دسته ها
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

افزایش نشاط روحی با ۵ توصیه علمی و مطمئن

  • سمیه نیک فرجام
  • 23 مارس 2020
  • ۰

نشاط روحی تحت تاثیر عوامل متعددی هستند عوامل محیطی و درونی که در صورت نداشتن کنترل و آگاهی ممکن است شاید را از زندگی فرد دور کنند استرس یکی از اساسی ترین عواملی است که شادی را در زندگی هر فردی تحت تاثیر خود قرار داده است و با کنترل آن می توان فردی با نشاط در زندگی بود.

اگر می خواهید فردی شاد باشید باید استرس و اضطراب را از خود دور کنید شیوه هایی که برای افراد در این مقاله ارائه می شود موجب افزایش نشاط روحی در زندگی می شود تحقیقات و تجربه نشان می دهد که نه تنها عوامل روحی می تواند در نشاط فرد موثر باشد بلکه تغذیه و سلامت جسمی او نیز تا حدی تعیین سلامت روحی افراد است. شاید این تجربه برای خیلی از افراد ایجاد شده باشد که در زمان استرس با مصرف برخی از دمنوش ها می توانند بر استرس خود غلبه کنند بنابراین می توان گفت که عوامل تعیین کننده زیادی وجود دارند که خوشبختی و سطح رضایت از زندگی فرد را مشخص می کنند.

خیلی از ما دوست داریم زندگی شادی داشته باشیم و در برخوردهای خود با دیگران فردی با نشاط باشیم اما بنا به برخی از دلایل نمی توانیم نشاط را در زندگی خود جاری کنیم. شاید یکی از اساسی ترین علت ها این باشد که افراد آگاهی کافی نسبت به عواطف و احساسات خود ندارند خیلی از افراد نمی دانند که چه مواقعی عصبانی می شوند و چه چیزهایی آن ها را عصبانی می کند همچنین خیلی از افراد آگاه نیستند که چه عواملی می تواند استرس آن ها را تقلیل کنند.

افزایش نشاط روحی در زندگی:

نشاط در زندگی از دیدگاه روانشناسان مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است زیرا اهمیت این امر در زندگی افراد مشخص است انسان در طول روز اضطراب و استرس زیادی را تحمل می کند و این احساسات منفی می تواند نشاط را از زندگی او دور کند و با دور شدن نشاط فرد نمی تواند زندگی موفقی داشته باشد. در تحقیقاتی که بر روی استرس انجام شده نشان داده می شود که مدیریت کردن استرس فرایندی تدریجی دارد و با توجه به شیوه زندگی افراد انجام می شود مدیریت کردن استرس در زندگی از آن رو مهم است که می تواند در افزایش نشاط تاثیرگذار باشد بنابراین می توان با پایین آوردن سطح استرس نشاط را در زندگی خود کنترل کرد.

افزایش نشاط کاری

در این بخش با اشاره به تکنیک های موثر برای ایجاد نشاط در زندگی این امکان را به افراد می دهیم که با مدیریت کردن عوامل منفی و دور کننده شادی زندگی با کیفیت تری داشته باشید و از سطح سلامت روحی و روانی بالتری برخوردار باشید بنابراین با دقت مطالب را مطالعه کنید.

بالا بردن حس شوخ طبعی:

یکی از توصیه هایی که برای افزایش شادی در زندگی می شود شوخ طبع بودن است در جمع های شرکت کنید که روحیه بالایی دارند و با شوخ طبعی احساسات مثبت و شادی را در شما ایجاد می کنند. شوخ طبعی یک قدرت درونی در افراد است که این قدرت را به فرد می دهد تا در هر شرایطی بخندد و شاد باشد افرادی که شوخی می کنند نگرانی های کمتری در زندگی دارند زیرا نگرانی ها برای این افراد کم اهمیت هستند. تحقیقات نشان می دهد که انجام دادن کارهای لذت بخش برای افراد می تواند در سلامتی آن ها تاثیرگذار باشد انجام دادن کارهایی که در آن مهارت دارید، ورزش کردن، گوش دادن موسیقی و هر چیز کوچک دیگر که می تواند در بالا بردن روحیه شما تاثیر زیادی داشته باشد.

افزایش نشاط روحی

افزایش عزت نفس:

یکی دیگر از راه حل های افزایش نشاط روحی در زندگی بالا بردن اعتماد به نفس و حس خودباوری افراد است عزت نفس احساسات درونی شما را نسبت به شخصیت خودتان نشان می دهد و مشخص می کند که یک فرد تا چه میزان خودش را دوست دارد. همانطور که می دانید خیلی از عوامل می تواند در عزت نفس افراد نقش داشته باشد شکست عاطفی و مشکلات زندگی هر یک به نوعی در عزت نفس فرد موثر هستند. اما عامل مهم دیگر برای حفظ عزت نفس پذیرش توانایی ها است هر فردی با وجود نقض هایی که دارد در زندگی نقاط قوتی دارند که می تواند در افزایش عزت نفس و افزایش نشاط در زندگی موثر باشند. آشنایی با تکنیک های خنده درمانی و تاثیر آن بر نشاط در زندگی می تواند راه حل های موثری را ارئه دهد.

زندگی سالم:

افرادی که زندگی و تغذیه ای سالم دارند از سطح نشاط بیشتری در زندگی برخوردار هستند زیرا کمتر در معرض بیماری ها قرار می گیرند بنابراین یکی از توصیه های پزشکان داشتن برنامه و رژیم غذایی سالم است. رژیم غذایی می تواند به سلامت مغز افراد نیز کمک کند یکی دیگر از مواردی که شما را به سطحی از زندگی سالم نزدیک تر می کند ورزش کردن در طول روز است پیاده روی های گروهی نیز می تواند تاثیر زیادی در افزایش شادی روحی شما داشته باشد.

داشتن خواب کافی:

خواب کافی که در میانگین هفت تا هشت ساعت در روز باشد می تواند سلامت روحی و جسمی شما را تضمین کند داشتن خواب کافی قدرت مغز را افزایش می دهد و کسالت روحی را از شما دور می کند. افرادی که در طول روز خواب کمتری دارند خستگی های جسمی ممکن است بر آن ها غلبه کند بنابراین یکی از اولویت هایی که در برنامه ریزی های روزانه خود باید به آن توجه داشته باشیم داشتن خواب کافی است. داشتن خواب کافی یکی از راهکارهای کاهش افسردگی و افزایش نشاط روحی در زندگی است که در کنار سایر موارد باید به آن توجه شود.

تاثیر نشاط در زندگی

فاصله گرفتن از دغدغه ها:

یکی از راه های افزایش نشاط روحی دور شدن از دغدغه های و عادت های زندگی است خیلی از ما در طول روز درگیر تکرار و عادت هستیم که این لذت زندگی را از ما می گیرد حتی گاهی توصیه می شود از برنامه ریزی های خود نیز دوری کنید. داشتن برنامه دقیق و منظم احساسات افراد را خشک و شکننده می کنند بنابراین برخی از روزها چارچوب های زندگی را باید دور ریخت و تنها در لحظه زندگی کرد تا انرژی لازم برا برای ادامه مسیر به دست آورد.

افزایش نشاط در زندگی شیوه های موثری دارد که در اکثر مقالات اشارات مستقیمی به آن ها شده است شیوه هایی که برای افزایش نشاط روحی به کار برده می شود بسیار گسترده و متعدد هستند و می توانید با استفاده از این شیوه ها تاثیرات زیادی را مشاهده کنید.از دیگر موارد مهم و تاثیرگذار در افزایش نشاط می توان به این موارد اشاره کرد:

بالا بردن نشاط

  • پایین آوردن میزان اضطراب با تکنیک های تاثیرگذار
  • درد و دل کردن با دیگران و دریافت انرژی های امیدوار کننده در زندگی
  • مصرف مواد غذایی نشاط آور
  • استفاده از تکنیک تنفس عمیق
  • مراجعه به مشاور

این موارد به طور کلی در افزایش نشاط روحی نقش به سزایی دارند و هر یک به شیوه ای موثر می توانند استرس و نگرانی ها را از شما دور کنند به خیلی از افراد نیز به دلیل عدم کنترل بر روی احساسات خود توصیه می شود تا به مشاور مراجعه کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.