دسته ها
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

خوردن قهوه ناشتا چه مضراتی دارد؟

  • سحر بهرامی مقدم
  • ۸ شهریور ۱۳۹۸
  • ۰

قهوه یکی از نوشیدنی های بسیار پرطرفدار است که بیشتر افراد دوست دارند آن را همانند چای اول صبح بنوشند، اما باید گفت که خوردن قهوه ناشتا به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان های فراوان زمانی که با معده خالی استفاده می شود  منجر به بالا رفتن اسید معده و ترشح اسید هیدروکلریک می شود.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که مردم انجام می دهند خوردن قهوه ناشتا و با شکم خالی است به همین دلیل یکی از نکات مهمی که باید درباره مصرف قهوه بدانید این است که نباید آن را در صبح های خیلی زود و با معده خالی استفاده کرد زیرا می تواند برای فرد مشکلات زیادی را به وجود آورد.

معده خالی و خوردن قهوه ناشتا

عوارض خوردن قهوه ناشتا

اگر چه خواص قهوه برای بدن ما بسیار مفید است اما باید بدانید که برای حفظ سلامتی باید این نوشیدنی محبوب را در زمان مناسبی استفاده کرد. همانگونه که گفتیم زمانی که ما به خوردن قهوه ناشتا می پردازیم باعث می شود تا میزان اسید معده بالا برود و به پوشش محافظتی معده آسیب برساند که در نتیجه معده درد و مشکلات گوارشی همچون سوزش و سوء هاضمه را به دنبال دارد.

  • بلج

باید بدانید که خوردن قهوه در ناشتا می تواند عوارض جدی را بر سلامت دستگاه گوارش شما بگذارد، باید گفت که تنها عارضه خوردن قهوه با معده خالی بر روی دستگاه گوارش نیست بلکه می تواند خلق و خوی فرد را هم تغییر دهد و منجر به آشفتگی فرد شود که به دنبال آن در فرد علائم اضطراب و تپش قلب ناتوانی در تمرکز آشکار می شود.

 مضرات خوردن قهوه ناشتا

همچنین مضرات مصرف قهوه در ناشتا می تواند الگوی خواب روزانه و شبانه فرد را برهم بزند، زمانی که شما از خواب بیدار می شوید هورمون کورتیزول که مربوط هوشیاری و نشاط شما است با مصرف قهوه از میزان کارایی این هورمون کاسته می شود چرا که قهوه مستقیما بر روی آن تاثیر می گذارد. به همین دلیل نوشیدن ناشتا آن می تواند منجر به خواب آلودگی شما شود و در واقع هیچ نقشی در هوشیاری شما نداشته باشد.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که خوردن قهوه به محض بیدار شدن از خواب مضر است به همین دلیل بای بعد از بیدار شدن به فاصله ۱ الی ۲ ساعت قهوه را مصرف کنید و حتما قبل از آن مقداری صبحانه صرف کنید.

 اگر خوردن قهوه ناشتا برای شما یک ضرورت است بهتر است قبل از خوردن آن مقداری شیر نوش جان کنید.

خوردن قهوه ناشتا چه مضراتی دارد

نکاتی مهم در مورد مصرف قهوه

  • مصرف قهوه ناشتا به هوشیار شدن شما کمکی نمی کند.
  • علاوه بر صبح ها ساعات دیگری هم هستند که نباید در آن زمان به مصرف قهوه پرداخت مانند ۱۲ تا ۲ ظهر و ۵نبم تا ۶ نیم عصر.
  • بهترین زمان استفاده از قهوه بعد از وعده غذایی است.
  • به هیچ عنوان به مدت ۶ ساعت قبل خواب قهوه مصرف نکنید.
  • بهترین زمان مصرف قهوه ۱۰ تا ۱۲ صبح و و ۲ تا ۵ عصر می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.