دسته ها
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

معرفی دیدنی های یزد و راهنمای بازدید از نقاط گردشگری این شهر زیبا

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۳ آذر ۱۳۹۸
 • ۰

یزد یکی از دیدنی های ایران است که دارای آثار تاریخی متعددی است دیدنی های یز برای علاقه مندان و گردشگران ایرانی دارای جذابیت زیادی است. این منطقه کویری که به جاذبه های کویری خود شهرت یافته است بسیار دوست داشتنی است و بناهای تاریخی متعددی در آن وجود دارد.

یکی از نکات گردشگری مهمی که در رابطه با شهر دیدنی یزد باید بدانید این است که این شهر تاریخی و فرهنگی به عنوان اولین و بزرگ ترین شهر خشتی در دنیا شناخته می شود از سویی در برخی از کتاب ها نیز دومین شهر تاریخی مهم در دنیا است که از معماری ارزشمندی برخوردار است. مناطق گردشگری یزد دارای تنوع زیادی است و در طول تاریخی نیز از این شهر با اسامی مختلف شهر بادگیرها، شهر دوچرخه ها، دارالعلم و عروس کویر یاد شده است.

در این بخش بیشتر با جاذبه های گردشگری در شهر یزد آشنا خواهید و علاقه مندان می توانند جاذبه های بیشتری از این شهر را بشناسند. اگر از علاقه مندان به جاذبه های تاریخی و فرهنگی مهم در ایران هستید می توانید با سفر به این منطقه توریستی با جاذبه های مهمی از این شهر آشنا شوید.

دیدنی های یزد را بیشتر بشناسید:

تورهای مسافرتی که برگزار کننده سفر به یزد هستند با ارائه بهترین خدمات گردشگری و رفاهی برای علاقه مندان گردشگران زیادی را جذب می کنند که جالب توجه هستند و در این مطلب با نمونه هایی از مکان های دیدنی یزد آشنا خواهید شد.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

 

مسجد جامع یزد:

این بنای بی نظیر در سال ۱۳۱۳ به عنوان یکی از مهم ترین آثار ملی در میراث ملی ایران به ثبت رسیده است بنای دیدنی مسجد جامع یزد در ضلع غربی خیابان امام خمینی بسیار دیدنی است و به عنوان یکی از مهم ترین بناهای قدیمی در یزد شناخته می شود.

این مسجد تاریخی یکی از مناطق گردشگری و تماشایی یزد است که دارای ایوانی بسیار مرتفع است از جمله دیگر بخشهای این مسجد می توان به دو پایاب، دو شبستان، گنبد خانه، صحن بزرگ و گرم خانه اشاره کرد. ۶ درب ورودی این مسجد بسیار دیدنی و جذاب هستند و در هر درب می توانید با جاذبه مختلفی از این مسجد رو به رو شوید.

بناهای تاریخی یزد

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

خانه لاری ها:

این خانه در یزد یکی از بناهای برجسته است که متعلق به دوران قاجاریه است قدمت این خانه تاریخی به ۱۵۰ سال باز می گردد و دستور ساخت آن توسط حاج محمد لاری داده شده است. در معماری این بنا از ۶ باب استفاده شده است این خانه کویری به عنوان یک خانگاه نعمت الهی شناخته می شده است و در سال ۱۳۷۵ در میراث ملی ایران به ثبت رسیده است در زندیکی این بنا نیز عمارت کلاه فرنگی واقع شده است که یکی دیگر از دیدنی های یزد به شمار می آید.

مسجد جامع یزد

حمام خان یزد:

این حمام نیز در سال ۱۲۱۲ ساخته شده است و دستور ساخت آن توسط حاکم یزد داده شد قدمت این بنا نیز به دوران قاجار باز می گردد علت نامگذاری این حمام به حمام خان اختصاص آن به خان های دوران بوده است. خیلی از بزرگان در گذشته علاوه بر استحمام در این محل مسائل مختلف اجتماعی را حل و فصل می کنند با وجود تغییرات جدیدی که در این بنا صورت گرفته است این مکان اکنون یک سفره خانه و چایخانه سنتی است که بازدیدکنندگان زیادی نیز دارد.

نواحی توریستی یزد

آب انبار شش بادگیر:

این آب انبار نیز یکی دیگر از مناطق گردشگری یزد است که متعلق به دوران قاجار است بنای این آب انبار دارای ۶ بادگیر است ۳ نوع از این بادگیرها مورد بازسازی قرار گرفته است برای بازدید از این آب انبار باید به میدان شهید بهشتی شهر بروید.

جاذبه خاص یزد

منار جنبان خرانق:

بنای منار جنبان یک بنای تمام خشت است که به عنوان یک اثر دیدنی در شهر شناخته می شود پیکره این بنا به طور کامل از خشت ساخته شده است و از یک معماری بسیار فوق العاده برخوردار است تحقیقات نشان می دهد این اثر تاریخی متعلق به دوران ساسانیان است و یکی از دیدنی های یزد است.

بناهای قدیمی یزد

امیر چخماق:

این مجموعه از مکان های تماشایی یزد است که از میدان، آب انبار، بازار و مسجد ساخته شده است قدمت این بنا نیز به دوران تیموریان باز می گردد ساخت این بنا به دستور جلال الدین چخماق انجام شده است این بنا نیز در سال ۱۳۳۰ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

دیدنی های جذاب یزد

کاروانسرای زین الدین:

این کاروانسرا دارای ۴۰۰ سال قدمت است و دستور ساخت آن توسط شاه عباس صادر شده است این کاروانسرا از دو بخش ساخته شده است و در ساخت آن نیز از مصالح خشتی استفاده شده است. این بنا در سال ۲۰۰۶ به عنوان یک اثر برگزیده تاریخی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و در بازسازی های اخیر نیز بسیار دیدنی است.

دیدنی های زیبای یزد

هشت باغ دولت آباد:

این باغ یکی از زیبایی های شهر یزد  است صنایع دستی که در این باغ به قورش می رود بر اهمیت آن افزوده است این بنا از دوران افشاریه بر جای مانده است این باغ دارای بخش های مختلفی همچون فضای سبز، عمارت و تالار آیینه است بادگیرهای مرتفعی که در ساخت این بنا استفاده شده است این بنا را تماشایی تر کرده است.

آشنایی با دیدنی های یزد

از دیگر دیدنی های این شهر می توان به موزه آیینه، قنات زارچ، سرو ابرکوه، زندان اسکندر، آرامگاه سید شمس الدین، گنبد عالی ابرکوه، آب انبار گیو و … است که می توانید از نزدیک این دیدنی های را مشاهده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.