دسته ها
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

راه های تقویت نیروی چی و دانستنی های جالب درباره آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۰ فروردین ۱۳۹۹
  • ۰

یکی از اصول مهم در زندگی و طب سنتی چین و هنرهای رزمی شرق، تمرکز و تقویت نیروی چی می باشد.تقویت انرژی چی به معنی جمع آوری آن در یک نقطه و استفاده از آن برای موارد خاص است. برخی معتقدند با استفاده از این نیروی حیات می شود بسیاری از بیماری ها را درمان کرد.

تمرکز و تقویت نیروی چی در بدن یکی از مهم ترین های فلسفه و پزشکی سنتی چین و هنرهای رزمی شرق می باشد. نیروی چی در کشور چین جز بخش های فعال و زنده است که در هر موجود زنده ای قابل یافتن است.

چگونگی تقویت نیروی چی

انرژی چی که به معنای انرژی حیاتی تلفظ می شود و معادل تلفظی آن هوا و نفس می باشد در زبان کره گی و در ژاپنی کی نامیده می شود. انرژی چی نه تنها در زمین و سایر سیاره ها بلکه در تمامی منظومه های شمسی نیز در جریان است. انرژی چی از سیاره زمین در جهت بالا به طرف بیرون پرتو افکنی می کند که آن را نیروی زمین می نامند و در همان لحظه سایر سیارات اطراف زمین نیز انرژی چی را به سمت زمین و موجودات پراکنده می کنند که بدان انرژی آسمانی نیز گفته می شود.

چگونگی تقویت نیروی چی

فعال کردن انرژی چی به معنی بیدار کردن کندالینی نیست بلکه چند درجه پایین تر و بی خطر تر است. تقویت انرژی چی به معنی جمع آوری آن در یک نقطه و استفاده از آن برای استفاده خاص است. برخی از افراد هستند که معتقدند با این انرژی می توان درد ها و بیماری ها را از بین برد البته لازم است که بگوییم این مورد در تمامی افراد صدق نمی کند.

برای تقویت نیروی چی به حالت چهار زانو (ذن) می نشینیم، ستون فقرات باید عمود بر زمین باشد و از حالت انقباض خارج شده باشد. اکنون با حالتی آرام و ریلکس به آرامی چند نفس عمیق بکشید. تنفس شما باید حالت شکمی داشته باشد یعنی عمل دم توسط بینی انجام بگیرد و هوا به قسمت انتهایی شکم هدایت شود و با پر شدن ظرفیت شکم، ریه ها نیز از هوا پر شده و لحظه ای نفس را در سینه حبس می کنیم و سپس به آرامی زبان را به سقف دهان چسبانده و از راه دهان عمل بازدم را انجام می دهیم.

روش های تقویت نیروی چی

این روند در بیشتر تمرینات ما باید انجام پذیرد. بعد از چند نفس عمیق که باعث ایجاد تمرکز و آرامش در ما می شود. این بار ذرات هوا را در نظرمان به رنگ طلایی تجسم می کنیم و با عمل دم این ذرات را راهی بدن و در قسمت زیر ناف (تانین) متمرکز می کنیم، محل صحیح  حدود چهار انگشت پایین تر از ناف است و یکی از چاگراهای کاربردی به شمار می رود.

انرژی پراناهای هوا در قسمت تانین جمع و متمرکز می شود و به صورت یک انرژی قوی مثل انرژی اتمی در می آید ( در این حالت به رنگ زرد طلایی و به صورت نورانی تجسم می شود) پس از تمرکز کامل بر این نیرو که با حبس تنفس صورت می گیرد. در هنگام بازدم باید تصور کنیم که این نیروی عظیم منفجر شده و در کل بدن جاری می شود و با پخش شدن در کل بدن انرژی زیادی را در بدن ما به وجود می آورد.

راه های مختلف انجام حرکات چی

در حقیقت پس از چند جلسه تمرین این انرژی به خوبی احساس و درک می شود. از کاربردهای تقویت نیروی چی می توان به ایجاد نیروی ظیم در مقابله با انواع بیماری ها، افزایش قابل توجه نیروی بدن، احساس نشاط و شادابی و قدرت عظیم در ضربات رزمی و موارد دیگر می توان نام برد.

کسی که بتواند نیروی حیات (چی) را کاملا درک و احساس کند هیچ گاه بیمار نمی شود و حتی با افزایش سن از حافظه بالایی نیز برخوردار خواهد بود. آن طور که دیگران با یک نگاه می گویند به فلان شخص نمی آید که پیرمردی ۱۲۰ ساله باشد، بلکه از لحاظ حافظه، چابکی، برخورد و حتی نیرو از یک جوان ۲۰ ساله هم قوی تر است. این گونه افراد هر چقدر هم پیرتر می شوند دارای حافظه، روحیه، چابکی، انرژی زیادتری می شوند.

افزایش قدرت نیروی چی

ما فقط در روزنامه ها و داستان ها خوانده ایم که فلانی در سن ۱۲۰ سالگی  هنوز دارای هوش و چابکی دوران جوانی می باشد و با این سن هنوز در مزرعه و یا جنگل مشغول فعالیت های روزمره خود می باشد و تا بحال هم گذرش به دکتر نیفتاده است. اما این حقیقت دارد. این مطالب داستان تخیلی نیست و و واقعیت دارد، زیرا اینگونه افراد در شرایط، مکان، زمان مربوط به خود قرار گرفته و انرژی حیات (چی) را با تمام وجود احساس می کنند، انرژی حیات (چی) به آن ها خوش آمد می گوید و انرژی خود را تمام و کمال تحت اختیار شخص مورد نظر قرار می دهد.

آموزش حرکات نیروی چی

تا دیر نشده با انرژی حیات دوست  شوید و به تقویت این نیرو بپردازید و با تمام وجود آن را حس کرده و تحت کنترل خود بگیرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.