دسته ها
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

روغن ریزی ماشین چه دلایلی دارد؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
 • ۰

در ماشین قطعات مختلفی وجود دارد که ممکن است بنا به دلایلی دچار نشتی روغن بشوند. در این مقاله با دلایل روغن ریزی ماشین آشنا خواهید شد.

روغن ریزی یا نشتی روغن به دلایل مختلفی ایجاد می شود که تشخیص و رفع مشکل باید به موقع صورت گیرد تا از بروز خطرات احتمالی مثلا آتش سوزی در نتیجه نشتی روغن هیدولیک جلوگیری شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دلایل روغن ریزی ماشین آشنا سازیم.

دلایل روغن ریزی ماشین

شناخت دلایل روغن ریزی ماشین

  روغن سبب کاهش اصطکاک درون موتور شما می شود. هنگامی که روغن باکیفیت و تمیز باشد، به درستی کار خود را انجام می دهد، بدین معنی است که اجزای موتور شما بدون مالش در کنار هم به خوبی کار می کنند. با گذشت زمان، روغن آلوده می شود و چسبندگی خود را از دست می دهد. در یک کلام، کثیف می شود. و هنگامی که این اتفاق بیفتد، توانایی جلوگیری از اصطکاک را از دست می دهد. این بدان معناست که اجزای موتور شما به تدریج فرسایش می یابند و خرابی های قابل توجهی از نظر مکانیکی ایجاد می شود. یکی از بارزترین علائم نشت روغن، دیدن مایع  چرب و قهوه ای رنگی در زیر ماشین شما است، پس از مدتی که از پارک آن گذشته باشد. اغلب گفته می شود که تغییر روغن مهمترین کاری است که می توانید برای مراقبت از ماشین خود انجام دهید. با این وجود، بسیاری از دارندگان خودرو آن را به تأخیر می اندازند و نتایج تعلل می تواند مشکل ساز باشد. در ادامه بحث روغن ریزی ماشین با ما همراه باشید.

انواع روغن خودرو

نشت روغن ممکن است از فیلتر روغن، واشرها،گیرباکس، لوله های انتقال و مخزن های موجود در ماشین ایجاد شود. که باید نوع روغن نشتی را پیدا کرده و بعد نسبت به تعمیر و یا تعویض قطعه اقدام صورت گیرد. ۴ نوع روغن در سیستم خودرو وجود دارد:

 1. روغن موتور: رنگ تیره دارد و بوی بنزین سوخته می دهد.
 2. روغن ترمز: دارای خاصیت بالای خورندگی است.
 3. روغن هیدرولیک: رنگ روشنتری دارد و بوی سوختگی و بنزین هم نمی دهد.
 4. روغن گیربکس: میزان غلظت آن بیشتر از روغن موتور است.

مروری بر دلایل روغن ریزی ماشین

تشخیص محل روغن ریزی ماشین :

 1.  دیدن زیرخودرو پس از چندساعت از توقف آن ساده ترین راه است.
 2. بازدید از کف پارکینگ یا محل پارک خودرو
 3. اگر خودروی خود را در خیابان پارک می کنید، یک تکه کارتن یا روزنامه برای زیر سینی خوردو به کار گیرید.
 4. با شتسشوی موتور خودرو در کارواش(در صورتی که در هنگام شستن موتور، لوله آب به داخل دینام و یا شمع ماشین وارد نشود)  بعد از ۲ الی ۳ روز رانندگی محل روغن ریزی آشکار می شود.
 5. اگر ماشین بیشتر از ۸۰ هزار کیلومتر کار کرده است، منبع ذخیره روغن هیدرولیک ماشین را بررسی کنید. به احتمال نسبتا بالایی خودرو روغن ریزی دارد. که دلیل نشتی می تواند مربوط به مخزن، پینیون فرمان ماشین، شیلنگ فشار قوی هیدرولیک(به خاطر پوسیدگی) یا فشنگی هدرولیک خودرو باشد.
 6. توجه کنید که روغن ریزی در کدام طرف خودرو (چپ یا راست)اتفاق افتاده است. در مواقعی که به تعمیر زیاد نیازی نیست  ممکن است کاسه نمدهای پلوس یا پشت میل لنگ خراب شده باشد.
 7. برخی مواقع، واشر درب سوپاپ ماشین به علت گرما و فشار بالا بعد از ۴۰ هزار کیلومتر خراب شده و سبب روغن ریزی موتور خودرو می گردد.
 8. ممکن است درب کارتابل ماشین خراب شده و سبب روغن ریزی ماشین شود. البته به ندرت این اتفاق می افتد.

روغن ریزی ماشین

جلوگیری از روغن ریزی خودرو:

در مورد اینکه چند بار باید روغن  ماشین را تغییر داد، از طریق بازرسی بصری، نمی توان فهمید که آیا روغن ماشین شما نیاز به تغییر دارد یا نه؟ زیرا روغن سیاه خالص تقریباً بلافاصله پس از قرار دادن آن در اتومبیل، ظاهری قهوه ای و کثیف به خود می گیرد. راه حل ساده این است که روغن خودرو را هر چند وقت یکبار طبق توصیه سازنده، تغییر دهید تا از بروز نشت عمده روغن جلوگیری کنید. با مراجعه به کتابچه راهنمای خودرو، مراجعه به وب سایت سازنده یا تماس با خدمات نمایندگی خودرو موردنظر می توانید این توصیه را پیدا کنید. نکته دیگر اینکه صبر نکنید تا نشانه های نشت روغن یا چراغ “روغن کم”  خودور روشن شود و اگر می بینید که این چراغ روشن می شود، روغن خودرو را در اولویت قرار دهید. نکته آخر اینکه با بررسی و رفع به موقع نشتی روغن خودرو از صرف هزینه های سنگین تعمیر و یا تعویض قطعات ماشین رهایی می یابید.

روغن ماشین

بیشتر بدانید:

 • موتور پوشیده از روغن نیز یکی از علائم نشت است. هر چند وقت یکبار کاپوت را باز کنید و مایعات وسیله نقلیه خود را بررسی کنید. با این کار شما می توانید متوجه شوید که روغن از چند مکان در حال نشت است یا در حال عبور است. دیگر اینکه وقتی روغن در حال نشت است، می تواند با سطوح موتور داغ تماس داشته باشد، این بدان معنی است که  روغن می سوزد، و شما بوی سوختگی استشمام می کنید.
 • بعضی اوقات، شما هیچ روغنی روی موتور یا زمین نمی بینید. این امر معمولاً به این دلیل است که روغن به سیستم خنک کننده خودرو می رود و نه بر روی زمین، جایی که انتظار دارید آن را ببینید. صرف نظر از این، در هر شرایطی، اغلب می توانید با بررسی درپوش روغن و درپوش خنک کننده خودرو ، این تشخیص را تأیید کنید.
 • خودروهای زانتیا و پژو ۲۰۶ به دلیل استهلاک بالا در پارکینگ هم دچار روغن ریزی سیستم هدرولیک می شوند. این محصولات حتی اگر کارکرد کمی هم داشته باشند بروز این مشکل برای آن ها امری عادی است. بیشتر سیستم انتقال روغن این خودروها با لوله های پلاستیکی و فشار بالا صورت می گیرد، با بالارفتن عمر ماشین این قطعات دچار پوسیدگی، ترک و نشتی روغن می گردند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.