دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

سرزنش همسر چه عواقب منفی خواهد داشت؟

  • مریم صبوری
  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۸
  • ۰

یکی از آثار مخرب و بدی که در زندگی مشترک ما قرار دارد و جبران ناپذیر می باشد سرزنش همسر است که باید از همان اوایل دوران عقد این مسئله را توجه داشت تا دچار کینه در زندگی و تحقیر فرد نشود که در این بخش از مجله آرگا شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد.

یکی از رفتار های زیان آور و مخربی که جبران پذیر نیست و اثرات بدی را بین همسران به خصوص در زمان عقد است سرکوفت و تحقیر و خرد کردن شخصیت یکدیگر می باشد که متاسفانه با جدا شدن مردم از دین و فرهنگ اسلامی باعث شده تا شماتت و صفت های بد در بین آن ها به وجود بیاید که عامل اصلی کم رنگ شدن عشق و محبت در زندگی زناشویی آن ها شماتت کردن می باشد که صفات خوب آن دو را از بین می برد در این مطلب درباره شماتت همسر و عواقب آن با شما سخن می گوییم.

آثار سرزنش همسر

پیامد ها و عواقب منفی سرزنش همسر

در زندگی مشترک به عنوان شریک زندگی زن و شوهری که با گفتن عیب های یکدیگر طرف مقابل را خراب می کنند به جای این که کمک کار هم باشند و مانند آینه ای که عیب ها را از هم می پوشانند بیشتر نمایان می کنند و بدون کاستی به هم نشان می دهند زندگی خود را دچار مشکل خواهند کرد. شماتت و سرکوفت همسر صفت ناپسندی است که بنیان زندگی را ویران می کند و باعث جدا شدن زوجین از هم خواهد شد.

سرزنش همسر چه عواقب منفی خواهد داشت؟

سرزنش و بد گویی مداوم

در رابطه هایی که مدام سرکوفت و طعنه زن و شوهر نسبت به یکدیگر وجود داشته باشد رابطه ای ناپایدار و متزلزل در هر لحظه امکان گسست و از هم پاشیدگی آن وجود دارد در حالی که مدام در حال ایراد گرفتن از یکدیگر و اشتباهات گذشته شان به هم هستند دچار کینه و دلخوری در رابطه می شود. که این افراد به جای این که از زندگی لذت ببرند مدام در حال گرفتن نقطه ضعف از یکدیگر هستند و زندگی را هم برای خود و هم شریک زندگی شان غیر قابل تحمل می سازند.

زوج ها به ۲ دسته تقسیم می شوند: افرادی که با زمان و زمین درگیر و شاکی هستند که برای این افراد شاد بودن کار بسیار سختی است و گروه دوم افرادی که از تمام فرصت ها استفاده کرده و همسر و زندگی مرده خود را شاد و از شماتت کردن افراد دوری می کنند.
سرزنش کردن ممنوع

آثار مخرب سرزنش کردن بر خود فرد و همسرش

۱. خودش هم گرفتار همان صفت می شود: یکی از آثار مخرب سرزنش کردن این است که خود شخص (سرزنش کننده) به همان مشکل گرفتار خواهد شد و در این جاست که مورد تمسخر و کنایه دیگران قرار می گیرد و به خاطر سرزنش همسرش خداوند او را به همان عیب گرفتار می کند. پیامبر اسلام می فرماید: کسی که مومنی را سرزنش کند از دنیا نمی رود مگر این که خودش هم به آن مبتلا شود.
۲. شماتت کردن برابر با پرخاشگری و عصبی شدن: تحقیر کردن همسر باعث شکسته شدن اقتدار فرد می شود و از او فردی عصبی و پرخاشگر می سازد که مانند قبل همسرش را دوست نخواهد داشت پس نباید سر هر مسئله پیش و پا افتاده ای بحث و جدل راه انداخت و با سرکوفت طرف مقابل به جایی نمی رسد.
۳. شماتت کردن برابر با دشمنی در زندگی مشترک: قاتل زندگی آرام شما شماتت کردن است که باید کنترل شود و بی اختیار برای همسرتان نباشد که در این حالت اگر بود باید منتظر انفجاری از طرف مقابل باشید که مثل آتش نشان فوران می کند و هر چه که در کنار او باشد می سوزاند. شماتت زیاد موجب بدبینی همسر نسبت به خود فرد می شود که با خیال دوست نداشتنش آرام آرام نور محبت را در میان زن و شوهر کم نور و آتش کینه را شعله ور می سازد که یکی از عوامل بد در شماتت همسر است.
۴. سرزنش عامل تکرار کار غلط: زمانی که سرزنش کردن بیشتر از اندازه انجام شود طرف مقابل جرات بیشتری بر انجام کار اشتباهش پیدا می کند و به یک فرد نترس تبدیل می شود که دست به هر کار غلطی می زند. زندگی مشترک از مسائل کوچک و بزرگی تشکیل شده که گاه بی توجهی بر سر مسائل پیش پا افتاده ای زمینه ساز مسائل بزرگ تر را رقم می زند که برای سرزنش کردن گر چه اهمیت ندهیم ولی موجب جدایی و طلاق می شود.
۵. سرزنش یعنی منت گذاشتن: یکی از دلیل منت گذاشتن یعنی کار های خودمان را بزرگ و کار های دیگران یا همسر خود را کوچک می شماریم که این کار بسیار اشتباه است. زن و شوهری که به عنوان مکمل در کنار یکدیگر قرار دارند زمانی که مرتکب کار خطایی می شوند خودشان می دانند که آن عمل اشتباه بوده و نباید همسر خود را مورد شماتت قرار دهند این کار موجب از بین رفتن اعتماد به نفس و قدرت نداشتن برای انجام کار می شود.
آثار مخرب سرزنش

نکته برای همسران

شما هایی که در اول مسیر زندگی مشترک قرار دارید سعی کنید خودتان را به صفت های خوب عادت دهید و یک خط قرمز برای خودتان و شماتت همسرتان داشته باشید.

  •  آرون گروپس

به گفته امام علی (ع):

اگر در سرزنش کردن زیاده روی کنید آتش لجاجت را برای همسرتان شعله ور می سازید.

همه ما دارای عیب های فراوانی هستیم اگر کسی مدام بر سر ما بکوبد و سرزنش کند اصلا قابل تحمل نخواهد بود پس باید این رفتار غیر قابل تحمل را کنترل کرد و خوب است که برای سرزنش همسر خودمان را به جای او بگذاریم.

سرزنش همسر ممنوع
امیدواریم در این مطلب از مجله ارگا شما عزیزان را با سرزنش همسر و عواقب آن آشنا کرده باشیم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *