دسته ها
پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

آب دادن به نوزاد از چه زمانی مجاز است؟

 • ساناز براتی
 • ۲۱ دی ۱۳۹۸
 • ۰

آب دادن به نوزاد باید در زمان مناسب آن یعنی بعد از شش ماهگی آغاز شود و در ابتدا باید حتما از آب جوشیده و به میزان کم به نوزاد داده شود. دادن آب به کودک باعث تعادل وزنی در نوزادان شده و از یبوست و برخی از مشکلات گوارشی در کودکان جلوگیری می کند.

آب حیاتی ترین ماده برای زندگی بزرگسالان و کودکان و همه جانداران است. مصرف آب باعث تعادل وزنی در نوزاد شده و او را از خطر بیماری هایی مثل یبوست نوزاد و عفونت لوله ادراری در امان نگه می دارد. آب مورد نیاز در بدن به وسیله مواد غذایی مثل شیر، آبمیوه، سوپ، دوغ و میوه ها تامین می شود. ولی باید بدانیم که از چه زمانی نوشیدن آب برای نوزادان را آغاز کنیم. در این مطلب با بررسی این موضوع همراه ما باشید.

آب دادن به نوزاد در زمان مناسب

یکی از سالمترین نوشیدنی ها برای کودکان آب است ولی در آغاز زندگی و دوران نوزادی نباید آب به نوزاد داده شود. اکثر مادران می خواهند بدانند که نوشیدن آب توسط نوزاد را باید از چه زمانی آغاز نمایند و زمان مناسب برای این کار چه وقت است.

وقت دادن آب به نوزاد

از چه زمانی می توان به نوزاد آب داد؟

در کل زمان نوشیدن آب توسط نوزاد بعد از شش ماهگی عنوان شده است یعنی زمانیکه کودک بتواند غذای جامد بخورد. شیر مادر تا شش ماهگی تمام نیاز های کودک را بر طرف می کند و به چیز دیگری نیاز ندارد. اما در زمان هایی که هوا بسیار گرم بوده و یا نوزاد تب داشته باشد می توان به او در فواصل معین و به میزان کم آب داد، تا بدن نوزاد با کم آبی رو به رو نشود. در دادن آب بعد از شش ماهگی به نوزاد نباید زیاده روی شود چون ممکن است باعث کاهش اشتهای او شود.

دادن آب به کودک

دلایل ندادن آب به نوزاد زیر شش ماه

از دلایل ندادن آب به کودک زیر شش ماه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه گوارش کودک با خوردن آب نمی تواند مواد مغذی شیر را جذب کند.
 • آب باعث پر شدن حجم معده کودک شده و اشتهای نوزاد را برای خوردن شیر کاهش می دهد و در نتیجه کودک وزن نمی گیرد.
 • در برخی موارد کمیاب دادن آب به کودک زیر شش ماه ممکن است باعث ایجاد مسمومیت آبی در نوزاد شده و خطر بیهوشی و کما را برای او در پی داشته باشد. خوردن آب زیاد باعث پایین آمدن غلظت سدیم در بدن کودک شده و مشکلاتی را به همراه دارد.
 • دادن آب به نوزاد چون هنوز رشد کلیه ها کامل نشده باعث آزاد شدن سدیم در بدن کودک شده و بر فعالیت مغزی او اثر می گذارد.

زمان دادن آب به کودک

از نشانه های مسمومیت آبی می توان به بد اخلاقی،پایین آمدن دمای بدن، ورم، خواب آلودگی و تغییرات رفتاری در کودک اشاره کرد.

در کودکانی که زردی دارند دادن آب زیاد باعث افزایش بیلی روبین خون شده و زردی افزایش می یابد.

اگر نوزاد دچار زردی است آب دادن زیاد موجب افزایش بیلی روبین خون و در نتیجه افزایش زردی نوزاد می‌شود.

زمان آب دادن به کودک

روش آب دادن به کودک

بدن نوزاد نسبت به آبی که می خورد حساس بوده و نباید از آب لوله کشی مستقیما به کودک داد. وجود مواد معدنی مثل کلسیم، منیزیم و یا نمک های مثل سدیم و پتاسیم چه کم و چه به مقدار زیاد بر سلامتی نوزاد تاثیر گذار است و مشکلاتی به همراه دارد. همچنین وجود برخی میکروب ها به دلیل اینکه سیستم ایمنی نوزاد هنوز کامل نشده برای او خطرناک است و در دادن آب به نوزاد باید موارد زیر را رعایت کرد.

زمان آب دادن به نوزاد

 • از آب جوشیده سرد شده به نوزاد بدهید. جوشاندن آب برای یک دقیقه میکروب های موجود در آن را از بین برده و خطری برای نوزاد ندارد.
 • تا چهار ماهگی برای آماده کردن شیر خشک حتما باید از آب جوشیده استفاده کرد. اضافه یا کم بودن آب در تهیه شیر خشک برای کودک مضر است.
 • آب تصفیه شده یا آب چشمه نیز باید جوشیده شوند.
 • آب جوشیده را در اندازه های کم و در ظروف استریل نگهداری نمایید.
 • آب جوشیده برای سه روز در یخچال و ۲۴ ساعت در دمای محیط قابل نگهداری است.
 • جوشاندن آب مواد معدنی و شیمیایی آب را از بین نمی برد.
 • آب تصفیه و آب مقطر به خاطر نبودن املاح معدنی در آن نباید به نوزاد داده شود زیرا تاثیرات منفی بر سلامت او خواهد گذاشت.
 • تصفیه آب های خانگی با فیلتر کربن میزان باکتری را افزایش داده همچنین رسوب زدایی سدیم موجود در آب را افزایش داده و مواد معدنی در آب را کاهش می دهند.
 • بعد از چهار ماهگی می توان از آب لوله کشی در صورت نیاز به کودک داد. در این زمان بهتر است چند دقیقه آب را باز گذاشته بعد از آن استفاده نمایید.
 • از دادن آب قند به کودک پرهیز نمایید زیرا باعث تغییر ذائقه در او می شود.

آب دادن به کودک

مقدار آب مورد نیاز نوزادان بعد از شش ماهگی

بعد از شش ماهگی باید به طور مرتب به کودک آب داده شود. آب معمولی از آب میوه های شیرین و پر کاری مفیدتر است. دادن آب باعث بر طرف شدن تشنگی کودک شده و اشتهای او را کم نمی کند. میزان آبی که به کودک داده می شود باید حدود یک سوم فنجان به ازای هر کیلوگرم از وزن او در طول روز باشد. در زمان بیدار شدن شبانه به کودک خود آب بدهید چون احتمال تشنگی در شب بیشتر از گرسنگی است. در زمان شب و هنگام خواب همیشه مقداری آب در دم دست خود داشته باشید و در زمان بیدار شدن کودک به او بدهید. در زمان گرما و تب در کودکان آب بیشتری به آنها بدهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.