دسته ها
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱

چگونه با کودکمان رفتار کنیم؟

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۲۶ دی ۱۳۹۴
  • ۰

یکی از مهمترین سوالات و نگرانی های والدین در تربیت کودکان, چگونگی رفتار با کودک است. چگونگی رفتار بر کودک تاثیر زیادی در تربیت و رفتار های کودکان می گذارد. بنابراین این مسئله اهمیت ویژه ایی دارد.

یکی از دغدغه های بزرگ والدین برای پرورش فرزندان, تربیت آن ها می باشد. در روش های تربیتی صحیح, بررسی های بسیاری بر روی بهترین رفتار با کودکان صورت گرفته است. از آن جا که در سراسر دنیا افراد فرهنگ ها و اعتقادات متفاوتی دارند, ممکن است روش های تربیتی با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در این مطلب به بهترین رفتار با کودکان در نحوه تربیت صحیح می پردازیم.

بهترین رفتار با کودک در تربیت صحیح کودکان

رفتار با کودک

برخی والدین به شدت از رفتارهایی مانند لجبازی کودکان و … ناراحت و نا امید می شوند. از نظر آن ها رفتارهای کودک آن ها بد و آزار دهنده است و این مسئله موجب ناراحتی آن ها می گردد. از نظر بسیاری از روانشناسان بسیاری از رفتارها و واکنش های کودکان در نتیجه ی نحوه ی رفتار والدین با آن ها شکل می گیرد. از این رو والدین نقش بسیار مهمی در تربیت و در نتیجه رفتارهای کودک خود ایفا می کنند. در ادامه به ۲ قانون مهم بهترین رفتارها با کودک آشنا می شویم.

۱- آرامش والدین

رفتار با کودک

یکی از بهترین واکنش های والدین در برابر رفتارهای کودکان, حفظ آرامش و خونسردی می باشد. به والدین توصیه می شود در برابر رفتارهای کودک, صبور باشند و واکنش خاصی نشان ندهند. در مواقعی که کودک بد خلقی می کند, در حالی که مستقیما به چشمان کودک می نگرید, کودک را با استفاده از جملات کوتاه به سمت رفتارهای خوب هدایت کنید. بسیاری از کودکان به ویژه کودکان زیر شش سال, در حال یادگیری چگونگی گوش دادن به صحبت ها و تفسیر کلمات می باشند. از این رو صحبت کردن یکی از بهترین رفتارها با کودک به شمار می رود.

۲- تعیین و تنظیم محدودیت ها

تعیین و تنظیم چند قانون اساسی و مهم و مشخص نمودن پیامدهای رعایت نکردن این قوانین برای کودک, به او آموزش می دهد که چگونه رفتارهای خود را کنترل کند. همچنین در این شرایط کودک یاد می گیرد که مسئول رفتارهای خود می باشد. اگرچه همه ی این قوانین ممکن است برای کودک خوشحال کننده نباشد, با این حال او یاد می گیرد که محدودیت های در زندگی وجود دارند که نمی توان از آن ها عبور کرد و با رعایت این قوانین پیامدهای عدم رعایت برای او ایجاد نخواهد شد و این مسئله کودک را خوشحال می کند. نکته ی مهم در این مسئله, تعیین و تنظیم محدودیت ها با توجه به سن کودک می باشد. در صورتی که کودک این قوانین و محدودیت ها را رعایت نکرد, والدین باید جدی پیامدهای آن را برای کودک اعمال کنند.

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

رفتار با کودک

برای مثال قانون شستن دست ها قبل از خوردن غذا یکی از قانون های بهداشتی محدود کننده کودک می باشد که پیامد عدم رعایت آن, ندادن غذا به کودک است. حال اگر کودک با آگاهی از این قانون و پیامدهای آن باز هم این قانون را رعایت نکرد, والدین باید به طور جدی از دادن غذا به کودک خودداری کنند, حتی اگر کودک به شدت گرسنه باشد.

با توجه به مطالب بیان شده, این دو روش در تربیت صحیح جزء بهترین رفتارها با کودکان محسوب می شود. با استفاده از این روش ها علاوه بر اینکه به راحتی می توان کودک را کنترل نمود, بهترین رفتار با کودک است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.