دسته ها
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

طریقه گرم کردن خودرو در سرما برای انواع ماشین های کاربراتوری و انژکتوری

  • رسول پنق
  • 25 نوامبر 2019
  • ۰

از فواید گرم کردن خودرو در سرما می توان به عملکرد بهتر خودرو، بهتر سوختن بنزین و آسیب نرساندن به موتور و همچنین جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از سرما اشاره کرد. از دلایل دیگر گرم کردن خودرو در سرما، بهبود در  اشتعال زایی بنزین و عملکرد بهتر روغن در خودرو است.

گرم کردن خودرو در سرما برای همه ی ما به یک عادت تبدیل شده است که احتمالا دلیل آن را هم نمی دانیم ما در این بخش به دلایل گرم کردن خودرو در سرما می پردازیم.

از فواید گرم کردن خودرو در فصل زمستان می توان به عملکرد بهتر خودرو، بهتر سوختن بنزین و آسیب نرساندن به موتور و همچنین جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از سرما اشاره کرد. از دلایل دیگر گرم کردن خودرو در سرما، بهبود در  اشتعال زایی بنزین و عملکرد بهتر روغن در خودرو است که هر کدام به نوبه ی خود برای عمر کردن بیشتر خودرو لازم است. در زیر ما به بررسی این دلایل پرداخته ایم.

روش صحیح برای گرم کردن خودرو

بهبود در اشتعال زایی بنزین

از دلایل گرم کردن خودرو در سرما بهبود در اشتعال زایی بنزین است. اگر خودرو گرم نشود بنزین ورودی به موتور برای اشتعال زایی به دلیل اینکه حرارت کافی برای مشتعل شدن بنزین وجود ندارد، به خوبی عمل نخواهد کرد و منجر به بدسوزی بنزین و یا نسوختن کامل آن خواهد شد. بنزین در اثر نسوختن کامل در موتور خودرو به دلیل گرم نبودن خودرو به صورت مایع وارد سیلندر ها خواهد شد و از عملکرد مناسب خودرو جلوگیری خواهد کرد.

عملکرد بهتر روغن

عملکرد خودرو و سلامتی آن به روغن موجود در آن بستگی دارد همانند آنکه سلامتی انسان به عملکرد خون در بدن بستگی دارد. در خودرو سرد بودن موتور خودرو، روغن حالتی چسبنده به خود خواهد گرفت و باعث بد عمل کردن کامل خودرو خواهد شد. اگر روغن به علت گرم نکردن خودرو به خوبی جریان پیدا نکند عملکرد تمام قطعه هایی که با روغن در ارتباط هستند چه قطعه هایی که با روغن در ارتباط نیستند به هم میریزد در این صورت خودرو آسیب جدی خواهد دید.

روش صحیح گرم کردن خودرو با موتور های مختلف

در زیر ما به بیان چطور گرم کردن خودرو های با موتور کاربراتوری و انژکتوری پرداخته ایم.

گرم کردن خودرو قبل از حرکت

روش صحیح گرم کردن خودرو های کاربراتوری

در خودرو های با موتور کاربراتوری گرم کردن درجا برای چند دقیقه می تواند بسیار مفید باشد. برای گرم کردن خودرو در سرما با موتور کاربراتوری نباید از هیتر در زیر رادیاتور خودرو استفاده کرد زیرا ممکن است بسیار خطرناک باشد

روش صحیح گرم کردن خودرو های انژکتوری

در خودرو های انژکتوری بر خلاف خودرو های کاربراتوری نباید خودرو را برای چند دقیقه ثابت نگه داشت. این عمل باعث آسیب رساندن به خودرو و سوخت های اضافی جریان یافته در موتور باعث حل شدن روغن در خود شده و خودرو دچار روغن سوزی خواهد شد. برای گرم کردن خودرو در سرما با این نوع موتور باید به آرامی و با سرعت ثابت حرکت کنید و از گاز دادن بی مورد امتناع کنید زیرا این حرکت باعث روغن سوزی خواهد شد.

آیا در جا کار کردن خودرو برای گرم کردن آن مفید است؟

در کشور های توسعه یافته در صنعت خودرو سازی دیگر خودرو هایی با موتور کاربراتوری تولید نمی شود و تمام خودرو های تولید شده در صنعت خودرو سازی این کشورها با موتور انژکتوری تولید می شوند. در جا کار کردن خودرو های کاربراتوری برای چند دقیقه برای گرم شدن خودرو مشکلی ایجاد نمی کند. در خودرو های انژکتوری گرم کردن به صورت در جا کار کردن باعث اتلاف سوخت می شود و اثرات مخرب دیگری که دارد این است که روغن پیستون موتور را نیز هدر می دهد و عمر موتور را کم می کند.

درجا کار کردن خودرو برای گرم کردن

خودرو های با موتور انژکتوری دارای سیستمی هستند که در مواقع سرد بودن موتور، خودرو مقدار بیشتری بنزین به موتور انتقال می دهد تا عمل احتراق به خوبی انجام شود. در این نوع خودرو ها در جا کار کردن موتور باعث شده تا تا سوخت روغن پیستون را در خود حل کند و روغن را نیز بسوزاند و از عمر موتور کم کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.