دسته ها
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

آموزش دوخت روبالشی شیک و زیبا در خانه

 • زهرا خانزاده
 • 15 اکتبر 2019
 • ۰

برای علاقمندان به هنر خیاطی و دوخت و دوز سرویس رختخواب این مطلب را به دوخت روبالشی اختصاص داده ایم، که پیشنهاد می کنیم تا پایان با آرگا همراه باشید.

خانم های خوش سلیقه و خوش ذوق با دوخت ملحفه تشک، دوخت کاور مبل، دوخت روتختی چهل تکه و دوخت رو بالشی های جدید می توانند، تغییراتی زیادی در فضای خانه خود ایجاد نمایند. برای دوخت و دوز این قبیل موارد نیاز نیست حتما یک خیاط حرفه ای باشید، بلکه با دقت در مراحل آموزش دوخت آن ها می توانید به سادگی محلفه، رو بالشی و … را به راحتی بدوزید.

آموزش مرحله به مرحله دوخت روبالشی

برای این مدل روبالشی باید از ۳ نوع پارچه با ۳ رنگ مختلف و مکمل هم استفاده نمایید. یک پارچه برای روکش اصلی، یک پارچه برای حاشیه روکش اصلی و سومین پارچه برای قسمت بالایی روبالشی در نظر گرفته شود.

وسایل لازم برای دوختن روبالشی:

 • پارچه ساده و طرح دار
 • سوزن و نخ همرنگ با پارچه
 • سوزن ته گرد
 • متر
 • قیچی
 • اتو
 • چرخ خیاطی

دوخت روبالشی

مراحل برش و دوخت پارچه:

۱- در ابتدا باید پارچه ها را به اندازه های استاندارد برش بزنید.

 • اندازه پارچه روکش اصلی = ۷۰×۱۱۵ سانتی‌ متر
 • اندازه پارچه حاشیه روبالشی = ۳۰×۱۱۵ سانتی‌ متر
 • اندازه پارچه سوم یا تزیینی = ۵×۱۱۵ سانتی‌ متر

طریقه دوختن روبالشی

۲- پس از برش پارچه ها و بیش از چرخ کردن آن ها، باید هر پارچه از سمت چپ آن ها اتو کنید و چین و چروک آن ها را صاف نمایید، پارچه روکش اصلی و پارچه حاشیه روبالشی را به صورت ساده اتو کنید، اما پارچه تزیینی را باید از سمت درازای پارچه و از وسط تا بزنید و بعد اتو بکشید.

مراحل دوختن روبالشی

۳- در این مرحله از دوختن روبالشی باید هر سه پارچه را کنار یکدیگر قرار دهید و به هم سنجاق بزنید به صورتی که پارچه حاشیه روبالشی در سمت راست سطح کار شما قرار بگیرد. پارچه تزیینی، قسمت بیرونی آن بر روی لبه پارچه حاشیه روبالشی قرار بگیرد و قسمت تا شده پارچه تزیینی به سمت داخل باشد، بعد پارچه اصلی را نیز بر روی پارچه حاشیه روبالشی و پارچه تزیینی بگذارید.

دوخت جدید روبالشی

۴- به وسیله انگشتانتان پارچه روکش اصلی را از سمت پایین پارچه به طرف لبه بالای پارچه و در فاصله چند سانتی با قسمت سوزن خورده لول کنید. پارچه حاشیه روبالشی را نیز به همان ترتیب از قسمت پایین لول کنید، به طوری که حاشیه هر دو پارچه با یکدیگر هماهنگ شود. بهتر است برای فیکس شدن کار، تعداد بیشتری سنجاق مورد استفاده قرار دهید.

دوخت متفاوت روبالشی

۵قسمت سنجاق شده پارچه ها را به وسیله نخ و سوزن یا چرخ خیاطی بدوزید، دقت داشته باشید که فاصله دو پارچه از خط دوخت، حدود یک سانتی باشد و باید تمامی لایه ها را به هم بدوزید.

آموزش ساده دوختن روبالشی

۶- پارچه حاشیه روبالشی را بیرون بکشید، از این طریق می توانید پارچه ی بزرگ حلقه شده زیرین آن را مشاهده کنید. سپس حلقه پارچه را مجددا بیرون بکشید و آن را پشت و رو و بعد صاف نمایید، آنگاه سطح کار را اتو بزنید.

مدل های جدید روبالشی + دوخت

۷- در این مرحله نیز باید کار را برگردانید و با کمک چرخ خیاطی، لبه های دوخته نشده آن را بدوزید و اتو بزنید. البته لبه پایین آن نباید دوخته شود.

دوخت روبالشی

آموزش سریع دوختن روبالشی

۸- اکنون روبالشی زیبای شما آماده شده است و می توانید آن را برای بالشت مورد نظر خود مورد استفاده قرار دهید.

آموزش تصویری دوختن روبالشی

مدل های متنوع روبالشی یا کاور بالشت

در مدل دوخت روبالشی بالا می توان از پارچه های متفاوت تری استفاده کرد و با پارچه های رنگارنگ می توان روبالشی ها زیبا بسازید. برای تنوع کار می توانید قسمت پارچه تزیینی(نوار تزیینی روبالشی) را حذف کنید و یا نوارهای منگوله دار زیبا را مورد استفاده قرار دهید.

مدل های خاص روبالشی + دوختدوختن روبالشی با پارچه ساده

مدل های قشنگ روبالشی + دوختدوختن روبالشی با پارچه ساده و طرح دار

مدل های جالب روبالشی + دوخت دوختن روبالشی شیک و زیبا با انواع پارچه

دوخت کاور بالشت دوختن روبالشی با پارچه گلدار

دوخت روبالشیدوختن روبالشی با پارچه عروسکی

آموزش دوخت کاور بالشت

امیدواریم آموزش دوخت روبالشی مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد و با رعایت مراحل برش و دوختن بتوانید روبالشی مورد دلخواه خود را بدوزید. همچنین با بازید از قسمت آموزش خیاطی می توانید با آموزش دوختن انواع لباس، سرویس آشپزخانه و کوسن آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.