دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

علت استرس بی دلیل چیست؟ و چگونه با آن مقابله کنیم؟

 • سحر بهرامی
 • ۸ مهر ۱۳۹۸
 • ۰

مهم ترین علت استرس بی دلیل ریشه در وجود، نهاد آدمی است و یا حتی ممکن است ریشه در گذشته انسان داشته باشد، که این استرس می تواند ناشی از تفکرات گوناگونی باشد که در فکر ما پرورش می کند. ما در این زمان باید بتوانیم با این تنش های بی دلیل مقابله کنیم.

استرس و اضطراب معمولا یک احساس ناخوشایند درونی است که در ذهن ناخودآگاه انسان به وجود می آید، استرس بدون دلیل می تواند آنقدر شدید باشد که گاهی فرد را از پای در بیاورد و زندگی را برای فرد مختل کند به همین دلیل ما در این مطلب به راه های مقابله با آن اشاره خواهیم کرد.

  مهار استرس بی دلیل

در مطالب قبل شما را با انواع قرص ضد استرس و راه های غلبه بر استرس و کنترل آن آشنا کردم، حال در ادامه شما را با علت های مختلف استرس بدون دلیل آشنا خواهیم کرد.

دلایل استرس بی دلیل در افراد

از آنجایی که در دنیای امروزه تمام انسان ها مدام در حال کار و تلاش هستند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند، تمام این ها می تواند بر روی زندگی انسان تاثیر بگذارد و استرس های بی دلیلی را به وجود بیاورد که می تواند بر روی انسان اثرات مخربی را به جای بگذارد که در ادامه به مهم ترین دلایل آن اشاره خواهیم کرد.

۱. ارثی بودن

باید بدانید که بین شدت استرس و موروثی بودن آن ارتباطی وجود دارد، چرا که مطالعات نشان داده که زمانی که پدر و یا مادر دچار تنش هستند به همان میزان فرزندان آنها هم به این تنش دچار می شوند. این ویژگی از والدین به فرزندان قابل انتقال است.

۲. ترس از آینده

افرادی هستند که مدام با فکر کردن به روز های آینده زندگی را برای خود سخت می کنند به نوعی از آینده خود می ترسند، این گونه افراد به دلیل مشکلاتی که هنوز اتفاق نیفتاده است دچار استرس بی دلیلی می شوند که علاوه بر خود زندگی را به کام افراد خانواده هم تلخ می کنند. این گونه افراد باید بیاموزند که در لحظه زندگی کنند تا به دور از استرس های بی علت باشند.

۳. محیط پیرامون و نحوه زندگی

علت استرس بی دلیل می تواند ناشی از عوامل بیرونی مانند محل کار و یا محل زندگی باشد، این عوامل می تواند همچون دلایلی مانند رقابت های شغلی، تفاوت در نظر ها، درگیری در محل کار، قوانین کاری، سختگیری های کارفرما، تکمیل نکردن کارهای عقب افتاده خود و کمبود وقت موجب به وجود آمودن استرس خواهد شد.
معمولا زمانی که فرد مسئولیت های بزرگی را بر عهده دارد این استرس با شدن بیشتری ظهور پیدا می کند، معمولا خانه و خانواده جایی است که فرد در آن آرامش پیدا می کند، به همین دلیل به به وجود آمدن تنش در بین افراد خانواده موجب به وجود آمودن استرس بی علت می شود.علت استر س بی دلیل

۴. هم صحبتی با افراد مضطرب

یکی از جالب ترین چیز های که باید در مورد استرس بدانید این است که، استرس یک تنش قابل انتقال و مسری است، همانند که ویروس سرما خوردگی می تواند از یک فرد به دیگران هم انتقال یابد، طوری اگر یک فرد با یک فرد پر استرس و اضطراب دیگر هم نشینی و هم صحبتی کند می تواند به سادگی تمام تنش ها را به فرد مقابل خود انتقال دهد، که این باعث می شود فرد به صورت ناخودآگاه دچار استرس بی علت شود، به همین دلیل بهترین راه دوری کردن از این گونه افراد است.

 • آرون گروپس

۵. افزایش سن و گذر زمان

با افزایش سن و سپری شدن عمر در طول زمان افکار نگران کننده ای به سمت ما هجوم می آورد که توام با ترس، استرس و اضطراب است و می تواند فرد را به سادگی دچار استرس کند، این افکار می تواند شامل: بیماری، ازدواج نکردن، مرگ همسر و فرزند، نداشتن ثبات مالی، از کار افتادگی و .. بیشترین افکاری است که به سراغ افراد میان سال می رود. همانطور که می دانید با افزایش سن قدرت سیستم ایمنی کاهش پیدا می کند به همین دلیل کمترین استرس برای این افراد می تواند بسیار خطرناک باشد به همین دلیل باید تا جای ممکن از استرس بدون دلیل دوری کنید.

۶. استفاده بیش از حد از فناوری و اینترنت

مطالعات نشان داده که استفاده زیاد از فناوری و در معرض قرار گرفتن آنها همانند: فضای مجازی، تلفن همراه، لپ تاپ، رسانه های اجتماعی و … منجر به وجود آمدن استرس بی علت در افراد می شود. ممکن است استفاده از فناوری زندگی ما را سهل تر کند اما باید بدانید که بی ضرر نیست.

راهکار های مقابله با استرس ناگهانی و بی دلیل

 • در طول روز سعی کنید زمانی را برای آرامش خودتان در نظر بگیرید، این آرامش می تواند از هر طریقی به دست بیاید، سعی کنید آرامش را با انجام کار هایی که دوست دارید انجام بدهید بدست بیاورید( ورزش، یوگا، نقاشی، خواندن کتاب و …)

غلبه بر استرس بی دلیل

 • سعی کنید به بهترین نحو غذا بخورید و از غذا های سالمی استفاده کنید، مصرف غذا های سالم باعث می شو تا اثرات مخرب استرس از بین برود، پس بهتر است از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و تا جای ممکن از مصرف شیرینی جات، غذاهای کنسروی، فست فود و … دوری کنید.
 • سعی کنید ساعات خوشی را در کنار خانواده خود رقم بزنید، از آنجایی که خانواده مهم ترین منبع آرامش است باید بتوانید صمیمیت را در بین افراد خانواده پررنگ تر کنید.

راهکار های کنترلب استرس

 • سعی کنید در مورد مشکلات و نگرانی های خود با فردی مطمئن حرف بزنید، زیرا حرف نزدن و ریختن مشکلات درون خود می تواند فرد را دچار استرس های ناگهانی و بی دلیلی کنید، سعی کنید در هنگام هم صحبتی با فرد مورد نظر انرژی های منفی را به اون انتقال ندهید.
 • سعی کنید بر روی موضوعاتی که برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است بیشتر تمرکز کنید و موضوعات را برای خود الویت بندی کنید تا وقت و انرژی تان برای موضوعات بی اهمیت هدر نرود.
 • سعی کنید در زندگی تان هدفمند باشید و با برنامه ریزی حرکت کنید، زمانی که شما برای کار های خود برنامه ریزی می کنید از آینده هیچ ترسی نخواهید داشت.

درمان استرس

 • به این باور برسید که شما نباید خود را مجبور به تحمل شرایط سخت کنید بلکه باید به نوعی خود را متقاعد کنید که لازم نیس در هر شرایطی به خود سختی دهید. شما باید تعیین کنید که چقدر می خواهید برای یک مسئله مایه بگذارید، بهتر است برای هر موضوعی حد حدود تعین کنید.
 • از آنجایی که زمان زیادی از زندگی های امروزی بیشتر در مقابل صفحات بزرگ نمایشگر سپری می شود حتی در زمان خواب هم ما در جلوی این صفحات به سر می بریم که خود می تواند عامل بزرگی در به وجود آمدن استرس بی علت باشد، از این رو برای مقابله با این نوع استرس باید شیوه زندگی خود را تغییر ندهید و به استفاده کمتر از فناوری همچون، گوشی موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ و تلویزیون استفاده کنید.

راهکاری های مقابله با اساترس بی دلیل

 • سعی کنید از افرادی که به شما افکار منفی و استرس زا انتقال می دهند دوری کنید. و از هم صحبتی با چنین افرادی صرف نظر کنید زیرا اینگونه افراد می توانند افکار نگران کننده ای را در سر شما بپرورانند.
 • سعی کنید در زندگی خود از پنهان کاری دوری کنید، چرا که پنهان کاری می تواند برای شما موجب استرس شود که با گذشت زمان برای شما مشکلات جسمی و روحی را به وجود می آورد.
 • اگر در رابطه ای به سر می برید که مدام برای شما استرس به وجود می آورد بهترین ترک و دوری از آنان است، منظور از روابط، دوستان بی منطق و آزار دهنده ای هستند که شاید برایمان دوست داشتنی هستند اما می توانند بیشترین استرس را به ما وارد کند. در عوض با ادم هایی ارتباط برقرار کنید که بسیار شاد و خوشحال هستند.
 • اغلب زمانی که ذهن آشفته و خسته است برای برقراری آرامش ذهن باید آن را تحریک کنید از این رو با بستن چشم هایتان فضایی را تجسم کنید که باعث آرام ذهنتان می شود گونه ای که با تمام وجود آن را احساس کنید.
 • از باقی ماندن در گذشته و فکر کردن به گذشته دوری کنید، سعی کنید گذشته را رها کنید و در حال زندگی کنید و بگذارید هر چیزی همانگونه که هست پیش برود.

مقابله با استرس بی دلیل

 • در آخر شما می توانید برای کاهش استرس بی دلیل خود از روش های درمان خانگی کاهش استرس و اضطراب برای مقابله با آن استفاده کنید، از جمله این روش ها استفاده از ماساژ درمانی، مصرف دمنوش های آرامش بخش، جوشانده های مفید[، استفاده از مواد غذایی سرشار از ویتامین ب، تمرین تنفس عمیق می تواند بسیار موثر باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *