دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

علائم و نشانه های تومور مغزی را بهتر بشناسید

 • سمانه فکور
 • ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

با شناخت نشانه های تومور مغزی می توان نسبت به ابتلا به این بیماری سریع تر اقدام کرد و در کنار درمان، از روند پیشرفت بیماری جلوگیری به عمل آورد.

بهتر است قبل از هرچیزی نشانه های تومور مغزی را بشناسید و سپس به درمان آن اقدام کنید. معمولا تومور مغزی با سردرد شروع می شود. ولی این سردرد با سردردهای معمولی فرق می کند، در نتیجه اگر سردرد عادی نبود آن را جدی بگیرید.

شناسایی نشانه های تومور مغزی

تومور مغزی به توده غیر طبیعی می گویند که به صورت غیر طبیعی رشد کرده است. معمولا تومور مغزی به صورت دو نوع بد خیم و خوش خیم است. همچنین درمان آن به اندازه و نوع تومور بستگی دارد. نشانه های تومور مغزی در هر فردی متفاوت است ولی در کل علائم مشابه ای دارند. برای درمان باید با علائم و علل ایجاد آن آشنا شوید تا بتوانید تومور را درمان کنید. برای اینکه با تومور مغزی بهتر آشنا شوید بهتر است با ما همراه باشید.

علائم تومورهای مغزی

تومور مغزی را بهتر بشناسید

همانطور که اشاره کردیم تومور مغزی به صورت غیرطبیعی و به عنوان یک توده بد خیم و یا خوش خیم رشد کرده است. تومور مغزی دارای انواع مختلفی هستند که بعضی از آن ها در گروه تومورهای خوش خیم و برخی دیگر در گروه تومورهای بد خیم جای می گیرند. اگر تومور بدخیم باشد باعث سرطان در فرد می شود. به طور کلی هر توده ای در بدن که باعث اختلال در کار سیستم بدن شود باید درمان شود. تومورهای بدخیم نیز باید درمان شود تا باعث مرگ و مشکلات جدی در فرد نشود. این تومورها در کانال مرکزی نخاع و یا در داخل مغز جای می گیرند.

تومورهای مغزی جای مشخصی ندارند شاید در قسمت های دیگر بدن جای بگیرند و سپس به سمت مغز کشیده شوند. در نتیجه باید به هر توده ای در بدن اهمیت بدهید و از کنار آن ساده نگذرید. نسبت به نوع تومور، سرعت و اندازه آن متفاوت است. در نهایت سرعت رشد و محل قرارگیری تومور تعیین کننده این است که چگونه می تواند بر روی شبکه عصبی مغز تاثیر بگذارد. با دانستن علائم تومور مغزی می توانید نوع درمان و زمان بهبود را تعیین کنید.

علائم تومور مغزی و انواع آن

تومورهای مغزی دارای انواع مختلفی هستند که بهتر است با آنها آشنا شوید، تا بتوانید از راه مناسب برای درمان تومور مغزی استفاده کنید. انواع تومور مغزی شامل، نوروم آکوستیک، استروسیتوما، متاستاز مغزی، کارسینوما، گلیوبلاستوما، تومور های امبریونال، گلیوما، مدولوبلاستوما، منینگیوما، تومور های مغزی کودکان، مننژبوم و تومور های هیپوفیز است. برای درمان هر کدام از آنها باید از داروها و روش های مخصوص به خود آن ها استفاده کرد. همچنین علائم تومور مغزی بسته به نوع آن متفاوت است.

نشانه های تومور مغزی

 • آرون گروپس

علائم جدی تومور مغزی:

یکی از مهم ترین علائم تومور مغزی سردرد است. هر سردردی را نمی توان به پای تومور مغزی گذاشت، این سردرد با دیگر سردردها متفاوت است. اگر سردردی گرفتید که تا به حال تجربه نکرده اید بهتر است به دکتر مراجعه کنید. این سردرد به صورت شدید و مداوم است همچنین باعث اختلال در خوب شبانه فرد می شود، به طوری که فرد اکثر اوقات در نیمه شب بیدار است. فرد بیمار معمولا برای درمان این بی خوابی ها از قرص های آرام بخش استفاده می کند، که به هیچ عنوان موثر نیست. اگر شما دارای هر کدام از این علائم بودید بهتر است بدون مشورت دکتر دارویی مصرف نکنید و به پزشک مراجعه کنید. علائم دیگر تومور مغزی شامل موارد زیر است:

 • شروع سردردهای جدید با الگوی متفاوت
 • سردرد های شدید که با گذشت زمان شدت آن افزایش می یابد
 • حالت تهوع بدون دلیل
 • کاهش دید، از دست دادن دید محیطی، تا دیدن اطراف و یا دو بینی
 • کاهش حس لامسه به طوری که فرد در حرکت یک دست و یا پا دچار مشکل شود
 • عدم تعادل و کاهش کنترل
 • ایجاد مشکل در گفتار
 • اختلال عملکرد در زندگی روزمره
 • تغییر در رفتار و شخصیت
 • تشنج
 • مشکلات شنوایی

اگر هر کدام از این در شما ظاهر شد بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید، تا راه های درمان را به شما بگوید.

علائم تومور مغزی
سردردهای شدید و متفاوت از مهم ترین علائم تومور مغزی است که باید به آن اهمیت بدهید. معمولا تومورهای مغزی از خود مغز شروع می شود، ولی از قسمت های دیگر بدن نیز به وجود می آید. مکان قرارگیری تومورهای مغزی اولیه معمولا در اعصاب جمجمه، خود مغز و یا در اطراف مغز مثل غشاهای پوشش دهنده آن و در غدد پینال یا غده هیپوفیز است.

زمانی که سلول ها در جهت تغییر و یا جهش های DNA حرکت می کنند، علائم تومور مغزی خود را نشان می دهند. تغییرات DNA باعث می شود به سلول ها اجازه رشد و تقسیم داده شود. این سلول ها تا زمانی تکثیر می شوند که از بین بروند.

در نهایت باعث ایجاد توده های غیر طبیعی در مغز می شود که به آن تومور مغزی گفته می شود. با یادگیری نشانه های تومور مغزی به سلامتی خود کمک کنید. هیچ وقت علائمی که ذکر کردیم دست کم نگیرید و حتی اگر به یکی از آن ها مبتلا شدید به پزشک مراجعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *