دسته ها
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

وابستگی عاطفی چیست؟ و چگونه می توان از آن رهایی یافت

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲ فروردین ۱۳۹۷
  • ۰

وابستگی عاطفی یا احساسی می تواند یک احساس غریزی از دلبستگی باشد که در سنسن مختلف ممکن است افراد آن را تجربه کنند. و در بیشتر موارد شاهد این هستیم که این نوع از وابستگی با خشم و استرس و اضطراب نیز همراه می شود و فرد را تحت تاثیر فرار می دهد.

افرادی که دارای وابستگی احساسی هستند در زندگی خود استقلال ندارند و در واقع برای دیگران زندگی می کنند این افراد خود را نادیده گرفته و از سطح پایینی از عزت نفس برخوردار هستند. انجام دادن کارها برای دیگران و جلب توجه آن ها موجب می شود تا این دسته از افراد معنای واقعی زندگی را پیدا نکنند و در این صورت است که حالت هایی از رنج، ناراحتی، خشم، افسردگی، ترس و … به سراغ آن ها می آید و در نهایت می تواند روح و جسم آن ها را تهدید کند. بنابراین این نوع وابستگی نیاز احساسی و روانی است که فردی به فرد دیگر دارد و این وابستگی در زندگی او اختلال ایجاد می کند.

وابستگی داشتن عاطفی

وابستگی عاطفی:

ممکن است وابستگی در بسیاری از موارد دیده شود به عنوان مثال در عشق ما شاهد نوعی از وابستگی خواهیم بود و یا در حس بین مادر و فرزند اما وابستگی های احساسی اشاره به یک وابستگی افراطی دارد که موجب مختلف شدن روند عادی زندگی فرد می شود. افرادی که دچار این مشکل روحی روانی هستند نیاز شدیدی به وجود دیگران دارند و محبت کردن آن ها از نوع افراطی است.

  • بلج

بسیاری از روانشناسان بیان می کنند که وابستگی عاطفی نوعی اعتیاد است که فرد را به حدی از افسردگی و ناامیدی می کشاند. هر یک از حالات روانی در انسان دارای نشانه هایی است که وابستگی نیز از نشانه هایی برخوردار می باشد که آن را بررسی خواهیم کرد.

نشانه های وابستگی:

حس وابستگی به دیگران می تواند با نشانه های بسیاری همراه باشد به عنوان مثال این افراد نمی توانند بدون نظر دیگران تصمیم بگیرند و این در انجام امور ساده زندگی نیز دیده می شود. آن ها ترس از قضاوت شدن دارند و سعی دارند تا همیشه به نحوی که مورد تایید دیگران است رفتار کنند.

رهایی از وابستگی عاطفی

ترس و ناامنی:

ترس و نامنی نشانه بارزی است که در وابستگی احساسی دیده می شود این افراد دارای تنش هایی در زندگی هستند که به شدت آن ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این افراد ترس از دست دادن توجه دیگران را دارند و به همین دلیل به شکلی افراطی به آن ها وابسته می شوند که در نهایت منجر به حسادت و کنترل کردن فرد مورد علاقه می شود. برای حل این مشکل شما باید از راهکارهای مقابله با ترس استفاده کنید.

نداشتن عزت نفس و ارزشمندی:

حس ارزشمندی و عزت نفس در اینگونه از افراد وابسته به تعریف دیگران است و زمانی که از شوی دیگران تایید نشوند عزت نفس و توانمندی خود را از دست می دهند. این افراد برای دستیابی به اهداف خود نیاز به تعریف و تایید دیگران دارند.

راهکارهای وابستگی:

زمانی که فرد به شدت دچار وابستگی می شود در زندگی خود به نقطه ای می رسد که نمی تواند بدون کمک دیگران کارها خود را انجام دهد. و در نهیات ممکن است به زندگی خود پشت و یا آن را راها کند که این می تواند عواقب بدی برای آن ها داشته باشد.

چرا افرد واسیتگی های روحی دارند

۱- احساسات منفی و مثبت خود را بیان کنید:

یکی از دلایل عمده بروز وابستگی احساسی در این افراد اطلاع نداشتن از احساسات خود است این افراد نمی دانند که دچار چه احساسات مثبت و منفی هستند. برای این منظور باید احساسات خود را بیان کنند و در این صورت است که می توانند آن را کنترل کنند.

۲- افزایش اعتماد به نفس:

به دنبال راهکارهایی افزایش خودباوری و اعتماد به نفس خود باشید زیرا افرادی که به توانایی های خود واقف اند و آن ها را باور دارند می توانند در مقابل دیگران ایستادگی کنند.

نشانه وابستگی های عاطفی

۳- یادگیری نه گفتن:

افراد دارای وابستگی توانایی نه گفتن به دیگران را دارند و این موجب می شود تا به راحتی و بر خلاف میل خود در مقابل خواسته های دیگران کوتاه بیایند.

۴- مشاوره:

مراجعه به مشاور و روانشناس در این زمینه می تواند کمک فراوانی به این افراد بکند زیرا با ریشه یابی علت های وابستگی عاطفی در شما ترس، نگرانی و اضطراب وابستگی را از شما درو می کند. مراجعه به مشاور می تواند به مشا کمک تا با راه های غلبه بر اضطراب آن را کاهش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.