دسته ها
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

راهنمای بازدید از باداب سورت و زیبایی های آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۹ اسفند ۱۳۹۷
  • ۰

باداب سورت یک چشمه رنگارنگ در استان مازندران است و یکی از جاذبه های طبیعی معروف این خطه است. قرار گرفتن این چشمه در تپه های پوشیده جنگلی و وجود درختان سوزنی جذابیت زیادی به آن داده است و آن را به یکی از مناطق توریستی ساری تبدیل کرده است.

این چشمه رنگارنگ  که در شهر ساری و بخش چهاردانگه در یکی از روستاهای دهستان پشت کوه و روستای سورت واقع شده است یک جاذبه تماشایی و شگفت انگیز در ایران است. ارتفاعات جنگلی نواحی اطراف این چشمه که پوشیده از گیاهان بوته ای، درختان سوزنی و درختچه ها است اطراف آن را احاطه کرده است و به تنهایی برای گردشگران جذب کننده است. این چشمه در سال ۱۳۸۷ به عنوان میراث فرهنگی و به عنوان آثار طبیعی شناخته شده ثبت شده است. جالب است بدانید این چشمه بعد از پامو کاله در تریکه به عنوان دومین چشمه دیدنی جهان شناخته شده است. باداب سورت را بشناسید

باداب سورت مکانی دیدنی برای گردشگران

جذابیت های این چشمه به دلیل ترکیب رنگ های متنوع و حجم آن است پر آب بودن این چشمه فواید بسیاری برای نواحی اطراف دارد همچنین به عنوان چشمه های آب معدنی و استخر از آن استفاده می شود. آب این چشمه شور است و دارای قطر ۱۲ متر است عمق آن نیز نسبتا زیاد است. آب این چشمه برای مصارف و درمان مرض پوستی، کمر درد، پا درد، روماتیسم و سردردهای میپرنی مورد استفاده است و دارای خواص درمانی فوق العاده است.

چشمه باداب سورت

یکی از نکات جالب درباره این چشمه یخ نزدن آن در فصل های زمستان است که علت این امر شور بودن آب چشمه است که موجب می شود تا یخ نزند. چشمه دومی که در بالا دست قرار دارد آبی ترش مزه دارد و رنگ آن نیز به رنگ نارنجی و قرمز است. در اطراف آب های این چشمه رسوبات آهن جمع شده است قرار گرفتن این رسوبات در طی مدت ها موجب ساخت حوضچه های طبقه ای مانند شده است که به رنگ های نارنجی و قرمز و زرد هستند.

باداب سورت چشمه آب معدنی

جاذبه ها:

زمان مناسب برای بازدید از این چشمه ها فصل اردیبهشت است که علاوه بر زیبایی های طبیعی دارای آب و هوای معتدل و مناسبی است و می توانید از جاذبه های متنوعی در این منطقه دیدن کنید. یکی از جاذبه های دیدنی در این منطقه طبیعت جنگلی آن است که در کوهستان ها دارای جذابیت خاصی است و برای علاقه مندان بسیار مناسب است.

باداب سورت در ساری

در زمان غروب و طلوع خورشید نیز می توانید چشم اندازی دیگر از این چشمه را مشاهده کنید که انعکاس نور خورشید در این حوضچه های آب نمایی دیگر را نشان می دهند. چشمه های باداب سورت در ارتفاع ۱۸۴۰ متری از سطح زمین قرار گرفته اند. رقابت این جاذبه ارزشمند با مهم ترین چشمه ها در کشورهای دیگر موجب شهرت و اهمیت دو چندان آن شده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.