دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

غار کتله خور مکانی که نباید تماشایش را از دست بدهید

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
 • ۰

یکی از جاذبه های طبیعی بسیار دیدنی و زیبا غارهای تاریخی و طبیعی است که در بسیاری از نقاط جهان دیده می شوند از جمله این غارها می توان به غار کتله خور اشاره کرد که یکی از جاذبه های توریستی و دیدنی زنجان است.

در فاصله ۱۵۵ کیلومتری از زنجان غاری زیبا با نام کتله خور، واقع شده است این غار در نواحی نزدیک شهر گرماب است که از شهرهای کوچک و توریستی زنجان محسوب می شود. علاوه بر این جاذبه های دیگری در مسیر زنجان واقع شده اند این جاذبه ها همچون خدابنده و زرین آباد است که دارای مناطق زیبایی است. یکی از جذابیت هایی که در این غار دیده می شود قرار گرفتن آن بر فراز کوه های این منطقه است. علت نامگذاری این غار نیز قرار گرفتن آن در بالای کوه ها است که با طلوع خورشید از بالای آن کله خورشید نمایان است.

 غار تاریخی کتله خور

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

آشنایی با غار کتله خور

یکی از دلایل شهرت این غار تاریخی بودن آن است که در کنار جذابیت طبیعی آن را ارزشمند کرده است این غار در سال ۱۳۰۰ خورشید کشف شده است. این غار بعد از کشف شدن توسط جمالی زنجانی در آثار ملی به ثبت رسیده است و در تمام جهان شناخته شده است. این غار در ابتدای کشف به دلایل کوتاه بودن سقف دهلیزها، طولانی بودن ورودی، نداشتن جاذبه های دیدنی و … کمتر مورد توجه گردشگران بوده است. در سال ۶۵ که تحقیقات مهمی توسط غارنوردان همدانی انجام شد که نشان داد ارزش و قدمت این غار بسیار بالا است و متعلق به دوران ژوراستیک است.

غار قدیمی کتله خور

با توجه به اینکه قدمت این غار به بیش از ۱۲۰ میلیون سال پیش باز می گردد می توان پدیده های ارزشمندی را در آن کشف و باید جاذبه های دیدنی بسیاری داشته باشد. نوع بافت و ساختاری که در این غار مشاهده می شود برای علاقه مندان می تواند دارای جذابیت بسیاری باشد. این غار از سه طبقه تشکیل شده است و دارای چند تونل فرعی است.

زیبایی غار کتله خور

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

برخی از ورودی های این غار متعلق به دوران استالاگمیت و استالاگتیت است گذرگاه های اصلی این غار و ستون های مخروطی آن از دیگر جذابیت های این غار هستند.

جاذبه های دیدنی:

بلورهای شیشه ای، قندیل های مخروطی شکل و آهک های غار به دلیل قدمتی که دارند از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار هستند و برای علاقه مندان می تواند جالب باشد. دهانه این غار ۱۷۰۰ مت از سطح دریار ارتفاع دارد در بخش ورودی نیز ۴۰۰۰ متر دهلیز قرار دارد و درون آن نیز دارای گودال های خشک است.

غار تماشایی کتله خور

یکی از مهم ترین جاذبه هایی که می توان در این بخش از غار مشاهده کرد وجود اسکلت های انسانی و تکه هایی از سفالینه های قدیم است که علاوه بر اعتبار تاریخی این غار بر ارزش طبیعی آن نیز افزوده است و یک منطقه مهم گردشگری به شمار می رود.

جالب است بدانید غار کتله خور به چند بخش تفریحی، فرهنگی و ورزشی تقسیم شده است این بخش های مختلف در غار دارای ارزش تفریحی است و گردشگران زیادی جذب کرده است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.