دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

همه چیز درباره قرص دایمتیکون و کاربردهای آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۵ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

قرص دایمتیکون از دسته داروهایی محسوب می شود که برای نفخ در بدن مورد استفاده قرار می گیرد و افراد زیادی به استفاده از آن روی می آوردند و گاهی نیز بدون تجویز پزشک استفاده می شود و به همین خاطر ما در این مقاله به بیان فواید و چگونگی مصرف آن و حتی عوارضی که ممکن است فرد را بدان دچار کند خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

قرص دایمتیکون، از دسته داروهای ضد نفخ محسوب می شود که به دفع آسان مواد از روده کمک شایانی خواهد کرد و به تدریخ نفخ را نیز از بین خواهد برد نبابراین ما در ادامه به بیان توضیحات کامل تری از این دارو خواهیم پرداخت.

قرص دایمتیکون چیست؟

داروی دایمتیکون که بدان داروی ضد نفخ نیز گفته می شود با متصل شدن به موادی که در لوله گوارش هستند به دفع سریع تر و آسان تر آن ها کمک زیادی می کند و از همین طریق نفخ بدن را از بین خواهد برد. شما می توانید از این دارو به صورت قطره یا قرص استفاده کنید.

چگونگس استفاده از قرص دایمتیکون

این دارو در زمینه های مختلف اعمال فشار بر دستگاه گوارش، سوء هاضمه در دستگاه گوارش و… مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین ممکن است در مواردی بدون نسخه ی پزشک نیز مورد مصرف قرار بگیرد. این قرص با از هم پاشیدن حباب های آن درون معده تاثیر خود را بدن خواهد گذاشت. اکنون در ادامه کاربرد این قرص را بیان کرده ایم:

تاثیر قرص ضد نفخ بر بدن

چگونگی مصرف این دارو

مصرف قرص دایمتیکون بایستی به همان اندازه ای که دکتر تجویز کرده مورد استفاده قرار بگیرد همچنین مقدار مصرف برای افراد مختلف نیز متفاوت است. این قرص را بایستی در همان زمانی که دکتر اعلام کرده استفاده شود و بهترین زمان برای خوردن این قرص پس از غذا و در هر ۸ ساعت است. مقدار مصرف این قرص در کودکان بر اساس شدن بیماری و توانایی سطح بدن آن ها مشخص می شود.
نحوه ی مصرف قرص دایمتیکون

نکته: توجه داشته باشید که در صورت بروز آلرژی های این قرص مثل سرگیجه شدید،تهوع و استفراغ، ناراحتی شنوایی و بینایی، جوش های ریز و متورم لب ها و تغییر رنگ برخی نقاط پوست بایستی حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • بلیط کیش
 • قاصدک 24

عوارض جانبی :

در ادامه به بیان برخی از عوارض این قرص اشاره کرده ایم، که می توانید به مطالعه ی آن بپردازید و بایستی بدانید این عوارض خیلی نادر اتفاق می افتند و اگر چنانچه یکی از علائم زیر را احساس و مشاهده کردید بهتر است تا هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید.

 • جوش
 • خارش در تنفس
 • کهیر
 • گرفتگی در قفسه سینه

تاثیرات و عوارض قرص بر بدن

نکات مهم در مورد مصرف:

 • رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی برای جلوگیری از ایجاد گاز قرص و مشکلات بعدی.
 • بیمارانی که به نارسایی قلب و بیماری کبدی و کلیوی دچار هستند نبایستی از این قرص نیز استفاده کنند.
 • مصرف این دارو را بهتر است تا قبل از خواب و پس از غذا انجام دهید.
 • اگر در کنار این دارو، داروی دیگری نیز مثل مکمل ها و نسخه های گیاهی مصرف می کنید بهتر است تا این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

کنار گذاشتن سایر قرص ها هنگام مصرف قرص دایمتیکون

 • اگر مصرف این دارو در دوره ی بارداری توسط پزشک تجویز شد منع مصرف ندارد و بایستی بر اساس دستور پزشک پیش بروید.
 • توجه داشته باشید که نبایستی در دوران شیردهی از این دارو استفاده کنید زیرا دارو از طریق شیر وراد بدن کودک خواهد شد و برای او بسیار خطرآفرین خواهد بود.
 • مصرف این دارو در کولیک نوزادان توصیه نمی شود.
 • اگر شما مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض اینکه یادتان آمد آن را مصرف کنید اما اگر در زمان دوز بعدی به یاد آوردید بایستی از خوردن دوز فراموش شده منصرف شوید و هرگز مصرف ان را دو برابر نکنید.

چگونگی مصرف قرص ضد نفخ و بهبودی دل درد

تداخل دارویی دایمتیکون

امروزه موضوع تداخل دارویی به دلیل ارتباط مستقیم دارو های عملکرد کلیه و کبد و نیز عوارض مصرف برخی دارو ها و باید و نباید های مصرف, اهمیت زیادی پیدا کرده است. حال آگاهی از این اطلاعات می تواند شخص را در بهبود و حفظ سلامت خود کمک نماید.

بنابراین در رابطه با مصرف داروی دایمتیکون، افرادی که دچار نارسایی ها یا بیماری های کبد و کلیه هستند، باید از مصرف همزمان این قرص ها خودداری کنند و در صورت مصرف دارو های گیاهی یا حتی مکمل های ویتامینی حتما از بی خطر بودن مصرف همزمان آنها با یکدیگر اطمینان پیدا کنند.

تفاوت دایمتیکون و سایمتیکون

دایمتیکون رده ای از پلیمر های سیلیکون است که این دارو به منظور درمان نفخ معده و در رفع گاز های معده و روده مورد استفاده قرار می گیرد.

قرصهای دایمتیکون

دایمتیکون ها از محصولات سیلیکونی پراستفاده هستند و هموپلیمر هایی بوده که در آب و روغن معدنی حل نمی شوند، البته دایمتیکون هایی مانند مایعات سیلیکونی، روغن سیلیکونی و یا به اختصار سیلیکون به عنوان موادی با شرایط قابل قبول کمتر از آنها یاد می شود.

دایمتیکون ها بر اساس جدول ارائه شده در رابطه با قابلیت روان شدن و وزن مولکولی تقریبی؛ با درجه های متفاوت از قابلیت سیالیت و روان شدن (ویسکوزیته)، وزن های مولکولی متفاوت، مواد  نازک تا محصولات ضخیم و درجه های متفاوتی از چسبناکی به فروش خواهند رسید.

سایمتیکون یک ضدعفونی کننده خوراکی است که به منظور کاهش التهاب، ناراحتی و درد ناشی از گاز های بیش از حد معده یا روده مورد استفاده قرار می گیرد، این ماده یک مخلوط از ژل سلیکونی و پلی متیل سیلوکسان می باشد، دایمتیکون در سایمتیکون وجود دارد ، ولی هیچ سیلیکونی در دایمتیکون وجود ندارد.

داروی دایمتیکون به شکل قرص، قطره و حتی به صورت پماد به شکل استفاده موضعی وجود دارد، مصرف این دارو برای کودکان باید تحت نظر پزشک انجام گیرد.

داروی دایمتیکون

شما می توانید برای دستیابی به به نتایج سریع تر و کامل تر قرص را به طور کامل بجوید. در صورت تمایل برای آشنایی با انواع قرص معده می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.