دسته ها
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

اختلال خلقی فصلی و شناخت علایم و روش های درمان آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۹ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

اختلال خلقی فصلی که معمولا در فصول سرد سال خود را نمایان می سازد و افراد زیادی را دامن گیر خود کرده است و به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم تا به بیان راهکارهای درمان آن بپردازیم با ما همراه باشید.

اختلال خلقی فصلی که معمولا در فصل زمستان خود را نشان می دهد و با نزدیک شدن به فصل بهار علائم آن از بین می رود. این بیماری معمولا در ماه شهریور که روزها در حال کوتاه شدن هستند بروز می کنند و در طی روزهای زمستان تا اسفند که روز دوباره به حالت طبیعی خود باز می گردند از بین می رود.

آشنایی با اختلال خلقی فصلی

بهتر است بدانید که اختلال خلقی فصلی نوعی افسردگی محسوب می شود که به تغییرات در فصول مرتبط می باشد و به طور کلی در طول سال یک بار اتفاق می افتد و پایان پیدا می کند. پس این احساس را که در فصل زمستان در شما پیدا می شود را توصیه می کنیم تا دست کم نگیرید و اقدامات لازم را برای درمان خود انجام دهید.

چگونگی درمان اختلال خلقی فصلی

اگرچه تحقیقاتی در مورد جلوگیری از این بیماری و حساسیت وجود اما با این وجود نیز نوردرمانی می تواند به پیشگیری از بروز این آلرژی در افراد دارای سابقه قبلی کمک کند. اگر شما نیز نتگران این هستید که امسال به این حساسیت مبتلا شوید بهتر است تا با پزشک مخصوص خود در مورد راهکارهای پیشگیری از آن مشورت کنید. توجه داشته باشید که بایستی یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید و از پرخوری در تعطیلات نیز جلوگیری کنید زیرا خرج بیش از حد باعث تشدید شدن سطح افسردگی فصلی خواهد شد.

اگر شما نیز از دسته افراد مبتلا به این افسردگی فصلی هستید نیازی به نگرانی نیست زیرا افسردگی یکی از بیماری های قابل درمان محسوب می شود و می توانید تا با مراقبت های درست طی چند روز و یا چند هفته آن را درمان کرده و احساس بهتری داشته باشید.

علائم و نشانه های بروز اختلال خلقی فصلی:

 • از دست دادن علاقه و رغبت به فعالیت هایی که قبلا بدان علاقه داشته اید.
 • داشتن مشکلات خوابیدن
 • داشتن افکار مکرر مرگ و یا خودکشی
 • تجربه تغییر در اشتها و یا وزن
 • عدم تمرکز قوی
 • داشتن انرژی بسیار کم
 • احساس افسردگی در طول روز
 • احساس ناامیدی و بی ارزشی
 • احساس تنگی و یا تحریک

بروز حساسیت های فصلی در افراد

راهکارهای درمان اختلال خلقی فصلی:

همانطور که می دانید اختلال خلقی فصلی از دسته حساسیت ها و آلرژی هایی محسوب می شود که به راحتی قابل درمان است و نیاز به نگرانی و دلهره ندارد و در ادامه به بیان آن پرداخته ایم.

پیاده روی زیر نور خورشید:

همانطور که می دانید نور تاثیر قوی در کمک به عملکرد بدن دارد و از دسته بهترین روش ها برای جلوگیری از بروز اختلال خلقی فصلی شناخته شده است. اگرچه در فصول سرد سال نسبت به فصول گرم کمتر خورشید را در آسمان مشاهده می کنید اما تا جایی که می توانید در فصول سرد نیز در معرض نور خورشید قرار بگیرید و هنگامی که خورشید در آسمان قرار دارد به پیاده روی بروید زیرا قرار گرفتن در معرض خورشید باعث رفع افسردگی فصلی خواهد شد.

پیاده روی زیر نور خورشید برای درمان اختلال خلقی فصلی

انتخاب لامپ های قرمز:

بهتر است بدانید که در طی فصول سرد بایستی اختلالات خواب را به حداقل برسانید. در افرادی که در به خواب رفتن و خوابیدن مجدد دارای اختلال هستند توصیه می شود تا برای داشتن خوابی راحت از لامپ قرمز و یا نارنجی هنگام شب استفاده کنند زیرا چراغ هایی با این رنگ می توانند تا هورمون ملاتونین را سرکوب نمایند و مجدد به خواب رفتن افراد را راحت تر کند.

استفاده از لامپ های قرمز برای بهبود اختلال خلقی فصلی

ورزش منظم:

همانطور که می دانید ورزش کردن از اهمیت ویژه ای برای مقابله با اختلال خلقی فصلی محسوب می شود به ویژه اگر با ریتم خواب شبانه پیوند بخورد و در نهایت شما می توانید تا یک ریتم شبانه روزی سالم را برای خود ایجاد کنید. توجه داشته باشید که بایستی حتما به این برنامه و ریتم سالم پایبند باشید زیرا باعث بهتر شدن خلق و خوی شما در طی فصول سرد خواهد شد.

فواید بسیار زیاد ورزش کردن

تجربه تابستانی طولانی تر:

دلیلی وجود ندارد که شما با قرار رسیدن ماه های سرد سال و کوتاه شدن روز ها فعالیت هایی را که در تابستان ازآن لذت می بردید را کنار بگذارید زیرا شما می توانید با ادامه دادن این فعالیت ها به پیشگیری از کسالت روانی و یا عاطفی کمک شایانی بکنید. همچنین اگر شما در طول تابستان اقدام به انجام ورزش هایی مثل فوتبال ساحلی می کردید اکنون بهتر است تنا آن را در سالن های ورزشی انجام دهید.

چگونگی استفاده از تابستان

داشتن رژیم غذایی متعادل:

همانطور که می دانید تمایل به خوردن غذاهای ناسالم و یا چاق کننده در فصول سرد سال که روز ها نیز کوتاه می شوند بسیار افزایش پیدا می کند اما شما بایستی در طی این ماه ها یک رژیم غذایی که شامل پروتئین،میوه،سبزیجات و غلات می باشد را برای خود تهیه کنید. توجه داشته باشید که اگر بیش از حد کربوهیدرات مصرف کنید افزایش وزن می تواند انرژی و انگیزه شما را برای انجام فعالیت های ورزشی بسیار کاهش دهد که البته این مورد در میان بانوان شایع می باشد.

داشتن رژیم غذایی مناسب

روشن تر کردن فضای زندگی:

شما می توانید با روشن تر کردن فضای زندگی خود از طریق کنار زدن پرده ها و ورود نور به داخل خانه ها بهبود خلق و خو و از بین رفتن اختلال خلقی فصلی را در خود مشاهده کنید. همچنین توجه داشته باشید که جریان یافتن زندگی در اطراف شما نیز گزینه خوبی محسوب می شود و شما می توانید با قرار دادن چندین گلدان کوچک در خانه و یا محل کار خود فضای داخلی خوبی را برایی خود ایجاد کنید.

برنامه ریزی برای تعطیلات:

همانطور که می دانید برنامه ریزی سفر برای مقصدی گرم روشی مناسب برای جلوگیری از بروز این آلرژی محسوب می شود اما بایستی بداندی که این راه حل کوتاه مدت و موقتی است و در بلند مدت می تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. البته شما بایستی خود را با آب و هوای سرد خانه خود پس از برگشتن از سفر آماده کنید. به طور کلی می توان گفت که برنامه ریزی کلی برای سفر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

برنامه ریزی برای تعطیلات

مراجعه به پزشک:

اگر احساس می کنید که این اختلال خلقی فصلی در شما ممکن است به مرز افسردگی کامل نیز برسد بهتر است تا با پزشک مشورت کنید. همانطور که می دانید هیچ دلیلی برای رنج کشیدن از این بیماری وجود ندارد و پیشگیری نیز بهتر از درمان می باشد.

مراجعه به پزشک برای درمان اختلال خلقی فصلی

نور درمانی یکی از گزینه هایی است که می تواند در این زمینه مدنظر قرار بگیرد اگر این روش درمان دارای عوارضی نیز می باشد اما اگر توسط فرد متخصص انجام گیرد می تواند بی خطر نیز باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.