دسته ها
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

آشنایی با انواع مشکل نویز خط تلفن و نحوه بطرف کردن آن

 • ساناز براتی
 • ۴ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

یکی از مشکلاتی که برای خطوط تلفن بوجود می اید و برای کاربران مشکل ساز است مشکل نویز در خط تلفن است که ممکن است از عملکرد مخابرات یا سیم کشی و یا دلایل دیگری در ساختمان باشد که با اعمال چند روش به راحتی برطرف می شود.

نویز خط تلفن از مشکات شایعی است که کاربران تلفن با آن روبه رو هستند. مشکل نویز خط تلفن ممکن است روی کیفیت صدا تاثیر داشته باشد و باعث افت کیفیت تماس در تلفن شود. و همچنین موجب کاهش سرعت اینترنت ADSL و تاثیر منفی بر کیفیت آن می شود.

بررسی مشکل نویز خط تلفن

مشکل نویز خط تلفن که امروزه کاربران زیادی درگیر آن هستند مسئله ای مهم است که در این مقاله روش هایی را برای کم کردن نویز و رفع آن ارائه می دهیم. بهتر است اول با مفهوم نویز و چگونگی مشاهده آن در مودم آشنا شویم و سپس به ارائه دستورالعمل هایی برای کاهش آن بپردازیم.

رفع مشکل نویز خط تلفن

نویز چیست؟

نویز به انرژی گفته می شود که به دستگاه مخابراتی راه پیدا کرده که جزء سیگنال اصلی نیست و باعث تغییر سیگنال می شود و آن را نامطلوب می نمایید. به عنوان مثال نویز در گیرنده رادیویی، اغتشاش ایجاد کرده و در تلویزیون تولید برفک می کند. همچنین در سیستم های مخابراتی نویز باعث تداخل و یا از بین رفتن سیگنال اصلی می شود.

رفع اشکال نویز خط تلفن

چگونگی مشاهده مقدار نویز خط

برای مشاهده اینکه دستگاه شما مشکل نویز خط تلفن دارد یا خیر در ابتدا وارد صفحه کانفیگ مودم شوید و صفحه Status یا Statistics را باز کنید در این صفحه مودم ADSL بسیاری از فاکتور ها را در اختیارتان قرار می دهد. که در این مورد دو گزینه Link Attenuation و SNR یا Noise Margin باید مورد بررسی قرار بگیرند. SNR  میزان سیگنال مفید را در مقایسه با سیگنال مزاحم یا همان Noise را ارائه می دهد. گزینه SNR به صورت آپلود و دانلود در اختیار شما قرار می گیرد. که هر چقدر میزان SNR بیشتر باشد سرعت و کیفیت خط بهتر است. اگر مقدار آن ۱۲ باشد یعنی نویز زیادی دارد و مناسب نیست، اگر عدد ۲۰ را نشان دهد مناسب است و اگر بین ۳۰ تا ۳۶ باشد خط تلفن ADSL شما ITPRO است. گزینه بعد  Link Attenuation میرایی سیگنال یا همان شاخص میزان ضعیفی در خط تلفن شما است که هر چه عدد پایین تری را نمایش دهد بهتر بوده. اگر این عدد بیشتر از ۵۰ باشد مطمئنا مشکل جدی در خطوط تلفن دارید، مقدار این عدد بین ۲۰ تا ۵۰ عادی و قابل تحمل است و اگر این عدد کمتر از ۲۰ باشد خط تلفنتان ITPRO است.

رفع اشکال نویز خط تلفن

راهکار هایی برای رفع نویز

بعد از اینکه مطمئن شدید خط تلفن شما دارای نویز است از روش های زیر برای کاهش و برطرف کردن مشکل نویز خط تلفن کمک بگیرید.

استفاده از نویز گیر

نویزگیر یا همان دستگاه Splitter باعث بالا رفتن کیفیت خط می شود که یک شاخه آن به تلفن و سر دیگر آن به مودم وصل می شود. در صورت داشتن نویز نسبت به تعویض نویز گیر دستگاهتان اقدام کنید. و مجددا مقدار نویز را بررسی نمایید.

حل مشکل نویز خط تلفن

 • کالا چیو

حذف دستگاهای اضافه اطراف مودم

بهتر است از تلفن بیسیم در خطوط اینترنت خود استفاده نکنید. علاوه بر آن بودن دستگاه هایی مثل فکس، صفر بند، پرینتر، اسکنر، کارت خوان و یا هر وسیله برقی دیگر در اطراف مودم باعث ایجاد مشکل نویز خط تلفن می شود و باید آن ها را از مودم دور کرد یا از برق کشید.

استفاده نکردن از دو شاخه ضد برق

دو شاخه ضد برق کیفیت سرویس را کاهش می دهد. در صورت وجود این دو شاخه، آن را با دو شاخه معمولی تعویض کنید. تا مشکل نویز خط تلفن شما برطرف شود.

کمک به رفه اشکال نویز خط تلفن

چک کردن سیم کشی ساختمان و پریز تلفن

در برخی موارد مشکل نویز خط تلفن به دلیل کهنه شدن سیم کشی ساختمان یا نامناسب بودن آن و یا سولفاته شدن پریز و کیفیت پریز ها به وجود می آید. برای این منظور بهتر است پریز های دیگر ساختمان را امتحان کنید. و در صورت رفع نشدن نسبت به سیم کشی جدید اقدام نمایید.

بعد از بررسی روش های گفته شده اگر همچنان مشکل نویز داشتید باید مودم را از قسمت اصلی سر خط از جلوی درب منزل چک کنید و اگر در این قسمت مشکلی نبود از یک سیم مناسب برای ADSL خود به صورت مستقیم کمک بگیرید. اگر با انجام این کار باز هم مشکل نویز داشتید با اعلام خرابی به مخابرات این مشکل را حل نمایید.

تغییر در تنظیمات مودم برای افزایش سرعت

روش بعد تغییر در تنظیمات مودم است که بر روی همه مودم ها جواب نمی دهد. دو گزینه اصلی در تنظیمات مودم که بر روی سرعت آن تاثیر گذاراند، MRU و MTU size هستند که باید مقدار MRU را بر روی ۱۴۲۴، و مقدار MTU size را بر روی  ۱۴۶۴ قرار دهید. و در قسمت ADSL Setting گزینه های G.Dmt Enabled و ADSL2+Enabled را فعال نمایید.

رفع ایراد نویز خط تلفن

تغییر تنظیمات در فایر فاکس برای افزایش سرعت

برای تغییر در تنظیمات فایر فاکس ابتدا مطمئن شوید که فایر فاکس شما نسخه ۴۷.۰ و یا بالاتر از آن باشد. حال Options و بعد گزینه Tools را انتخاب نمایید و در صفحه باز شده موارد زیر را با برداشتن تیک غیر فعال کنید.

 • برداشتن تیک Use smooth scrolling در بخش Advanced
 • برداشتن تیک Use hardware acceleration when availeble  در Advanced
 • برداشتن تیک Extensions در بخش Add-ons Manager
 • تمام پلاگین های نصبی در بخش Add-ons Manager باید بر روی Never Active یا Ask to Active تنظیم شده باشد.

کاهش نویز خط تلفن

در مرحله بعد در نوار جستجو فایر فاکس خود About:Config را وارد نمایید بعد از آن باید گزینه I promise و I,ll be careful را انتخاب نمایید. و تغییرات زیر را بر روی بخش های عنوان شده اجرا نمایید.

 • مقدار پیش فرض را با دو بار کلیک بر روی گزینه dom.popup_allowed_events به empty تغییر بدهید. این عمل تمامی پنجره های پاپ آپی را که ظاهر می شوند و سرعت اینترنت را کاهش می دهند بلاک کرده و حذف می کند.
 • مقدار پیش فرض browser.link.open_newwindow.restriction را با دو بار کلیک کردن بر روی آن به ۱ عوض کنید. تا پاپ آپ های مزاحم حذف شوند.
 • گزینه browser.cache.disk.enable را به true تغییر دهید.
 • مسیر ذخیره سازی کش را با گزینه browser.cache.disk.parent_directory تغییر دهید. پوشه ای خلوت تر مثل USB 2.0 برای این کار انتخاب کنید.
 • مقدار browser.cache.memory.enable را بر روی False قرار دهید تا ذخیره کش بر روی مموری کمتر شود.
 • اندازه browser.cache.memory.max_entry_size را ۵۱۲ قرار دهید تا فایر فاکس کشی با حجم بیشتر از ۵۱۲ را ذخیره نکند.

بعد از مراحل بالا باید صفحه خصوصی دیگری در فایرفاکس باز نمایید. برای اینکار بر روی شورتکات فایرفاکس راست کلیک نموده و وارد properties شوید. بعد به قسمت target عبارت -P-no-remote-private را بیافزایید تا مسیر پیش فرض تغییر کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.