دسته ها
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

آشنایی با مهمترین فواید تند خوانی و مضرات آن

  • محسن محمدی
  • ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

یکی از تخصص های که افراد کمی در آن دارای مهارت می باشند تند خوانی است. تند خوانی دارای فوایدی می باشد که ما در این مقاله سعی داریم به فواید تند خوانی بپردازیم.

امروزه روش های مختلفی برای مطالعه مطالب متفاوت وجود دارد که ما برای انجام هر یک از آنها می باید ابتدا خودمان را بشناسیم که چگونه روشی می تواند ما را به هدف خود برساند. و ما با کدام یک از آنها می توانیم مفهوم جملات را بهتر متوجه شویم. یکی از این روش های مختلف که تند خوانی است دارای مزایا و مضراتی می باشد که ما در این مقاله قصد داریم به فواید تند خوانی بپردازیم. پس شما نیز اگر علاقه مند به آموزش دیدن و یادگیری این روش و مزایای آن هستید می توانید با دیگر خوانندگان این مطلب همراه باشید.

فواید تند خوانی

فواید تند خوانی چه می باشند؟

تند خوانی دارای مزیت های مختلفی است که ما در زیر به تعدادی از آنها به طور مختصر اشاره می کنیم.

درک مطلب و تمرکز حواس از فواید تند خوانی

مزیت های تند خوانی چیست؟

یکی از مضرات کند خوانی این است که خواننده نمی تواند تمرکز حواس داشته باشد چرا که نیروهای موجود در ذهن وی نمی توانند بر روی مطلب مورد مطالعه جمع شوند. در کند خوانی ذهن این فرصت را پیدا می کند که به موارد دیگر غیر از مطلب مورد مطالعه بپردازد در این صورت است که می گوییم حواس خواننده پرت شده است. حواس پرتی موجب می شود که خواننده در درک مطلب دچار اختلال شده و نتواند به درستی مطلب را یاد بگیرد. بنابراین یکی از راه های که می تواند در جلوگیری از حواس پرتی در هنگام مطالعه به شما کمک کند تند خوانی می باشد بهتر است آن را تمرین کنید.

رسیدن به مطالب مهمتر در زمان اندک

تند خوانی می تواند به همه افراد به ویژه افرادی که در طول روز می باید مسائل مختلفی را مطالعه کنند نظیر استادان دانشگاه که با انواع پایان نامه های مختلف سر و کار دارند کمک فراوانی بکند. تا بتوانند در مدت زمان اندک مطالب مهم تری را که در آن موضوع نوشته شده است بخوانند و از مطالب یکنواختی که در میان مطلب موجود می باشد دوری گزینند.

حضور ذهن و افزایش آن

فواید تند خوانی

  •  آرون گروپس

یکی دیگر از مزیت های تند خوانی این است که دایره معلومات شما می تواند گسترش پیدا کند. به این صورت که شما وقتی مطلبی را با سرعت بیشتر مطالعه می کنید می توانید موضوعات بیشتری را بیاموزید در این صورت اطلاعات ذهنی شما در رابطه با موضوعات مختلف افزایش پیدا می کند. و شما در مواقع ضروری می توانید با داشتن حضور ذهن بیشتر از آنها استفاده کنید. همچنین شما می توانید همه چیز درباره ذهن آگاهی و تمرینات آن را از لینک داده شده بیابید.

از فواید تند خوانی تاثیر در سخنرانی

با توجه به این که افراد تند خوان از مطالب بیشتری استفاده می کنند لذا می توانند لغات بیشتری را در ذهن خود پرورش دهند. در نتیجه در هنگام صحبت کردن می توانند از دایره لغات خود استفاده کنند که می تواند تاثیر مثبت زیادی در سخنرانی آنها داشته باشد. شما نیز با تند خوانی می توانید اثرات مثبت آن را در زمان های مختلف مشاهده فرمایید.

تند خوانی و فایده های آن

همچنین افرادی که قصد سخنرانی در مجلسی را دارند هیچ گاه مطالب خود را به طور کلمه به کلمه حفظ نمی کنند بلکه مفهوم کلی را می آموزند و با استفاده از دایره لغات خود آن را پر و بال می دهند و در اختیار مستمعان می گذارند.

افزایش دایره معلومات

شما با تند خوانی می توانید مطالب بیشتری را مطالعه کرده و دایره لغات خود را افزایش دهید. در این میان اگر شما به لغتی برخورد کردید که معنای آن را نمی دانستید می باید د اینباره فکر کرده تا بتوانید معانی آن و دیگر کلمات مشابه آن را پیدا کنید در این صورت است که می توانید دایره لغات خود را افزایش دهید تا در مواقع ضروری بتوانید از آنها استفاده مفید را ببرید.

به مطالب بی اهمیت زودتر پی بردن

فواید تند خوانی

شما با تند خوانی می توانید مطالبی که دارای اهمیت چندانی در آن نوشته هستند را پیدا کرده و از روی آنها عبور کنید و وقت خود را صرف موارد بی اهمیت نکنید. پس یکی دیگر از مزیت های تند خوانی را می توان این مورد را نام برد که در وقت شما صرفه جویی می شود.

افزایش خلاقیت

خواندن فرد را تشویق کرده تا طرح و استدلال های مطرح شده را مورد بررسی قرار دهد و نیز به وی کمک می کند تا عوامل موثر در آن را رمزگشایی کرده و تشخیص دهد که این می تواند به همه اشکال زندگی مربوط باشد، زمانی که فرد این استدلال ها را در ذهن خود تحلیل می کند، بعد از مدتی به طور ناخودآگاه متوجه خواهد شد که خلاقیت وی افزایش پیدا کرده است، از این رو افزایش خلاقیت از مهمترین مزایای تندخوانی بوده که قادر به راه اندازی همزمان نیمکره های مغز می باشد.

برقراری ارتباط بیشتر

از طریق مطالعه کتابها که حاوی اطلاعات زیادی هستند، می توانید در مورد آنها با دیگران گفتگو کنید، ضمن اینکه مطالعه به بهبود واژگان شما کمک خواهد کرد و اینکه یاد می گیرید چگونه ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنید.

مزایای تند خوانی

حال کسانی که مطالعه بیشتری دارند، طیف گسترده تری از کلمات را به منظور بیان و انتقال احساساتشان در اختیار دارند و در جلب نظر دیگران موفق ترند، از این رو با یادگیری تند خوانی می توانید مطالب زیاد و کتاب های بیشتری بخوانید و به طبع در برقراری ارتباط بهتر با دیگران که از مهمترین فواید تند خوانی است، موفق تر خواهید بود.

 فشار کمتر به چشم

خواندن و مطالعه زیاد ممکن است گاهی مواقع خسته کننده باشد و در صورتی که بخواهید کتاب خود را یک روزه تمام کرده و یا  در مورد موضوعی بیشتر تحقیق کنید، ممکن است چشم های شما خسته شده باشد؛ راهکار موثر در این زمینه چه می تواند باشد ؟

از این رو در چنین مواقعی خواندن سریع به کمک شما خواهد آمد، زیرا در این صورت در مدت زمان کمتری اطلاعات مورد نیاز خود را بدست می آورید و در صورت رعایت اصول مطالعه نتیجه بهتری بدست خواهید آورد، چون چشم های شما خسته نمی شود و نیز قادر خواهید بود که مطالب کتاب تان را کامل بخوانید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *