دسته ها
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲

افزایش رشد قد کودکان با چند توصیه مهم

 • ملیحه بال افکن
 • ۴ آذر ۱۳۹۸
 • ۰

افزایش رشد قد کودکان برای والدین بسیار مهم است و اکثرا از کوتاه قدی فرزندشان هراس دارند ما در این مقاله راهکار هایی را برای افزایش قد کودکان و نحوه اجرای آن را بیان کرده ایم.

اکثر مردم جهان خود بهره ی چندانی از بلند قدی نبرده اند با این وجود نیز خواهان این هستند که فرزندانی بلند قد داشته باشند برای این کار بایستی در سنین رشد فرزندان مقدار زیادی مواد مغذی مصرف کنند هر چند که ممکن است پس از گذشت این سن نیز چند سانتی به قدشان افزوده گردد اما در کل بهتر است که از همان سنین کودکی به فکر قد و قامت فرزندان خود باشید در ادامه چندین راهکار برای افزایش رشد قد کودک را بازگو خواهیم کرد با ما همراه باشید.

دو عامل مهم و تاثیر گذار در افزایش رشد قد کودکان

با استفاده از یک رژیم غذایی مغذی و مناسب می توان در کودکانی که پدر و مادرشان از لحاظ قدی کوتاه هستند نیز افزایش رشد قد نیز داشته باشیم. البته نکته مهم این است که کودک تا زمانی که سن بلوغ نرسیده بایستی به فکر افزایش قد او بود و اگر او بالغ شود نمی توان که با مواد مغذی به رشد او کمک کرد. در ادامه دو عامل مهم که در افزایش رشد قد کودک تاثیر چشم گیری دارد را بیان خواهیم کرد.

تلاش برای افزایش رشد قد کودکان

نقش رژیم غذایی کودک پیش از بلوغ در افزایش قد:

توصیه می شود که قبل از اینکه کودک به بلوغ برسد بایستی مواد غذایی زیر را مصرف کند.

 • مواد کلسیم دار مثل شیر،ماست و سایر لبنیات
 • خانواده بزرگ گل کلم،برگ کلم
 • دانه کنجد به علت داشتن امگا ۳ بالا و کلسیم فراوان
 • مواد غذایی که دارای ویتامین A هستند
 • افزایش مصرف منابع غنی ویتامین C مثل مرکبات

مصرف بادام و مخلفات توسط کودک

 

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

و همچنین بایستی مداوم کنترل کنید که کودکتان دچار کمبود آهن نشود زیرا کمبود آهن در بدن به تنهایی می تواند زمینه اختلال در روند رشد کودک را فراهم آورد.

نقش خواب منظم در افزایش رشد قد کودکان:

به غیر از تغذیه آنچه بر افزایش رشد قد کودکان تاثیر می گذارد داشتن یک خواب منظم شبانه است؛ممکن است برخی از کودکان تایم ظهر را بخوابند اما خوابیدن در شب را به نصفه شب مولکول کنند و صبح ها نیز زود بیدار شوند توجه داشته باشید که این نوع خواب اصلا ملاک مناسبی نیست زیرا بایستی خواب شبانه در شرایطی باشد که هورمون ملاتونین یا همان هورمون خواب ترشح شود.

این نکته بسیار مهم است که کودکان خواب آرامی باید داشته باشند همچنین قبل خواب نیز مواد قندی مثل تافی،آب نبات،شکلات و شکر مصرف نکنند چون قند های ساده در روند خواب اختلال ایجاد می کند.

مصرف ویتامین های لازم برای بدن

وقتی هورمون رشد نتواند به اندازه کافی ترشح شود در رشد قدی نیز اختلال به وجود می آید. بهترین خوراکی قبل از خواب برای کودکان شیر است زیرا که شیر دارای کلسیم است و مواد کلسیم دار در تایم خواب شبانه به طور کامل جذب بدن می شود.

آیا مصرف مکمل ها برای افزایش رشد قد کودکان صحیح است؟

برخی از شرکت های تولید کننده،فروشندگان و بازاریاب ها که در زمینه تجاری فعال تر از زمینه طب هستند نبایستی از دانش کم مردم برای نفع خود سوء استفاده کنند و با تعریف از مکمل های خود آن ها را مجبور به تبعیت از محصولات خود بکنند.

تنوع بسیار زیادی از مکمل ها در بازار وجود دارد که برای کودکان جذاب است و برخی از والدین بودجه ی بسیار زیادی را صرف خرید این گونه مکمل ها می کنند. (تهیه این مکمل ها نیازی به نسخه پزشک ندارد اما باید والدین بدانند که مصرف تمام این ها برای کودک لازم نیست).

قرار دادن مکمل ها در برنامه غذایی کودک

یعنی کودک می تواند انرژی مورد نیاز بدنش را از طریق مواد مغذی سالم دریافت کند بدون اینکه نیاز کوچکی به این مکمل های شیمیایی داشته باشد. مکمل ها حاوی ترکیباتی از ویتامین ها و مواد مغذی هستند که برای هر کودک مناسب با سن و نیازی که دارد طراحی شده اند. همانطور که مصرف این مکمل ها به طور منظم می تواند اثرات مثبتی داشته باشد افراط در مصرف آن نیز ممکن است اثرات معکوس و خطرناکی را بر جا بگذارد.

مصرف مکمل ها برای افزایش رشد قد کودکان

بنا بر توضیحاتی که داده شد بهتر است وسواس برای افزایش رشد قد کودک را بگذارید و مداوم دارو ها و مکمل های شیمیایی به او نخورانید. اگر رشد کودکتان متناسب با استاندارد های محدوده سنی نیست بهتر است به جای استفاده از این مکمل ها با پزشک غدد مشورت کنید زیرا او اگر مصرف این مواد برای کودک لازم باشد مقدار و اندازه ای که کودک بایستی مصرف کند را به طور کامل برای شما بیان خواهد کرد.

مواد غذایی مناسب برای افزایش رشد قد کودکان

کودکان برای افزایش قد نیاز به یک سری مواد مغذی دارند تا بتوانند با مصرف آن ها قد بلند تری داشته باشند در ادامه مواد مغذی را بیان خواهیم کرد.

مصرف شیر یا ماست:

نوجوانی مهم ترین دوره برای ساخت اسکلت بدن است لذا لازم است تا مواد کلسیم دار بیشتری مصرف شود یعنی روزانه بایستی ۵ مرتبه مواد کلسیم دار مثل پنیر،ماشت و… مصرف شود با انجام همین کار ساده علاوه بر افزایش رشد قد کودک باعث می شود تا در بزرگسالی نیز دچار پوکی استخوان نشوید.

مصرف شیر برای افزایش رشد قد کودکان

لبنیات مواد مغذی فراوانی مثل کلسیم،آهن و پروتئین را به بدنتان خواهد رساند که برای افزایش رشد قد بسیار مهم است. عقیده بسیاری از پزشکان این است که افراد نوجوان بایستی روزانه یک لیتر شیر مصرف کنند تا قد بلند تری داشته باشند.

مصرف میوه یا آب میوه:

مصرف میوه های مختلف علاوه بر اینکه برای افزایش رشد قد کودک بسیار دارای اهمیت است برای زیبا سازی پوست نیز مفید است زیرا میوه ها سرشار از ویتامین C و مواد معدنی هستند که بدن برای رشد به آن ها نیاز دارد.

مصرف میوه برای بلند تر شدن قد

مصرف گوشت و ماهی:

توجه داشته باشید که نباید در هیچ شرایطی مصرف گوشت را کنار بگذارید زیرا حاوی پروتئین است و ۱۰ تا ۱۵ درصد انرژی روزانه را تامین می کند. ممکن است برخی از کودکان میلی بخ خوردن گوشت قرمز نداشته باشند در این صورت بایستی میزان مصرف ماهی، شیر و تخم مرغ را افزایش داد این مواد غذایی دارای مقدار زیادی پروتئین هستند که برای تقویت سیستم دفاعی بدن،کنترل هورمون های بدن، ساخت سلول های تشکیل دهنده عضلات و پوست مفید اند.

مصرف امهی برای افزایش رشد قد کودکان

 

مصرف سبزیجات:

فیبر ها ترکیبات مفید در سبزیجات هستند که برای هضم بهتر غذا لازم اند. این ترکیبات مغذی چه در دوران رشد و چه در طول عمر برای هر فردی لازم است زیرا مصرف آن ها برای تغذیه مغز و عضلات و همچنین داشتن بدنی سالم مورد نیاز خواهد بود.

مصرف سبزیجات برای افزایش رشد قد کودکان

بنابراین برای افزایش رشد قد کودک و مهم تر از آن سالم ماندن مصرف مواد مغذی سرشار از فیبر و آهن مثل اسفناج،بروکلی،عدس،نخود،نخود فرنگی و… را بایستی افزایش داد و سعی کنید در طول شبانه روز از هر فرصتی برای خوردن سبزیجات و این ترکیبات مغذی استفاده کنید.

مصرف پروتئین برای رشد قد

کاهش میزان مصرف تنقلات:

مصرف تنقلاتی مثل چیپس، پفک و … به نوعی آفت قد کودکان محسوب می شوند زیرا دارای مقدار زیادی سدیم هستند. دفع سدیم اضافی باعث دفع کلسیم و همچنین کاهش باز جذب از کلیه ها می شود که اگر این روند ادامه پیدا کند باعث تامین نشدن کلسیم مورد نیاز بدن می شود.

کاهش مصرف تنقلات در کودکان

از سوی دیگر مواد گازدار و شیرین مثل نوشابه به دلیل داشتن اسید فسفریک باعث اختلال در چرخه فسفر و کلسیم که تحت تنظیم هورمون های پاراتورمون، کلسیتونین و ویتامین D  هستند می شود و میزان کلسیم در بدن را کاهش می دهد و در مقابل مقدار دفع آن را دو چندان می کند.

و در آخر سعی کنید که میان وعده هایی مثل اسنک ها و تنقلات شور و نوشیدنی های گازدار را به حداقل رسانده و مواد مغذی مثل نان،گردو،پنیر،آلوچه و لواشک های بهداشتی را جایگزین آن ها کنید.

جایگزین کردن تخم مرغ به جای تنقلات

مصرف ویتامین ها:

شاید میزان دریافت کلسیم و سایر مواد مغذی در کودکتان بالا باشد اما دریافت کافی ویتامین D بسیار مهم تر است زیرا تاثیر زیادی در جدید و مورد استفاده قرار گرفتن کلسیم و چرخه کلسیم و فسفر دارد. با خاطر همین سعی کنید در طول روز فرزندتان را در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای دریافت ویتامین D مورد نیاز بدن در معرض آفتاب قرار دهید. همچنین می توانید برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کودک غذاهایی مثل زرده تخم مرغ،جگر و گوشت را نیز در برنامه غذایی او قرار دهید.

قرار دادن تخم مرغ در برنامه غذایی کودک

 

افزایش رشد قد کودکان با ورزش کردن

بازی بسکتبال برای رشد قد کودکان

بازی بسکتبال به خاطر پرش های بلندی که دارد باعث افزایش قد کودک می شود. در این بازی هنگام پرتاب توپ به درون سبد دست ها، پاها و کمر کشیده می شوند و همچنین برای سلامتی ستون فقرات نیز مناسب است.

انجام ورزش های کششی برای افزایش رشد قد کودکان:

حرکات کششی برای افزایش قد می تواند بهترین راه طبیعی رشد قد فرزندتان شود. انجام حرکات ورزشی باعث می شود تا کودک حداقل ۶ الی ۷ سانتی متر رشد کند و همچنین برای گردشش خون نیز مفید است.

انجام حرکات یوگا

استفاده از میله های بارفیکس :

میله های بار فیکس در بسیاری از زمین های بازی، پارک ها و باغ ها یافت می شوند. آویزان شدن از این میله ها می تواند برای کودک لذت بخش باشد آن را به طور مداوم تکرار کند البته توجه داشته باشید که کودک هنگامی که از میله آویزان است نباید حمایتی داشته باشد و بایستی پاهایش بالاتر از سطح زمین باشد.

پرش ساده ترین راه برای افزایش رشد قد کودک:

پرش حرکتی است که بسیاری از کودکان، از انجام آن لذت می برند و باعث افزایش قد آن ها می شود. زیرا هر بار که کودک پرش را انجام دهد باعث کشیده شدن بدنش می شود، به همین علت رشد بهتری خواهد داشت.

پرش برای حفظ سلامتی و افزایش قد

انجام ورزش یوگا

افرادی که ورزش یوگا کار می کنند قد بلندتری نسبت به افراد عادی دارند زیرا آن ها بدن خود را در حالت بهتری نگه می دارند و باعث کشیده شدن ستون فقراتشان می شود. در نهایت یوگا بهترین راه برای افزایش رشد قد کودک می باشد و استقامت و انعطاف پذیری بدن را نیز دو چندان می کند.

ورزش شنا:

یکی دیگر از فعالیت هایی که به افزایش رشد قد کمک فراوانی می کند شنا است. این ورزش همچنین باعث تقویت عضلات و سلامت بدن آن ها خواهد شد.

تاثیر شنا بر افزایش رشد قد کودکان

دویدن برای افزایش رشد قد کودکان:

دویدن برای تمامی افراد در هر سن و سالی توصیه می شود اما در کودکان اگر انجام شود باعث رشد قد آن ها خواهد شد. بنابراین با کودک خود برنامه ریزی کنید و در ساعاتی از روز به انجام این کار بپردازید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *