهش درد واکسن نوزاد نیز کمک کند. مزه ی شکر برای نوزادان زیر ۶ ماه خوب است و سعی کنید پیش از واکسیناسیون به نوزاد خود آب شکر بدهید و از دیگر مایعات شیرین برای دادن به نوزاد خود در حین عمل واکسیناسیون استفاده نمایید.

استفاده از شکر برای کاهش درد واکسن در نوزاد

منحرف کردن کودک در حین تزریق واکسن:

یکی دیگر از اقداماتی که برای کاهش درد واکسن می توانید انجام دهید منحرف کردن کودک است و در حین انجام این کار می توانید برای منحرف کردن بیشتر او از اسباب بازی های او نیز استفاده نمایید.

استفاده از بی حس کننده ها برای کاهش درد:

توجه داشته باشید که استفاده از کرم های بی حس کننده می تواند باعث کاهش درد واکسن شود و حدود ۱ ساعت از سوزش آن نقطه جلوگیری خواهد کرد. همچنین شما می توانید در این زمینه از اسپری های بی حس کننده نیز استفاده نمایید و آن را به مدت چند ثانیه بر روی محل اسپری نمایید. در مواردی اگر از واکسن زدن کودک خود ناراحت هستید می توانید از دکتر بخواهید که برای کودکتان کرم بی حس کننده تجویز کند.

استفاده از پماد بی حسی برای کاهش درد واکسن

 

ماساژ دادن پوست کودک پس از واکسیناسیون:

توصیه می شود که پس از انجام واکسیناسیون به آرامی پوست کودکتان را در نزدیکی محل تزریق ماساژ دهید زیرا انجام این روش باعث کاهش درد واکسن خواهد شد. اغلب مطالعات نشان داده اند که ماساژ دادن پوست پس از تزریق واکسن می تواند به کاهش درد ناشی از آن کمک شایانی بکند و همچنین شما می توانید پیش از تزریق واکسن پوست کودک خود را فشار دهید تا درد کمتری حس نماید.
ماساژ دادن بدن نوزاد پس از واکسن زدن

برای پیشگیری از تب ناشی از تزریق واکسن از استامینوفن استفاده نمایید:

بهتر است بدانید که پیش از واکسیناسیون مقداری استامینوفن به کودک خود بدهید تا درد کمتری را حس نماید. همچنین دکتر هالر از دسته متخصصان اطفال می گوید که استامینوفن می تواند به کاهش تب پس از واکسن کمک زیادی بکند و علاوه بر آن کودک درد کمتری را نیز احساس خواهد کرد. البته توجه داشته باشید که برخی از دکتر ها نیز معتقد هستند استفاده از استامینوفن برای کودک می تواند اثر واکسن را کاهش دهد به همین منظور توصیه می شود که پیش از مصرف آن حتما با پزشک کودک خود مشورت نمایید.

عوارض ناشی از واکسن در نوزادان

در مورد چگونگی تزریق واکسن نوزاد خود سوال نمایید:

بهتر است بدانید که برخی از پزشکان به جای استفاده از سوزن از دستگاه هایی حاوی فشار که از طریق فشار دارو وارد بدن می شود استفاده می کنند و این امر درد ناشی از آن را به مراتب کاهش خواهد داد. شما می توانید در مورد این دستگاه با دکتر نوزاد خود مشورت نمایید و بهتر است بدانید که این دستگاه زمانی که تعداد واکسیناسیون ها زیاد باشد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین توجه داشته باشید که سایر محققان نیز در تلاش هستند تا به روش های دیگری برای عدم استفاده از سوزن بپردازند تا نوزاد درد کمتری را حس نماید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.