دسته ها
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

آشنایی با غار رودافشان و نحوه بازدید از این غار زیبا

  • مریم صبوری
  • 6 اکتبر 2019
  • ۰

وجود یک غار زیبا در روستای رودافشان که در استان تهران قرار وجود زیبایی های منحصر به فرد خودش را دارد که در این مقاله به آشنایی غار رودافشان می پردازیم.

اگر به دنبال مکانی گردشگری در نزدیک تهران می گردید. سفری ۱ روزه به شهرستان دماوند داشته باشید تا لذت جستجو و ماجراجویی در یک غار پرهیاهو را تجربه کنید. فاصله این مکان تا تهران ۱۲۰ کیلومتر که حدود ۲ ساعت می شود از آن جا به دنبال روستای سرسبز رودافشان، بگردید و سراغ این غار شگفت انگیز بروید. از ویژگی های بارز این غار می توان به دهانه های بزرگ و ستون ها و تالار های وسیعش نام برد که در ادامه مطلب به توضیح کاملش می پردازیم با ما همراه باشید.

غار رود افشان کجاست؟

زیبایی های غار رودافشان

این غار در جنوب این روستا قرار دارد. در دامنه جنوبی دره ای رودخانه دلی چای در آن جا می ریزد. اگر شما فردی هستید که کوهنوردی را دوست دارید به این مکان جذاب سفر کنید و از دیدن این غار و باغ های اطرافش و چشمه هایش لذت ببرید. ارتفاع این غار به ۱۹۴۵ متر از سطح دریا می رسد که در بالای تپه قرار دارد لحظه ورود کمی ترسناک است در این غار خفاش های بی آزاری زندگی می کنند که دانستن این موضوع خوب است. این غار در سال ۱۳۸۴ طبق شماره ۱۲۲۱۳ در فهرست آثار ملی ثبت گردیده و تا حال حاضر از آن نگهداری می شود.

رودافشان در دماوند

مشخصات غار رود افشان

این غار که یکی از دیدنی های دماوند در دوره دوم پالئوسن ها به وجود امده است. این غار یک غار آهکی است که بر اثر خوردگی و انحلال سنگ های آهکی به وجود آمده است که موجب حفره های بزرگ و کوچک در دل صخره ها به وجود آمده است. برای رفتن به این غار باید تجهیزات و کفش مناسب داشته باشید چون مسیر از دامنه کوه تا غار به فاصله ۸۰۰ متر می رسد. در زمان های قدیم انسان های بومی نخستین در این غار زندگی می کردند که همان ابتدای ورود به غار با تونل مواجه می شوید که داخلش گودال آب و سنگ و صخره وجود دارد. به خاطر این خصوصیتش آن را معبد آناهیتا می گویند. در بخش اصلی این غار اگر بالای سر خود را مشاهده کنید طاقدیس های بسیار جذاب و زیبایی را می بینید که در زمان چکه کردن آب از سقف ایجاد شده است. برای غارنوردی حتما توجه داشته باشید که از کلاه ایمنی و مجهز برای درون غار واجب می باشد.

آشنایی با غار رودافشان

داخل غار رودافشان بسیار تاریک است و هرچه جلوتر بروید خلوت تر خواهد شد پس مواظب زیر پایتان باشید تا لیز نخورید. درون غار با آب و هوای مطبوع و خنک جای دل نشینی را برای دیدن فراهم کرده مخصوصا برای افرادی که تجربه کوهنوردی و غار نوردی را داشته اند انتخابی درست است. یکی از علت های کم دیده شدن این غار ها کمیاب بودن سنگ های گرانیتی است که مواد تشکیل دهنده این نوع در کوه های طبیعی ایجاد نخواهد شد مگر این که آهک در دل کوه وجود داشته باشد. غار رود افشان با پوشش خزه ای و مرطوب است که تا عمق حدودی ۴۰۰ متری آن با تجهیزات کم امکان غارنوردی درونش وجود دارد. اگر در فصلی به جز تابستان به این غار پرماجرا می روید حتما لباس گرم با خود ببرید.

ماجراجویی در غار رودافشان

  • تالار اول غار: پس از گذشتن از دهانه غار به سراشیبی تندی می رسید که با عبور از آن جا دما سرد تر می شود. این تالار در ابعاد ۸۰ در ۱۰۰ متری است که ارتفاعش به ۲۵ متر می رسد در آخر این تالار به چند ایوان ساخته شده که سنگ چین و سفالی است و نشان می دهد که مسکونی بوده در قدیم بر می خوریم.
  • تالار دوم غار: وقتی که از دیواره های سنگ چینی شده می گذرید به تالار دوم غار رودافشان خواهید رسید. که پهنای ین تالار ۱.۵ متر و دیواره های ۸ متری و درگاهی ۲ متری دارد. در اول این تالار تاق های کوچکی با ارتفاع ۸ متری قرار دارند. ابعاد تالار دوم ۵۰ در ۶۰ متر با ۲۰ متر ارتفاع است.
  • تالار سوم غار: این تالار سرتاسر تشکیل شده از سنگ های چکیده و زیبا و ستون و آبشار سنگ های چشم نواز است. وجود سنگ های بلورین، چکنده های نیزه ای، گل کلمی و نخودی، خوشه انگوری و چکیده مخروطی زیبایی خاص و منحصر به فردی به این غار بخشیده اند. ابعاد تالار سوم به ۵۰ متر با ارتفاع ۱۵ متری که انتهایش عرض ۲ متری با ارتفاع ۶ متری است.

رودافشان

امیدواریم که توانسته باشیم شما دوستان را در این مطلب زیبا با عنوان آشنایی با غار رودافشان بیشتر آشنا کرده باشیم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.