دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

درمان عفونت گوش میانی و شناخت علائم و دلایل بروز عفونت در گوش

 • سحر بهرامی
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

یک نوع عفونت وجود دارد که به آن عفونت گوش میانی می گویند این عفونت در قسمت پشت پرده گوش اتفاق می افتد، این نوع از عفونت هم در بین بزرگسالان دیده می شود و هم در کودکان که در ادامه با روش های درمان عفونت گوش میانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

یکی از علت های گوش درد ممکن است از عفونت هایی که در قسمت میانی گوش بروز می کند باشد، که در بین کودکان و حتی بزرگسالان مشکل رایجی است که آشنایی با روش های درمان عفونت گوش میانی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

 چگونگی درمان عفونت گوش میانی

درمان عفونت گوش میانی

نام دیگر عفونت گوش میانی اوتیت میانی است، این بیماری اگر رفع نشود، می تواند عواقب جدی داشته باشد، معمولا کودکانی که بیش از ۶ مرتبه در سن زیر ۶ سالگی دچار این بیماری شوند جزء دسته کودکان اوتیت مدیا ذاتی قرار می گیرند.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

 زمانی که فرد دچار عفونت گوش می شود قسمت میانی گوش ملتهب می شود که این التهاب با درد فراوانی همراه است، این عفونت ممکن است در هر ۲ گوش و یا ۱ گوش اتفاق بیفتند، که از مهم ترین اثرات و عوارضی که به وجود می آورد کاهش شنوایی است. ابتلا به این بیماری معمولا در فصل سرد سال اتفاق می افتد.

دلیل عفونت گوش میانی

در ابتدا باید پرسید که آیا عفونت گوش میانی خطرناک است؟

در جواب این سوال باید گفت که بله، زیرا منجر به از بین رفتن و کاهش شنوایی می شود، اگر این اتفاق در کودکی صورت گیرد قطعا با مشکلات دیگری هم همراه است و در دوران مدرسه و یادگیری دچار مشکلات زیادی خواهد شد. پس در صورت مشاهده این عفونت در خود و یا کودکان باید هر چه سریع تر اقدامات لازم را جهت درمان صورت بگیرد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

مشکل دیگری که این بیماری می تواند به وجود بیاورد این است که ممکن است عفونت گوش به اطراف منتشر و گسترش پیدا کند و مشکلات بزرگتری را به وجود بیاورد مانند مشکلات مغزی، آبسه مغزی، التهاب پرده مغر، عفونت پشت استخوان گوش و .. پس اقدامات هرچه سریع تر جهت درمان عفونت گوش میانی می تواند از بروز مشکلات بزرگ تر جلوگیری کند.

انواع عفونت گوش میانی

اوتیت مدیا حاد؛ عفونت گوش که به معنای اوتیت مدیای حاد است، در صورت وجود مایع در گوش میانی، علایم عفونت و شروع نسبتا ناگهانی آن، پزشک از این روش تشخیص استفاده خواهد کرد.

اوتیت مدیا با افیوژن؛ در صورتی که تشخیص پزشک اوتیت مدیا با افیوژن باشد، یعنی این پزشک شواهدی از مایعات در گوش میانی پیدا کرده است، ولی درحال حاضر هیچ نوع علائمی از عفونت وجود ندارد.

اوتیت مدیا خلط آور مزمن؛ در صورتی که تشخیص پزشک، اوتیت مدیا مزمن خلط آور باشد، به معنای آن است که عفونت طولانی مدت می تواند موجب پارگی پرده گوش شود که این عفونت اغلب با سرازیر شدن چرک از گوش همراه است.

راه های فوری درمان عفونت گوش

دلایل ابتلا به عفونت گوش میانی

این مشکل اغلب به دلیل بیماری هایی مانند سرماخوردگی، عفونت های تنفسی، گلودرد، آلرژی که مانع از ترشح مایع گوش میانی و انسداد قسمت شیپور گوش می شود به وجود می آید، زمانی که این مایعات در پشت گوش جمع می شوند باعث درد و تورم گوش شده و باعث کاهش شنوایی می شود، اگر فرد بزرگسالی به عفونت گوش میانی دچار شود می تواند جدی تر و خطر ناک تر باشد نسبت به کودکانی که به این بیماری دچار شده اند پس باید مراقبت های خاصی را برای بهبود انجام دهند.

زمانی که مایعات پشت گوش به پرده گوش فشار زیادی وارد می کند باعث می شود پرده ضماخ پاره شود و چرک ها از گوش خارج شود اما همیشه قسمت از چرک در داخل باقی می ماند که در صورت باقی ماندن باعث حاد تر شدن عفونت گوش می شود.

علائم عفونت گوش میانی

در نوزادان و شیر خوارگان ⇐ چنگ زدن به گوش/ گریه های فراوان و بی قراری/ خروج ترشح چرکی از گوش/ تب/ استفراغ/ مشکل در شنوایی.

در بزرگسالان و کودکان ⇐ مشکل در شنوایی/ حالت تهوع و استفراغ/ احساس فشار در گوش/ تب/ خروج چرک از گوش.

علائم عفونت گوش میانی در کودکان

پیشگیری از عفونت گوش میانی کودکان

از سرماخوردگی و دیگر بیماری ها پیشگیری کنید، به فرزندان خود آموزش دهید که همواره دست های خود را بشویند و از به اشتراک گذاشتن وسایل غذا و آشامیدنی در خانواده خودداری کنید.

به آنها شیوه صحیح و بهداشتی سرفه و عطسه کردن را آموزش دهید، در صورت امکان مدت زمان حضور کودکان خود در مهد کودک را کاهش دهید.

مراقبت از کودک در خانه و کاهش مراجعه به مکان های پُرتردد منجر به کاهش ابتلا به بیماری های عفونی خواهد شد و در صورت ابتلا به بیماری، کودک خود را از مدرسه یا هر مکان شلوغ دیگری دور نگهدارید.

از دود سیگاری اجتناب کنید و از افراد سیگاری نیز دوری کرده یا اینکه از آنها بخواهید در مکان دیگری سیگار بکشند،  در محیط خارج از خانه نیز از محیط های آلوده دوری کنید.

حتما به فرزندانتان شیر مادر بدهید، کودکان باید حداقل تا شش ماهگی از شیر مادر تغذیه کنند، شیر مادر دارای آنتی بادی بوده و می تواند از بروز عفونت گوش جلوگیری کند.

در صورتی که از شیشه شیر استفاده می کنید، باید کودک در حالت ایستاده قرا رگیرد و از شیر دادن به وی در حالت درازکش خودداری کنید، همچنین به هنگام شیر دادن با شیشه شیر، نباید شیشه شیر را در کنار وی رها کنید.

بهبود عفونت گوش میانی

با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کرده و از پزشک خود در رابطه با واکسیناسیون کودک تان سوال کنید؛ واکسن های فصلی آنفولانزا، پنوموکوک و دیگر واکسن های باکتریایی می توانند به جلوگیری از عفونت گوش کمک کنند.

رفع عفونت گوش میانی بزرگسالان

زمانی که شما به دکتر مراجعه می کنید ابتدا برای شروع درمان عفونت گوش میانی با استفاده از ابزار مخصوص به نام اتوسکوپ داخل گوش شما را کاملا معاینه و مشاهده می کند تا با توجه به وضعیتی که دارد درمان را شروع کند. برای معاینه گوش پزشک با دمیدن هوا به داخل گوش ابتدا میزان تحریک پذیر بودن پرده را می سنجد که اگر این هوا باعث حرکت پرده گوش نشد نشان گر آن است که گوش دچار عفونت شده است البته راه های دیگری هم برای معاینه گوش وجود دارد مانند تست هاس شنوایی سنجی و تست های دیگر که کار تمام آن ها ارزیابی عملکرد گوش است. رفع عفونت گوش میانی با روش های زیر میسر خواهد بود.

علت عفونت گوش میانی و درمان آن

مسکن: اگر شما دچار عفونت گوش میانی شده باشید قطعا با درد همراه خواهد بود به همین دلیل پزشک با تجویز مسکن مانند استامینوفن و یا ایپوپروفن برای شما در نظر می گیرد. استفاده از مسکن در بین کودکان ممنوع است به چای آن می تواند برای کاهش درد گوش کودکان از پد های آب گرم استفاده کنید.

آنتی بیوتیک: برای بهبود عفونت گوش میانی توسط این دارو باید با تشخیص پزشک برای بیمار تجویز می شود، همانطور که می دانید اگر درمان از طریق آنتی بیوتیک ها را ادامه ندهید موجب عود و بازگشت بیماری می شود پس نسبت به استفاده از مصرف آنتی بیوتیک ها در زمان خود توجه فراوان داشته باشید.

درمان عفونت گوش میانی با آنتی بیوتیک

استفاده از روش Myringotomy : زمانی از این روش جهت درمان عفونت گوش میانی استفاده می شود که عفونت گوش باعث عوارض جدی مانند درد شدید گوش و برآمده شدن پرده گوش می شود، که احتمال دارد پرده گوش پاره شود، استفاده از این روش بدین صورت انجام می شود پزشک با سوراخ کردن قسمت کوچکی از پرده گوش مایعاتی که در پشت پرده جمع شده اند را تخلیه می کند تا فشار کمتری به پرده گوش وارد شود و از پارگی ناگهانی پرده گوش جلوگیری شود. بعد از گذشت چند روز قسمت بریده شده خوب خواهد شد.

استفاده از روش های مختلف برای درمان عفونت گوش میانی

درمان های طبیعی

این روش ها می تواند به شما جهت درمان گوش درد کمک کند.

 • کمپرس آب گرم
 • در خصوص نوزادان سرپا شیر دادن بسیار مهم است.
 • از شیر دادن در حالت دراز کش به نوزاد خودداری کنید.
 • استفاده از آب نمک جهت غرغره کردن در بزرگسالان.
 • برای تخلیه زودتر مایعات گوش میانی سر خود را بالا نگه دارید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید و در معرض استشمام دود آن هم قرار نگیرید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.