دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

نحوه پرورش و تکثیر لاله واژگون و نکاتی که در نگهداری از این گیاه باید رعایت کنید

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
 • ۰

در این مقاله آموزش های لازم درباره شرایط محیطی مناسب برای رشد بهتر گیاه لاله و روش های تکثیر لاله واژگون را به چند روش متفاوت برای شما خواهیم گفت. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

گل های لاله محبوبیت خاصی بین مردم دارد. برای ازدیاد گل لاله واژگون چندین روش دارد. تکثیر این گیاه نیازمند شرایط خاصی است که شامل نور به مدت کافی و آبیاری خیلی کم و خاک با ph مناسب و دمای خاصی است که در هرکدام از روش های ازدیاد این شرایط فرق می کند و باد نکاتی ر رعایت کنیم که در ادامه به هر کدام از آن ها و نکاتی که باید رعایت شود، خواهیم پرداخت.

تکثیر لاله واژگون و رشد بهتر این گیاه

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

روش های تکثیر لاله واژگون

در این جا با ۴ روش تکثیر لاله واژگون آشنا خواهیم شد که هرکدام شرایط خاصی را در بر می گیرد و باید نکاتی را برای هرکدام رعایت کنیم. این روش ها عبارتند از :

تکثیر از طریق پیاز :

به طور میانگین هر سه یا چهار سال پیاز این گیاه را از خاک خارج می کنیم. پیازک هایی که اطراف پیاز ها رشد کرده اند را جدا کرده و از آنها برای تکثیر استفاده می کنیم. پیازک های جدا شده را در خاک مناسب با عمق ۱۵ سانتی متر قرار داده و روی آنها را می پوشانیم.

کشت گیاه لاله

قابل ذکر است که پیازک ها با فاصله از هم و ترجیحا با فاصله ی ۴۰-۵۰ سانتی متر کاشته شوند.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

تکثیر از طریق بذر:

بذر گل لاله واژگون را در فصل تابستان هنگامی که قهوه ای رنگ هستند و هنوز شروع به باز شدن نکرده اند جمع آوری کرده و در محیط خشک و دارای تهویه نگه داری شود. بهترین زمان کاشت این بذرها در فصل پاییز  است.

توجه شود که این روش ار تکثیر نیازمند زمان طولانی برای گلدهی است و حداقل پنج تا شش سال طول می کشد تا بذر کاشته شده رشد کرده و شروع به گلدهی کند.

ازدیاد از طریق رویشی:

مطالعات نشان می دهند که گل لاله واژگون را نمی توان به سرعت از طریق رویشی و روش های سنتی تکثیر کرد. یکی از این روش های سنتی فلس برداری است. این گیاه به ازای هر سوخ دارای سه تا پنج عدد فلس می باشد. محدودیت دیگر این روش در ارتباط با محدود بودن سلولهای مریستمی است .

کشت داخل شیشه:

در این نوع کشت انواع بافت ها و اندام های گیاه را می توان در محیط سترون و کنترل شده قرار داد و تمام اعمال انها را تحت کنترل قرار داد و رشد انها را کنترل کرد . از جمله مهم ترین عوامل کنترل خواب گل لاله واژگون است زیرا این دوره باعث می شود گیاه توانایی بالایی در مقاومت با شرایط محیطی بدست آورد.

تکثیر گل لاله واژگونی به این صورت باعث می شود که این گیاهان رشد بیشتری نسبت به سایر هم نوعان خود که به صورت طبیعی رشد یافته اند داشته باشند.

ازیاد گل های زینتی لاله

نکاتی که باید در این نوع کشت رعایت شود:

محیط باید ترکیبی مناسب داشته باشد تا این گل زیبا را بتوان پرورش داد و این ترکیب شامل موارد زیر است :

کربوهیدراتها: برای تنظیم فشار اسمزی گیاه و منبع مناسب کربن برای کشت گل لاله واژگون است.

ویتامین ها: ویتامین ها به عنوان کاتالیزور مورد استفاده قرار می گیرند.

آگار: یک مولد ژل است. باعث اسان تر شدن تبادلات گازها از جمله اکسیزن و کربن دی اکسیدمی شود.

نمک های معدنی: دارای مواد قندی هستند و برای رشد و نمو گیاه ضروری اند .

ph محیط: در این نوع تکثیر ph محیط باید اسیدی باشد یعنی حدودا ۵- ۶.۵، توجه شود رشد در محیط هایی که ph کمتر از ۴.۵ و بیشتر از۷ دارند متوقف می شود.

تنظیم کننده های رشد گیاهی: می توان از هورمونهای رشد برای رشد بهتر و شاخه زایی و ریشه زایی استفاده کرد.

هورمون های که باعث ریشه زایی می شوند شامل(اکسین ها) و (سیتوکینین ها) هستند.

شرایط محیطی

برای تکثیر لاله واژگون شرایط محیطی خاصی نیاز است و باید تمامی این شرایط رعایت شود تا این گیاه بتواند رشد کند. این شرایط عبارت اند از :

نور: برای فتوستز و تولید کربو هیدرات ها ضرورت دارد .

دما: ۲۴ -۲۶ درجه سانتی گراد نیاز است.

رطوبت: رطوبت نسبی بین ۴۰-۵۰ درجه باید تنظیم شود.

تهویه: استفاده از یک تهویه مناسب برای جلوگیری از خشک شدن گیاه و آلودگی های استریل و تامین اکسیژن ضرورت دارد.

تکثیر و نگه داری لاله واژگون

شرایط نگه داری و پرورش لاله واژگون

در ادامه به بررسی شرایط محیطی برای نگهداری و رشد بهتر گیاه لاله واژگون خواهیم پرداخت که این شرایط در هر آب و هوایی فرق می کند.

نور:

این گیاه در تکثیر به نور طولانی مدت و سایه کوتاه مدت نیاز دارد. اگر شرایط را برای این گل بوجود بیاوریم می توان از این گیاه برای زینت دادن به منزل استفاده کرد.

دما:

دمای مناسب برای رشد لاله واژگون ۱۸ -۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. بهتر است این دما را کاملا رعایت کنیم  تا گلی زنده و شاداب داشته باشیم اگر کمی این دما را افزایش یا کاهش دهیم گیاه از بین می رود.

خاک:

این گیاه در خاک قلیایی با ph 7 تا ph 8.5 و همچنین با ازت ۵.۵ درصد رشد می کند ولی در خاک های اسیدی رشد چندانی ندارد.

آبیاری:

این گیاه نیاز به آبیاری فراوان ندارد. این گیاه ریشه های بلندی دارد و آب را در خود ذخیره می کند و تا حدودی می توان گفت که این گیاه به هفته ای یکبار آبیاری نیاز دارد البته باتوجه به سایر شرایط آب و هوا و دمایی گفته شده اگر هوا گرم باشد شاید در هفته سه بار یا بیشتر به آبیاری نیاز داشته باشد. ولی در کل این گیاه به آب زیادی برای رشد نیاز ندارد.

کشت لاله واژگون

رشد و نمو لاله واژگون :

زمان خفتگی این گیاه بسیار کوتاه است و تقریبا از ۱۵ مرداد ماه شروع می شود. همین علت نیاز است که سوخ ها در پایان تابستان یا در ابتدای پاییز کشت شوند. رشد این گیاه پس از یک خواب کوتاه مدت و ظاهری در ابتدای پاییز شروع می شود و تا ابتدای زمستان ادامه دارد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.