دسته ها
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

تهاجم فرهنگی چه مفهومی دارد؟ و چگونه با آن مقابله کنیم؟

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • ۰

جنگ نرم که با عنوان تهاجم فرهنگی شناخته می شود در جامعه کنونی دارای تاثیراتی بسیار بوده است و بیشتر جوامع با این معظل هویتی رو به رو هستند. اما چگونه می توان یک جامعه را از این خطر مرهون داشت؟

تهاجم فرهنگی در حقیقت معضلی است که به فرهنگ و ارزش ها و همچنین عقاید یک جامعه شبیخون می زند و آن را تحت خطر قرار می دهد. جامعه ای که با این مشکل مواجه باشد نمی تواند به خوبی از ارزش های خود دفاع کند و شاهد این است که دیگر جوامع می توانند فرهنگ خود را بر آن ها تحمیل می کنند. فرهنگی که از سوی دیگر جوامع مورد تهاجم قرار می گیرد نمی تواند دوام داشته باشد و این موجب می شود تا این جامعه با مشکلات متعدد دیگری نیز دست و پنجه نرم کند. همانطور که می دانید فرهنگ یک کشور بخش مهمی از هویت آن را تشکیل می دهد و زمانی که این هویت در خطر باشد جامعه از مسیر خود دور شده و کانون خانواده در معرض تزلزل خواهد بود. مقابله با تهاجم فرهنگ

تعریف تهاجم فرهنگی:

جنگ نرم که فرهنگ یک جامعه را مورد حمله قرار می دهد می تواند از این طریق و به صورت پنهان یک کشور را تحت سلطه خود قرار دهد. معضلاتی که بعد از تهاجم به یک فرهنگ پیش می آید به قدری می تواند پایه های یک جامعه را ضعیف کند که مواجه شدن با آن کار دشواری است و به شکلی پنهان و نرم یک جامعه را به نابودی می کشاند. اما باید دید که چه جوامعی بیشتر در معرض این جنگ هستند و خطرات جدی آن ها را تهدید می کند؟ این جوامع شامل جوامعی هستند که فرهنگ سازی اصولی و درست برای اعضای جامعه خود نداشته اند و این عدم آگاهی مهم ترین و اساسی ترین عامل برای تهاجم یک فرهنگ است.

 تهاجم فرهنگی چیست

 • سپهر چوب
 • اصل جنس

تهاجم فرهنگی می تواند از مسیرهای مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی وارد یک جامعه شود و آن را تحت تسلط خود قرار دهد. اما در اینجا با ارائه آگاهی و راهکارهای مناسب برای مقابله با این معضل می توان آگاهی خود را در این زمینه افزایش داد و مانع آن شد.

اهمیت رسانه:

بی تردید رسانه هر کشور بخش مهمی از هویت و فرهنگ آن را تشکیل می دهد و مسئولین به شدت باید آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهند تا با ارائه برنامه های ویژه در رسانه آگاه سازی افراد جامعه را در مقابل تهاجم فرهنگی بالا ببرند.

جوامع گرفتار تهاجم فرهنگ

بالا بردن ارزش ها:

راه های مختلفی برای افزایش تعهد به ارزش ها در جامعه وجود دارد به عنوان مثال رسانه و مدرسه یکی از مهم ترین بسترها برای حفظ ارزش ها است که باید به شکلی اصولی آن ها را از همان کودکی در کودکان خود نهادینه کرد.

تهاجم فرهنگ را بشناسید

 • اتحاد و همبستگی متقابل میان ارگانهای مختلف و مسئولین
 • آگاه سازی افراد جامعه بعد از ورود امکانات جدید همچون اینترنت و ماهواره
 • ارزشمندی دین و ارزش ها
 • توجه به کانون خانواده
 • بالا بردن اهمیت مدرسه و سازمان های اجتماعی

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.