دسته ها
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

علت خشک شدن گل شمعدانی چیست؟

  • سحر بهرامی
  • ۱۱ شهریور ۱۳۹۸
  • ۰

گل شمعدانی یکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین گیاهان آپارتمانی است که می توان به راحتی از آن نگهداری کرد. این گیاه دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد، اما بیشتریم مشکلی که برای گل اتفاق می افتند خشک شدن گل شمعدانی است.

خشک شدن گلهای شمعدانی و یا زرد شدن برگ شمعدانی می تواند از بزرگترین مشکلات نگهداری از گلهای شمعدانی باشد که علت های گوناگونی دارد، در ادامه مطلب به مهم ترین این علت ها اشاره خواهیم کرد تا بتوانید به گیاه خود کمک کنید.

خشک شدن گیاه شمعدانی

دلایل خشک شدن گل شمعدانی

معمولا کسانی که از این گیاه آپارتمانی نگهداری می کنند به این مشکل برخورده اند که باید گفت دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد که عوامل زیر می تواند در خشک شدن شمعدانی نقش داشته باشند. مهم ترین آن می تواند به دلیل این باشد که میزان تبخیر گیاه از میزان آبدهی بیشتر باشد.

آب دهی فراوان

از آنجایی که گلهای شمعدانی به آبیاری زیاد حساس است باید در مورد آبیاری آن دقت کنید آبیاری بیش از اندازه می تواند به گیاه صدمه وارد کند که در نتیجه باعث زرد شدن و خشک شدن برگ های آن می شود. بهترین زمان آبیاری زمانی است که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد.

دمای نامناسب

شمعدانی گیاهی است گرما دوست اگه به هر دلیلی دمای ناگهانی به خصوص سرمای زیاد را تجربه کند باعث خشک شدن گلهای شمعدانی می شود.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

کمبود مواد مغذی

زمانی که رنگ برگ های گیاه شمعدانی بیشتر متمایل به زرد است تا سبز نشان دهنده عدم مواد مغذی در خاک شمعدانی است که با گذشت زمان برگ ها خشک و گیاه از بین می رود. بهتر است برای تامین مواد مغذی آن از کود های محلول در آب ماهی ۱ بار استفاده کنید.

دلایل خشک شدن شمعدانی

ابتلا به بیماری های قارچی

از دیگر علت خشک شدن و پژمرده شدن گل شمعدانی ابتلا به بیماری های قارچی است که قادر است گیاه را پژمرده و بخشکاند.

خشکی بیش از حد

همانگونه که زیاده روی در آبیاری باعث از بین روفتن گیاه می شود، کم آبی هم می تواند منجر به خشک شدن شمعدانی شود، اگر که این گیاه کم آبی است اما خشکی بیش از اندازه به گیاه ضرر می رساند.

سوختگی های باکتریایی

زمانی که بر روی برگ های شمعدانی نقاطی قهوه ای رنگ ایجاد شود یعنی به بیماری قارچی دچار شده است که باعث خشک شدن شمعدانی می شود. می توان این قارچ ها را با سموم مخصوص قارچ کش از بین برد.

دلایل خشک شدن گل شمعدانی

دریافت نور نامناسب

شمعدانی گیاهی است بسیار مقاوم اما باید بدانید که آن را از تابش نور مستقیم خورشید در فصل تابستان محافظت کنید زیرا می تواند به سرعت گیاهتان را خشک کند.

در پایان باید گفت که شما می توانید با کمی دقت در نگهداری از این گل های زیبا و دوست داشتنی و همچنین توجه کردن به میزان آبیاری و قرار گرفتن آن در مکان مناسب به سادگی این گیاه را سرحال نگهدارید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *