دسته ها
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

سه راه اصولی برای از پوشک گرفتن کودک و بهترین زمان انجام آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۵ فروردین ۱۴۰۰
 • ۰

از پوشک گرفتن کودک یکی از سخت ترین کار های است که والدین با آن رو به رو هستند و اگر کمی با فرزندان بد رفتاری کنند ممکن است شخصیت های آنان در آینده تغییر کند. همانطور که می دانید دوران کودکی بسیار مهم است و تمام خلقیات و عادات و رفتار های کودکان در همین سن شکل می گیرد. گاها ترک پوشک در کودکان ممکن است از ترک شیر هم سخت تر باشد با توجه به رفتار هایی که والدین از خود نشان می دهند ممکن است کودک را وادار به لجبازی کنند. در ادامه به آداب صحیح گرفتن کودک از پوشک می پردازیم.

مراحل از پوشک گرفتن گودک

راه کار هایی که ترک پوشک در کودکان را آسان می کند.

برای جدا کردن چیزی از کودک باید صبور بود و رفتار های مناسبی نشان داد تا کودک آسیب روانی نبیند.

تحمل کردن

داشتن کودک یک موهبت الهی است. باید برای سلامتی این نعمت تمام توان خود را به کار بگیرید و بابت این نعمت خدا را شکر کنید. گرفتن پوشک هم ممکن است کمی سخت باشد اما کار غیر ممکنی نیست و نیازمند صبر و تحمل است البته در این راه باید همه چیز را به جان خرید. نباید در این راه عصبانیت و بی حوصلگی به خرج داد. این رفتار های شما باعث ایجاد ترس در کودکتان می شود و همچنین ممکن است این پروسه را طولانی کند.

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

کمک گرفتن از یک مشاور

زمانی نگران فرزند خود شوید که سن او از سه سال بگذرد و شما نتوانسته باشید که او را از پوشک بگیرید و فرزندتان به محض اینکه از پوشک جدا شود مضطرب شود. با یک روان شناس درباره این مطلب سخن بگویید و از او بخواهید که شما را در این امر یاری کند. قبل از هر تلاشی لازم است که کودک را از اضطراب دور کنید.

کودک خود را به تنهایی راهی نکنید.

در امر رفتن به دستشویی کودکتان را همراهی کنید و هرگز کلماتی مثل (اه اه، ببین چه کار کرده )  رابه کار نبرید که باعث شود کودکتان مضطرب شده و از ادامه اجابت مزاج باز بماند، این کار شما سبب می شود کودک انقدر سخت به دستشویی برود که در نهایت دچار یبوست یا سنگ کلیه شود. لازم است حتی در زمان عوض کردن پوشک هم از آن ها تعریف کنید و صورت خود را خندان نشان دهید.

همکاری کنید.

برای فرزندتان توالت کودک بخرید. برای این کار لازم است کودکتان را با خود به خرید ببرید و از او بخواهید برای خودش یکی انتخاب کند. این سیله را بیشتر بچه ها دست دارندو به آن ها واکنش مثبتی نشان می دهند. ابتدا به کودک خود اجازه دهید چند بار در زمانی که پوشک دارد روی صندلی بنشیند و تا کم کم بعد از این که پوشک ندارد به آن عادت کرده و در مواقع نیاز خودش به سمت آن صندلی برود.

کودک خود را در هنگام ترک پوشک سرزنش نکنید.

سرزنش نکردن

در هیچ صورتی برای از پوشک گرفتن کودک، او را سرزنش نکنید. اگر هنگام عوض کردن پوشک یا شستن آن ها قیافه ناراحتی به خود بگیرید در برابر تخلیه روده های خود مقاومت می کنند. بچه ها به همین امر کوچک خود افتخار می کنند.

به حرف دیگران گوش نکنید.

برای از پوشک گرفتن کودک به حرف اطرافیان خود گوش نکنید. اغلب توانایی های کودکان با هم متفاوت است و نمی شود هیچ وقت دو کودک را با هم مقایسه کرد. سن از پوشک گرفتن بچه ها هم بستگی به این توانایی دارد. اغلب کودکان تا سنین ۱۸ ماهگی توانایی درک دستشویی رفتن را پیدا نمی کنند اما بعد از آن به مرور می توانند این را یاد بگیرند که باید خود را در مواقعی کنترل کنند. بیشتر بچه ها تا سنین ۲-۳ سالگی این توانایی را بدست می آورند.

کودکتان را هیجان زده نکنید.

هیجان بیش از حد باعث می شود که کودک از ادامه کارش منصرف شود. به هیچ عنوان حالت نشستن یا ایستادن او را عوض نکنید. کودکان برای این که اجابت مزاج را کامل به پایان برسانند به آرامش کامل نیاز دارند.

زمانش را بدانید.

از ابتدای تولد نوزادتان توانایی تشخیص زمان اجابت مزاج را پیدا می کنید. بچه ها در این شرایط ویژگی هایی پیدا می کنند، برای مثال ساکت می شوند و کمی به خود فشار می آورند. اگر شما زمان ها را تشخیص دهید می توانید او را برای آموزش آماده کنید.

زمان اجابت مزاج کودک را بدانید

روش های ترک پوشک در کودک

برای گرفتن پوشک از کودک سه راه وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

روش اول

 • این روش را با خرید یک صندلی توالت شروع کنید.
 • به کودک خود یاد بدهید که در مواقع نیاز باید از آن استفاده کند.
 • می توانید این توالت را در حمام یا در اتاق کودکتان بگذارید.
 • برای این که این روش نتیجه بخش باشد بعد از این که کودکتان کارش را درست انجام داد می توانید او را با هر چیزی که دوست دارد مثل شکلات، بستنی تشویق کنید و اگر کارش را بد انجام داد او را از خوردن شکلات یا بستنی محروم کنید.

روش دوم

در این روش از اسباب بازی های مورد علاقه کودک کمک بگیرید.

 • آن ها به توالت ببرید و با طراحی یک بازی ساده و کودکانه این کار را به وی آموزش دهید.
 • در این روش باید در طی روز چند ساعتی پوشک را از بچه بگیرید.
 • مرتب توالت رفتن را متذکر شوید.
 • پس از گذشت کودک را مدت بیشتری بدون پوشک رها کنید.

برای گرفتن پوشک از کودک می توانید از اسباب بازی او کمک بگیرید

روش سوم

این روش به روش سه روزه معروف است. در این روش برای از پوشک گرفتن کودک باید سه روز کامل وقت خود را وقف کودکتان کنید و صبر و تحمل و حوصله به خرج دهید تا در این راه موفق شوید.

 • روز اول :
 1. با کودکتان از خواب بیدار شوید و ابتدا او را به توالت ببرید و به او کمک کنید روی توالت بنشیند.
 2. بهتر است لباس راحتی را بر آن ها بپوشانید. تا اگر علامت هایی برای رفتن به دستشویی دیدید سریع تر آن ها را به دستشویی ببرید.
 3. آبمیوه و آب فراوان به کودک بدهید تا با شما در این پروسه همکاری کند.
 4. اگر کودکتان روی لگن نشست و کارش را درست انجام نداد او را سرزنش نکنید.
 5. در این راه بهتر است از جملات امری استفاده شود. زیرا زمانی که سوال پرسشی باشد کودک تمایلی برای این کار نشان نمی دهد.
 • روز دوم :
 1. باید تمام نکات روز اول رعایت شود. و یک نکاتی را اضافه انجام دهید.
 2. عصر روز دوم کودک را بدون پوشک به یک پیاده روی ۳۰ دقیقه ای ببرید.
 3. قبل از خروج از خانه از او بخواهید که به توالت برود. در این صورت کودک می فهمد که بین بیرون رفتن و توالت رابطه ای وجود دارد
 4. با خود یک لگن کوچک را حمل کنید.
 5. دو دست لباس همراه خود ببرید ممکن است لازم شود.
 • روز سوم :
 1. در روز سوم نیاز است که کار های دو روز قبل تکرار شود و فقط یک کار اضافه انجام دهید.
 2. علاوه بر عصر، صبح نیز یک ساعت به بیرون برای پیاده روی بروید.

البته توجه داشته باشید که حتما یک دست لباس اضافه و یک لگن کوچک با خود حمل کنید.

زمان مناسب برای ترک پوشک فصل بهار است

چه زمانی برای این کار مناسب است؟

بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک فصل های بهار و تابستان است. زیرا آب و هوای زمستان برای این کار مناسب نیست و ممکن است کودکتان سرما بخورد و در حین آموزش شما وقفه ایجاد کند یا کلا باعث شود زحمت شما دو برابر شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.