دسته ها
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

کراش داشتن چه مفهومی دارد؟

  • فاطمه فلاح
  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
  • ۰

در اصطلاح کراش داشتن وقتی استفاده می شود که فرد شیفته کسی شده است که در چشمش بسیار جذاب و دلرباست، اما در واقعیت، توانایی و شرایط ابراز عشقش را ندارد و یا به ابراز تمایلی ندارد. برخی کراش را میل و اشتیاق آتشین اما موقتی و گذرا نسبت به فرد دور از دسترس می دانند که البته این یکی از تعریف کراش داشتن است.

کراش داشتن تنها مختص به جنس، سن و موقعیت خاصی نیست. هر کسی در هر جایی می تواند روی شخص یا اشخاص دور یا نزدیک کراش داشته باشد. ادامه مقاله را بخوانید تا همه چیز را در مورد کراش داشتن بدانید.

نشانه های کراش داشتن
آیا شما فکر می کنید رابطه های عاطفی و انواع سبک دلبستگی در روزگار ما آنقدر پیچیده شده اند که نیاز به بیان واژگان متعدد داشته باشد. کراشتن داشتن یعنی چه؟ این ایده تا حدی صحیح است و تا اندازه بسیاری غلط است. این واژه از قدیم الایام متداول بوده است تا آنجا که حضرت سعدی در این خصوص می سراید:
سوختم گرچه نمی یارم گفت
که من از عشق فلان می سوزم
سعدیا ناله مکن! گر نکنم
کس نداند که نهان می سوزم
این روزها این واژه به علت بیان مداوم آن، اصالت خود را تا حد زیادی از دست داده است. در فضای مجازی مورد استفاده از کراش تغییر یافته که هر کشش و علاقه ای را کراش داشتن می گویند و حتی آن را به طرف به طور مستقیم اعلام می کنند. در صورتی که کراش داشتن فقط تا زمانی اعتبار دارد که ناگفته باشد و طرف مقابل به آن پی نبرد، به محض گفتن و ابراز علاقه دیگر کراش داشتن معنای حقیقی خود را از دست می دهد. کراش داشتن آنقدر که فکر می کنید عاشقانه نیست و بسیار عام است و شخص ممکن است روی بسیاری از افراد مهم مثل سلبریتی ها، خوانندگان، هنرپیشه ها، سیاستمداران، ورزشکاران و چهره های معروف و جهانی گرفته تا استاد، همکار، دختر همسایه، معشوق سنگدل کراش داشته باشد.

در اصطلاح کراش داشتن وقتی استفاده می شود که فرد شیفته کسی شده است که در چشمش بسیار جذاب و دلرباست، اما در حقیقت، توانایی و شرایط ابراز عشقش را ندارد و یا به ابراز تمایلی ندارد. برخی کراش را میل و اشتیاق آتشین اما موقتی و گذرا نسبت به فرد دور از دسترس می دانند که البته این یکی از تعریف کراش داشتن است.

کراش داشتن باعث می شود وقتی شخص در حضور کراشش قرار می گیرد، رفتارش تغییر کند اما سعی در پنهان کردن احساساتش از فرد مورد نظر داشته باشد. با این حال تمایل بسیار به اعلام وجود و جلب توجه کراش خود دارد. شاید به همین علت است که افرادی که بسیار معقول و موجه هستند، در برابر شخص جذاب، بی وقار و ناپسند جلوه می کنند.

کراش داشتن دلایل زیادی دارد. اگر فرد دلخواه از چهره های مشهور و جهانی باشد، دسترسی نداشتن به او مانع ابراز علاقه است. اگر کراش در نزدیکی باشد احتمالا در یک شان و مرتبه نیستند، فرد عاشق مغرور است، می داند از پاسخ طرف مقابل خود سرخورده خواهد شد و در صورت ابراز علاقه سبب تنفر از او می شود. به قول حضرت حافظ: « مجال من همین باشد که پنهان عشق او ورزم.»

معنی کلمه کراش چیست؟

کراش در زبان عامیانه فارسی از کراش crush در زبان انگلیسی گرفته شده است. در فرهنگ غربی جمله معروف I have a crush on you در روابط عاطفی استفاده می شود. با توجه به ساختار این جمله  به این نکته پی می بریم که  کلمه کراش در جمله اسم است. با فعل have و حرف اضافه on استفاده می شود.

کراش داشتن نیز ترجمه have a crush است یعنی وقتی شما به کسی علاقه مند هستید، او او نمی داند یا هم می داند اما خودش را به نفهمیدن می زند.

در زبان فارسی ممکن است از واژه کراش زدن به جای کراش داشتن استفاده شود که معنای کراش داشتن با افراد متعدد را دارد و از توییتر آمده است.

یکی دیگر از اصطلاحاتی که در بین جوانان متداول شده است و ابرانی سازی کراش محسوب می شود، کراش کردن است و توجه داشتن را می رساند. مثلا ممکن است شما رد حین صحبت بگویید: «فلانی به این حرف ها کراش نمی کنه!» یعنی به این حرف ها توجهی ندارد.

اصطلاح روت کراش دارم یعنی چه؟

روت کراش دارم ترجمه I have a crush on you است و وسیله ای برای ابراز عشق و علاقه محسوب می شود. به طور کلی روت کراش دارم یعنی از خوشم می آید و به تو نظر دارم. احتمالا عاشق از بی محلی معشوق نسبت به خودش و دلبری محبوب از دیگران غیرتی شده، دیگر جانش به لب رسیده و نمی تواند دوست داشتنش را مخفی کند.

به کار بردن این جمله، پایانی بر دوران کراش داشتن است، چون کراش عشقی مخفیانه است. بنابراین  اکثر افراد عقیده دارند گفتن جمله «روت کراش دارم» برای مخ زنی و خام کردن در روابط خاص استفاده می شود.

علاوه ببر جمله «روت کراش دارم» جملات «روش کراش دارم» و «روم کراش داره» نیز کاربرد بسیار زیادی دارد. رد اغلب اوقات فرد کراش داشتن خودش را از دیگران هم مخفی می کند و گاهی برعکس به اطرافیان نیز درباره کراش داشتنش می گوید. شاید زمانی که دوستانش به پای درد و دل او می نشینند به ان ها بگوید: «روش  کراش دارم» یا یان سخن را بگوید تا مانع از آن شود که دیگران به فرد مورد علاقه اش نگاه چپ بیندازند، به طور مثال دانشجویی که به همکلاسی هایش می گوید: « من رو فلان استاد کراش دارم یا (استاد کراش منه) زیاد دور و برش نپلکید!»

گاهی هم بعضی ها فکر می کنند که دیگران روی آنها کراش دارند و از رفتار دیگران حدس می زنند که کراش دارد یا نه، مثلا ممکن است شخصی به دوستانش بگوید: «فلانی وقتی منو دید دست و پایش را گم کرد و حسابی هل شد، فکر کنم رو من کراش داره!»

انواع  مختلف کراش داشتن

هر کراش داشتن به معنای علاقه بیش از حد و عشق آتشین نیست. کراش داشتن می تواند دوستانه، تحسین برانگیز، هیجانی و البته در برخی موارد عاشقانه باشد.

  • کراش تحسین آمیز: بسیاری از جوان ها و نوجوان ها وقتی فیلمی از یک بازیگر موفق می بینند که در آن به شدت می درخشد، ورزشکاری در مسابقه ملی مدال کسب می کند و یا آلبوم زیبایی خواننده ای را می شنوند، احساسی پر از شور و شوق در آن ها برانگیخته می شود و روی فرد افتخارآفرین کراش پیدا می کنند. کراش داشتن با احترام و اشتیاق همراه با ترس همراه است و وقتی شخصی که روی او کراش دارند از مسیر موفقیت کمی دور شد، در بیشتر موارد کراش نیز از بین می رود.
  • کراش دوستانه:در این کراش فرد را فقط در حد تعاملات روزمره و مانند یک دوست صمیمی می خواهند، اما به دلیل غرور یا موقعیت و جایگاه متفاوت و یا به هر دلیلی این علاقه را ابراز نمی کنند. افراد زیادی هستند که روی همکار، همکلاسی یا استادشان کراش دارند.
  • کراش هیجانی: این کراش، کراش موقتی می باشد. عشق رد نگاه اول و جذب شدن به ویژگی های ظاهری و زیبایی فردی که هیچ گونه شناختی از او ندارند از این نوع کراش است. طول مدت این نوع کراش به شخصیت افراد بستگی دارد. ممکن است کراش یک نفر بسیار زود سرد شود و وقتی فرد جذاب دور شد، از بین می رود و دیگری شاید تا سال ها کراش داشته باشد. تب و تاب این نوع کراش بسیار بالاست، اما کافی است کمی اجازه دهند تا زمان بگذرد.
  • کراش عاشقانه: کراش داشتن عاشقانه همان چیزی است که تمام ذهن و قلب ی فرد را به خودش مشغول می کند. کراش را برای دوستی نمی خواهد، او را برای موفقیت های روز افزونش تحسین نمی کند و کراش داشتنش هیجانی و گذرا نیست. همیشه با دیدن کراشش نشانه های کسی را دارد که مدت بسیاری است که عاشق  است. ضربان قلبش بالا می رود و در آرزوی هم کلام شدن، بوسیدن، در آغوش گرفتن اوست. احتمال لو رفتن کراش عاشقانه از دیگر کراش ها بیشتر است.

کاربرد کلمه کراش

آیا کراش با عاشقی فرق دارد؟

با توجه به اینکه یکی از انواع کراش، عاشقانه است. ممکن است این تصور را داشته باشیم که کراش را می توان در زیرمجموعه انواع عشق قرار داد یا اینکه کراش را عشق یک طرفه بدانیم، به شرط بی خبر بودن معشوق. این یکی از تعاریف کراش است، اما اغلب عشق یک طرفه نیست بلکه یک نفر به شدت عاشق است و طرف دیگر پنهانی عشق می ورزد. به طور مثال در داستان لیلی و مجنون، مجنون عاشق لیلی بوده و آوازه عشق او در همه جا پیچیده شده بود، از آن طرف به استناد بیت: «اگر با دیگرانش بود میلی/ چرا جام مرا بشکست لیلی» یعنی اینکه لیلی روی مجنون کراش داشته است!

اگر بخواهیم این داستان را امروزی تر بگوییم کراش داشتن را شبیه like می دانند که هنوز به love نرسیده است. این نکته را به یاد داشته باشید که عشق در مراحل اولیه و وقتی هنوز شناخت کافی وجود ندارد نوعی کراش است و با تعامل و شروع رابطه جدید تغییر نام می دهد.

متاسفانه این روزها گاهی برای عشق به هر مخاطب خاص از جمله دوست دختر، دوست پسر، نامزد و در مورد جوان ترها حتی زن و شوهر برای ابراز محبت و علاقه اصطلاح کراش داشتن را به کار می برند که از لحاظ معنایی بسیار اشتباه است و کراش با علاقه داشتن متفاوت است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.