دسته ها
پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

برای جلوگیری از تبخیر آب استخر چه راهکارهایی وجود دارد؟

  • فاطمه میرزایی
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۸
  • ۰

هدر رفت آب استخر، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد؛ به طوری که اکثر استخر های شنا، روزانه مقداری از آب خود را (۱/۴ اینچ) در اثر تبخیر از دست می دهند، بنابراین تبخیر آب در استخر های شنا به خصوص در ماه های گرم سال بسیار زیاد است، حال در این بخش، راهکار های ساده ای را معرفی می کنیم که برای جلوگیری از تبخیر آب استخر می تواند کمک زیادی نماید.

یکی از راهکار های مؤثر برای رفع مشکل خشکسالی و کمبود آب در سال های اخیر، احداث استخرهای ذخیره آب می باشد و از این طریق آب ذخیره شده کشاورزی در مواقع پر آبی از جمله فصل زمستان مهار و ذخیره شده و در زمان کمبود مانند فصل تابستان وارد چرخه آبیاری خواهد شد، ولی یک موضوع مهم در مورد این استخرها وجود دارند و آن مشکل تبخیر آب استخرها می باشد، در ادامه این مطلب قصد داریم به ارائه روش هایی برای مقابله با مشکل تبخیر آب استخرهای شنا بپردازیم.

روش هایی برای مقابله با تبخیر آب استخر

تبخیر سطحی آب یکی از مشکلات اساسی در مساله ذخیره آب می باشد و متخصصان در این زمینه، همواره به دنبال راهکار هایی هستند تا میزان این پدیده را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

در فرآیند تبخیر آب، در اثر تابش نور خورشید و یا وزش باد، مولکول های سطحی آب جدا شده و به بخار تبدیل می شوند و این فرآیند به دلیل تغییرات آب و هوایی کره زمین در چند دهه اخیر افزایش پیدا کرده است. در زیر با روش هایی در جهت جلوگیری از تبخیر آب استخرها آشنا می شوید.

جلوگیری از تبخیر آب های ذخیره شده

استفاده از کاور

به کار بردن کاور برای استخر شنا می تواند بیش از ۷۵ درصد از میزان تبخیر را کاهش دهد؛ استخر پوشیده شده را مانند یک قابلمه در بسته بر روی حرارت در نظر بگیرید که زمانی که به جوش می آید، اگر درب آن بسته باشد، سریع تر گرم شده و آب داخل ظرف نیز بیشتر حفظ می شود، اما قابلمه یا ظرف بدون درب، علاوه بر طولانی شدن زمان جوشیدن، مقدار زیادی از آب آن نیز تبخیر خواهد شد.

خنک نگه داشتن آب استخر

گرم شدن بیش از حد آب استخرها می تواند یکی از دلایل اصلی تبخیر آب باشد، بنابراین خنک نگه داشتن آب استخر، راه حل ساده و خوبی برای مبارزه با تبخیر آب است. اگر چه اغلب افراد در پی گرم کردن آب استخرها می باشند، اما خنک کردن آب در طول آب و هوای گرم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا این کار مانع تبخیر زیاد آب و ذخیره انرژی و مواد شیمیایی خواهد شد.

تبخیر آب استخر های دخیره

یک روش ساده برای خنک نگه داشتن آب استخرها استفاده از پمپ گرمایش استخر می باشد، البته این پمپ ها ویژگی گرمایشی نیز دارند و بنابراین می توانند هر دو کار را انجام دهند. حال در صورت نداشتن پمپ گرمایش استخر با استفاده از روش هایی که در زیر معرفی کرده ایم می توانید استخر خود را خنک نگه دارید.

  • اجرا کردن فیلتر در شب (زمانی که هوا خنک است)
  • اضافه کردن آب سرد با استفاده از شلنگ
  • نصب آب نما برای استخر

ایجاد یک مانع باد (محفظه استخر)

از طریق ایجاد محفظه و با مسدود کردن راه های نفوذ باد، می توان تا حد زیادی، تبخیر آب استخرها را کاهش داد، در صورت گرم  بودن هوا، باد با افزایش سطح آب از طریق موج ها، موجب افزایش تبخیر می شود و در هوای سرد، باد به خنک شدن آب استخر کمک خواهد کرد، بنابراین با مسدود کردن باد، می توان تبخیر آب را کاهش داد.

تبخیر آب استخر+عکس

خاموش کردن آب نما و آبشار

اگر چه وجود آب نمای خانگی و آبشار در زیبایی استخرها تاثیر زیادی دارند، اما استفاده از آنها، سطح آب را افزایش داده و در نتیجه هر چقدر سطح آب استخرها بیشتر باشد، عمل تبخیر سریع تر انجام می گیرد. بنابراین برای حفظ آب و جلوگیری از تبخیر می توانید آب نما و یا آبشار را در مواقعی که احتیاجی به آن نیست، خاموش نگه دارید.

تبخیر آب استخر

احداث بادشکن مصنوعی و یا ایجاد پوشش های گیاهی

همانطور که گفتیم، وزش باد در تبخیر سطحی تاثیر زیادی دارد، بنابراین کاشت درختان و پوشش های گیاهی در اطراف استخر، سرعت باد را کاهش می دهد، همچنین اگر چنین امکانی وجود ندارد، می توانید از بادشکن های مصنوعی برای این منظور استفاده کنید.

افزایش عمق و کاهش مساحت دهانه استخر

یک روش دیگر که در سد ها و استخرهای ذخیره آب برای کشاورزی و … کاربرد دارد، افزایش عمق و کاهش مساحت دهانه است، در نتیجه سطح تماس استخرها با نور و باد کاهش پیدا کرده و از این طریق از تبخیر زیاد آب نیز جلوگیری خواهد شد. در صورت تمایل برای آشنایی با دیگر دانستنی های علمی ارائه شده در مطالب قبلی می توانید بر روی لینک آن کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.