دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آموزش کاشت بامیه و نکاتی برای پرورش این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۹ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

بامیه از دسته گیاهانی است که محبوبیت خوبی بین افراد کسب کرده است و امروزه افراد زیادی به کاشت بامیه درمنازل می پردازند که ما در این مقاله نحوه و چگونگی کاشت بامیه را به طور کامل بیان خواهیم کرد.

بامیه از دسته سبزیجات یک ساله است که در تمام طول تابستان نیز رشد خواهد کرد. خواص بامیه دارای ارزش های بسیار زیادی است و همچنین طعم بسیار خوبی دارد. اگر شما اقدام به کاشتن بامیه کردید بایستی بدانید که پس از برداشت یک غلاف بامیه در جای آن غلاف دیگری رشد می کند و نیازی به بذر پاشی دوباره ندارد. در ادامه این مطالب چگونگی کاشت بامیه را به طور کامل بیان خواهیم کرد.

چگونگی کاشت بامیه

بامیه از دسته گیاهان بومی آفریقا و آسیا محسوب می شود و در گروه تیره پنیرک ها قرار دارد. کاشتن بامیه در محیط گرم صورت می گیرد حتی اگر شما در مناطق شمالی زندگی می کنید می توانید به کاشتن بامیه در منزل خود اقدام کنید و هنگامی که هوا گرم شد آن را به بیرون از خانه انتقال دهید.

چگونگی کاشت بامیه در خانه

کاشتن بامیه به صورت یک ساله انجام می گیرد و میوه این گیاه که قسمت خوراکی آن را شکل داده است دارای اندازه ای از ۳ تا ۲۰ سانتی متر است. برگه های گیاه بامیه پنجه ای و گاهی دندانه دار هستند و امکان این وجود دارد که ساقه ها و برگ های آن از کرک پوشیده شده باشند.

گیاه بامیه ممکن است به روش هایی مختلفی مثل سبز و تازه،خشک شده،کنسرو شده و یا یخ زده مصرف شود. این گیاه دارای ویتامین های (A ، C و B) و همچنین مقدار زیادی کلسیم،پتاسیم و فسفر نیز می باشد که اهمیت قرار دادن این ماده غذایی در برنامه غذایی را دو چندان می کند.

مراحل کشت بامیه:

در ابتدا بایستی تصمیم بگیرید که قصد کاشتن بامیه در خانه یا خارج از خانه را دارید. اگر شما در منظقه ای با آب و هوای بسیار گرم زندگی می کنید بهتر است به کاشت بامیه در خارج از خانه و در باغچه بپردازید. سعی کنید این عمل را در اوایل بهار که تا حدودی سرما به طور کامل رفع شده و شب ها دمای هوا از ۱۳ درجه سانتی کمتر نمی شود انجام دهید.

  •  آرون گروپس

پرورش دادن گیاه بامیه در گلدان

اما اگر شما در منطقه زندگی می کنید که آب و هوا سردی دارد و همچنین از میزان سرما در اوایل بهار نیز کاسته نمی شود می توانید اقدام به کاشت بامیه در اواخر تابستان بکنید و حتما لازم است که ۲ تا ۳ هفته قبل از پایان سرما دانه های بامیه را در داخل خانه نشا کنید و در اواخر تابستان آن ها را در بیرون از خانه بکارید.

نشا کردن نهال بامیه ها

اگر قصد دارید کاشتن بامیه ها را در داخل خانه انجام دهید باید یک محیط گرم و آفتابی برایشان فراهم کنید و همچنین از نور لامپ نیز می توانید برای گرم نگه داشتن دانه ها و سریع تر جوانه زدن آن ها کمک بگیرید. در طول این مدت سعی کنید که دانه های بامیه را سیراب کنید زیرا آبیاری کم منجر به رشد نکردن گیاه خواهد شد. اکنون برای انتقال جوانه های بامیه به خارج از خانه بایستی نکاتی را رعایت کنید که در ادامه آن ها را بیان کرده ایم.

آبیاری نهال های بامیه

برای انتخاب یک محیط مناسب برای کاشتن بامیه بایستی یک مکان کاملا آفتابی را انتخاب کنید زیرا بامیه ها بهترین رشد خود را هنگامی که در معرض نور خورشید باشند نشان خواهند داد قرار گیری آن ها در سایه باعث کاهش میزان محصول دهی خواهد شد. بنابراین کاشت بامیه باید در مکانی صورت گیرد که در طول روز ۶ ساعت آفتاب دریافت کند اما اگر هوا بسیار گرم شد لازم نیست نگران باشید زیرا بامیه ها با آب و هوای گرم سازگاری کامل دارند و هر چه بیشتر هوا گرم باشد میزان باروری آن ها نیز بیشتر خواهد شد.

کاشت بامیه در محیط های مختلف

سعی کنید خاکی را که برای کاشتن بامیه در نظر گرفتید غنی کنید زیرا قرار گیری دانه های بامیه در خاکی که غنی از مواد غذایی باشد سریع تر رشد خواهد کرد و برای غنی کردن خاک می توانید از کمپوست ها و یا کود ها استفاده کنید همچنین شما مختارید که زمین کاشتن بامیه ها را به عمق ۳۰ سانتی متر شخم بزنید و تا عمق ۱۰ سانتی متری آن را پر از ترکیبات کمپوست و کود های آلی بکنید.

از آنجایی که دوران رشد بامیه بسیار طولانی است شما نباید از غنی بودن خاک غفلت کنید زیرا اگر چنانچه خاک مواد غذایی خود را از دست بدهد محصول رشد خوبی نخواهد داشت و در نتیجه میوه های زیادی نیز تولید نخواهد کرد.

توجه به مواد غذایی بامیه برای رشد

هنگامی که هوا به طور کامل گرم شد می توانید بذر های بامیه را به عمق ۱/۳ سانتی متر در خاک قرار دهید و سعی کنید فاصله بین بذر ها نیز ۱۰ سانتی متر باشد. وقتی که ارتفاع نهال ها به ۷ سانتی متر رسید می توانید بخش های اضافی آن را جدا کرده و در نهایت بایستی فاصله بین نهال ها ۳۰ سانتی متر و فاصله ردیف ها نسبت به یکدیگر به ۹۰ سانتی متر برسد.

اما اگر شما از ابتدا نهال ها را در خانه نشا کردید و می خواهید کاشت بامیه ها را در بیرون انجام دهید بایستی دقت کنید که نهال ها را با فاصله ۳۰ سانتی متر و فاصله ردیف ها نسبت به هم ۹۰ سانتی متر باشد. اکنون گودال بزرگی حفر کنید که ریشه های نهال ها به راحتی در آن جا بگیرند و پس از کاشتن بامیه ها آن را آبیاری کنید.

دشوار بودن پرورش بامیه

نکته: هنگامی که می خواهید نهال های نشا شده را در خاک بکارید سعی کنید که به ریشه های کوچک آسیبی وارد نشود زیرا اگر آسیبی به آن ها وارد نشود نهال ها رشد نخواهند کرد.

شرایط مورد نیاز برای رشد بهتر بامیه

بامیه برای رشد بهتر نیاز به قرار گیری در شرایط مناسب و تغذیه مواد آلی دارد که در ادامه شرایط محیطی مورد نیاز برای کاشتن بامیه ها را بیان کرده ایم.

آبیاری:

گیاه بامیه برای رشد نیاز به آبیاری فراوانی دارد مخصوصا هنگام جوانه زنی و نمو بوته بایستی هفته ای یکبار آبیاری صورت بگیرد. البته توجه داشته باشید که میزان آبیاری نباید بیش از حد باشد زیرا باقی ماندن آب در خاک در طی یک شبانه روز منجر به فاسد شدن گیاه بامیه می شود.

چگونگی آبیاری نهال ها در تابستان

دما و هوا:

بامیه یک گیاه فصل گرم است که در آب و هوای سرد رشد خوبی نخواهد داشت و میزان باروری آن نیز قابل ملاحظه نخواهد بود به همین علت کاشتن بامیه در فصل های سرد انجام  نمی شود.

وجود نور خورشید برای باوری بیشتر محصولات

همچنین در اواخر فصل تابستان که روزها کوتاه و شب ها بسیار سرد است نیز کاشت بامیه صورت نمی گیرد. دمای مناسب برای پرورش دادن نهال های بامیه بین ۲۱ الی ۳۰ درجه سانتی گراد است و در طول مدت رشد نباید از ۱۸ درجه سانتی گراد کمتر و از ۳۵ درجه سانتی گراد بیشتر باشد.

خاک:

برای کاشتن بامیه سعی کنید از خاک های حاصلخیز و عمیق استفاده کنید. اگرچه که بامیه در هر خاکی رشد خواهد کرد و میوه نیز خواهد داد ولی اگر خاکتان کمی اسیدی و خنثی باشد برای رشد گیاه بامیه مناسب تر خواهد بود.

تعیین خاک مناسب برای پرورش بامیه ها

آفات و بیماری ها:

در روند کاشت بامیه بیماری هایی مثل قارچ فوزاریوم،حمله کرم ها،شپشک و شپشک های آرد آلود می تواند بر روند رشد گیاه تاثیر منفی بگذارند. برخی از حشرات مثل شته می توانند به بوته ها هجوم بیاورند و حتی ویروس زا نیز باشند. به طور کلی این حشرات برای خاک کاشتن بامیه مضر هستند و بایستی آن ها را از بین برد.

چگونگی از بین بردن آفات در خاک

چگونگی برداشت گیاه بامیه:

بامیه جز گیاهان چند ساله است که می توانید چندین بار آن را برداشت کنید. اولین شکوفه این گیاه حدود دو ماه پس از کاشتن بامیه نمایان می شوند و پس از گذشت ۵ روز از ظاهر شدن شکوفه ها گل ها نمایان خواهند شد.

بایستی میوه ها را چند روز اول که کامل رشد کرده اند و ارتفاع آن ها به ۷ تا ۹ سانتی متر رسید برداشت کنید زیرا اگر این کار را نکنید میوه ها خشک و غیر قابل خوردن خواهند شد.

برداشت مداوم محصولات

توصیه می کنیم که برداشت میوه را هر روز انجام دهید و هنگام برداشت طول میوه ها بین ۵ الی ۷ سانتی متر متغیر خواهد بود. از ظاهر شدن گل تا زمان میوه دادن آن حدود ۴ تا ۶ روز طول خواهد کشید.

نکات کلی مراقبت از گیاه بامیه

این گیاه باید سیراب نگه داشته شود و حداقل هفته ای یک اینچ آب نیاز دارد و هر روز صبح به آن آب دهید تا خاک مرطوب باشد، مگر در مواقعی که بارندگی سنگین باشد، این گیاه توانایی تحمل خشکی را ندارد، بنابراین برای رشد و نمو به آب زیادی نیازمند است به طوری که در طول تابستان باید به میزان کافی آب دریافت کند.

البته توجه داشته باشید که نباید آبیاری گیاه بیش از حد باشد، در صورتی که آب به مدت یک شب در زمین بماند، می تواند موجب فاسد شدن گیاه شود، حال بهتر است آبیاری گیاه در صبح ها انجام گیرد.

به هنگام آبیاری گیاه بامیه، مراقب باشید  که برگ ها خیس نشوند، زیرا به هنگام تابیدن نور خورشید، آب همانند یک ذره بین عمل کرده و می تواند موجب سوختن برگ های گیاه بامیه شود.

نحوه کاشتن بامیه

همچنین مراقب علف های هرز باشید و تا زمانی که گیاه جوان است، همه علف های هرز پیرامون آن را از بین ببرید، بعد اطراف نهال را با لایه ای مالچ پر کنید، انجام این کار از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.

در زمان رشد گیاه بامیه بهتر می باشد که سه بار از کمپوست برای گیاه استفاده کنید؛ مرتبه اول بعداز تنک کردن نهال ها می باشد و بار دوم زمانی که غلاف های گیاه در حال رشد و شکل گرفتن هستند و سومین مرتبه نیز در نیمه دوم رشد گیاه می باشد.

می توانید با کمک چنگک و به آسانی کمپوست را در اطراف گیاه با خاک مخلوط کنید، افزودن کمپوست همین سه بار کافی بوده و اضافه کردن کمپوست زیاد از حد موجب آسیب گیاه می شود.

در پایان پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با کاشت مارچوبه، کاشت خیار گلخانه ای و کاشت زعفران در گلدان کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *