دسته ها
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

آموزش تکنیک های مذاکره به زبان ساده

  • سمیه نیک فرجام
  • ۵ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

مذاکره کردن دارای مجموعه ترفندهایی است و فرد با استفاده از تکنیک های مذاکره به دنبال هدایت کردن مذاکره خود به سمت هدف مشخص است در خقیقت این تکنیک ها شیوه های متقاعدسازی است که فرد مقابل را مجاب می کند تا در مذاکره صحبت های شما را بپذیرد.

در خیلی از مقالات به ترفندهایی اشاره شده است که بر مبنای آن فرد دیگران را متقاعد می کند با بررسی ها و نظرسنجی هایی که صورت گرفته است نشان می دهد که این ترفندها شاید موثر باشند اما شیوه های اخلاقی نیستند بنابراین امروزه مبنای اخلاقی و حرفه ای آن ها در نظر گرفته می شود در حقیقت به جای ترفند باید از روش های مذاکره استفاده کرد تا اخلاقی و حرفه ای باشند. اما یکی دیگر از توصیه های کلیدی که برای افراد ارائه می شود این است که حداقل آشنایی را با این دسته از ترفندها داشته باشند چون حتی اگر از این ترفندها در ارتباطات خود استفاده نکنند ممکن است، ندانسته قربانی این ترفندها شوند و دیگران با استفاده از این ترفندها آن ها را متقاعد کنند. در این زمینه می توانید از فایل های آموزشی صوتی نیز کمک بگیرد ما نیز در این مقاله به مهم ترین این تکنیک ها اشاره می کنیم و اطلاعات کافی را در اختیار مطالعه کنندگان عزیز قرار می دهیم پس تا ادامه مطلب همراه ما باشید.

تکنیک های مذاکره کدام اند؟

ابتدا بهتر است تا تعریفی از مذاکره برای عزیزان ارائه دهیم مذاکره به تعاملی گفته می شود که حداقل دو نفر در آن با یکدیگر تعامل داشته باشند که این می تواند در میان اعضای یک سازمان نیز باشد همچنین در مذاکره میان خواسته های افراد تعارضی وجود دارد نکته مهم این است که هر دو طرف با میل خود در مذاکره شرکت کرده اند تا با دلایل مستندی یکدیگر را متقاعد کنند حال اینکه چه کسی می تواند در مذاکره برنده باشد بستگی به نوع اقناع سازی دارد که در مذاکره خود به آن روی آورده است.

فنون مذاکره

مذاکره تنها در محیط های کاری و سیاسی صورت نمی گیرد بلکه خیلی از افراد در زندگی رومزه خود درگیر داد و ستدهایی هستند که بر مبنای آن باید با دیگران به مذاکره بنشینند و آن ها را متقاعد کنند بنابراین روش های مذاکره می تواند در تمام محیط ها کاربرد داشته باشد. ما برای اینکه بتوانیم یک مذاکره حرفه ای داشته باشیم باید بر اساس یک طرح عمل کنیم طرحی که در آن تکنیک های گفت و گو و مذاکره کردن رعایت شده باشد و دارای تاثیر بالایی باشد. شما به عنوان یک مذاکره کننده حرفه ای باید ویژگی افراد موفق را بهتر بشناسید در این زمینه می توانید زندگی نامه خیلی از افراد موفق در فعالیت های سازمانی را مطالعه کنید تا بیشتر با این ویژگی ها آشنا شوید.

استفاده از زبان بدن:

یکی از شیوه های موثری که از آن استفاده می شود کاربرد زبان بدن است که از آن با عنوان ارتباط غیر کلامی نیز یاد می شود خیلی از مقالات در این راستا به تحقیق و بررسی پرداخته اند و اینگونه بیان می کنند که نحوه حرکت بدن، ایستادن با اعتماد به نفس، کنترل تیک های رفتاری جسمی و از همه مهم تر داشتن ارتباط چشمی می تواند در روابط موثر باشد. به طور کلی شما باید سعی کنید تا بدن خود را به شکلی مدیریت کنید که فردی با اعتماد به نفس جلوه کنید و با برقراری ارتباط چشمی نیز می توانید دیگران را به سمت خود جذب کنید بنابراین باید زبان بدن را بهتر بشناسیم تا در برقراری موفق تر عمل کنیم.

کاربرد تکنیک های مذاکره

از اصول مذاکره استفاده کنید:

هر کاری راه و روش خاص خود را دارد و در مذاکره کردن نیز باید از راه آن وارد شد مذاکره کردن دارای مباحث عمومی نیز می باشد که شاید خیلی از افراد نسبت به آن آگاهی دارند اما استفاده از تکنیک های مذاکره به شکل ویژه در دسترس همه افراد نیست تکنیک هایی همچون، برنامه ریزی کردن، شناسایی نیازهای مخاطبان، بحث درباره این نیازها، توجه به اظهار نظر جمع و داشتن اعتماد به نفس برای اثبات سخنان شخصی که در مذاکره با تکیه بر آن ها می توان موفق عمل کرد.

  •  آرون گروپس

آماده سازی:

افرادی که بدون آماده سازی وارد یک مذاکره می شوند اغلب دچار شکست می شوند یکی از ترفندهای مذاکره این است که قبل از ورود به آن درباره سازمان و یا فرد مقابل تحقیق کنید تا اطلاعات کافی را درباره آن بدست آورید. شناسایی نیازها، نقاط قوت و ضعف کمک می کند تا در مذاکره خود بر روی مباحثی بحث کنید که طرف مقابل را وادار به گوش دادن کند.

اهمیت تکنیک در مذاکره

توجه به زمان:

زمان بندی کردن در مذاکره دارای اهمیت زیادی است اینکه بدانید چه زمانی باید چه سوالی بپرسید دارای اهمیت زیادی است زمانی که فرد از تمرکز کافی برخوردار نیست و یا فشار زیادی بر روی او باشد ممکن است رابطه را تخریب کند. آشنایی با فنون مذاکره و تکنیک هایی که به کارتان می آید شما را در جهت دستیابی به اهداف و انتظارت سوق می دهد و اگر می خواهید زیرک عمل کنید باید بدانید که درجه حساسیت یک سوال در چه زمان هایی برای فرد مقابل بالا می رود.

کنار گذاشتن تمایلات شخصی:

تکنیکهای مذاکره در موارد متعددی دیده می شود که یکی از آن ها این است که فرد در مذاکره خود به اینکه چه کسی از مذاکره سود می برد فکر نکند و تنها درگیر این امر است که موفقیت از آن چه کسی خواهد شد. فردی که مذاکره کننده توانمندی باشد سعی می کند تا در مذاکره خود طرف مقابل را متقاعد کند که نتیجه نهایی کار را او تعیین می کند این می تواند توانمندی فرد را ارتقا دهد.

مهارت شنیداری:

فرد مذاکره کننده ای که از قدرت شنیداری بالایی برخوردار است در واقع یکی از کلیدی ترین اصول مذاکره را به کار برده است و از این طریق اعتماد فرد مقابل را به خود جلب کرده است بنابراین در مذاکره کردن باید فردی صبور باشید و کلام دیگران را قطع نکنید وقتی طرف مقابل متوجه احترام و توجه شما می شود میل و رغبت بیشتری در او ایجاد می شود تا سخنان شما را بپذیرد.

شیوه های کاربردی در مذاکره

قدرت پیش بینی:

یکی از مهم ترین تکنیک های مذاکره کردن قدرت پیش بینی کردن انتظارات است شما باید تمام انتظارات خو را مشخص کنید و برای آن برنامه ای تعیین کنید و به طبع فرد مثابل شما نیز برای خود انتظارات و اهدافی را مشخص می کند که در مذاکره به بیان آن ها بپردازد بنابراین شما باید با زیرکی انتظارات اولیه او را پیش بینی کنید. شما باید اولین پیشنهادهایی که از سوی فرد مقابل ارائه می شود را به عنوان یک هدف اصلی مشخص کنید و با توجه به اولویت و اهمیت آن می توانید فرد را در اختیار خود قرار دهید.

 افزایش مهارت ارتباطی با تکنیک ها و راهکارهایی اصولی شامل این اصول می شود: سوال پرسیدن، ارائه دادن نظر و توجه به بازخوردها، دور نشدن از مشکلات، پای بند بودن نسبت به اصول و جمع بندی کردن مذاکره، این موارد کلیدی از دیگر موارد با اهمیت هستند که به عنوان اصول مذاکره از آن یاد می شود و از درجه اهمیت بالایی نیز برخوردار هستند.

معرفی انواع مذاکره

سه روش اصلی برای مذاکره وجود دارد که شامل مذاکره سخت، مذاکره نرم و مذاکره اصولی می باشد که به عقیده کارشناسان, گزینه سوم یعنی مذاکره اصولی بهترین روش اصول مذاکره می باشد.

ترفندهای مذاکره

رویکرد سخت یا مذاکره سخت در واقع مجادله و مذاکره از طریق چانه زنی های رقابتی اتفاق می افتد اما مذاکره یا رویکرد نرم، تسلیم بخشی از مذاکره می باشد که در این نوع مذاکره اغلب یکی از طرفین مذاکره در تلاش برای تامین منافع طرف مقابل می باشد و حتی برخی مواقع از منافع خود با استفاده از هنر فن بیانش به دلایل مختلفی مثلا ایجاد ارتباط یا نگه داشتن ارتباط، چشم پوشی خواهد کرد.

مذاکرات اصولی اغلب به دنبال دستیابی به یک نتیجه پایدار و برنده می باشند و در این نوع مذاکره, موارد زیر باید از سوی طرفین مذاکره کننده در نظر گرفته شود :

  • انسان ها و حاضرین در مذاکره را باید از موضوع مورد مذاکره جدا کرد.
  • باید بر منافع تمرکز شود و نه بر موقعیت ها
  • گزینه های مختلف را پیش از توافق در نظر بگیرید.
  • مبنای توافق براساس معیار های عینی تعیین گردد.

به یاد داشته باشید که همه افراد به منظور یادگیری مذاکره و برای اینکه مذاکره کننده خوبی شوند، لازم است بارها مذاکره انجام دهند تا تجربه کافی در این زمینه را بدست آورند، در عین حال به تقویت فن بیان خود برای مذاکره بپردازند .

روشهای مذاکره

ترفندها و تکنیکهای مذاکره

در هر مذاکره، توجه به سه عنصر؛ نگرش های طرفین مذاکره، دانش طرفین مذاکره و نیز مهارت های بین فردی افراد حاضر در مذاکره از اهمیت زیادی برخوردار است و احتمالا می توانند نتیجه نهایی مذاکره را تحت تاثیر قرار دهند، در واقع این سه عنصر مذاکره، تکنیکها و ترفندهای مذاکره را مشخص می کنند، اغلب این تکنیکها و ترفندهای مذاکره در یکی از ۵ دسته اصلی که شامل تکنیکهای فشار، تکنیکهای تاخیر، تکنیکهای افزایش قدرت، تکنیکهای دستکاری و تکنیکهای مشارکی می باشند، قرار می گیرند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *