دسته ها
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸

افزایش و تقویت مهارت نوشتن با تمرینات حرفه ای اما ساده

  • سمیه نیک فرجام
  • 16 ژوئن 2019
  • ۰

اگر جزو افرادی هستید که از نوشتن مطالب و متن های مختلف لذت می برند و احساس می کنید که ین توانایی در شما وجود دارد می توانید با تقویت مهارت نوشتن مطالب بهتر و جذاب تری بنویسید که در موارد مختلفی می توانید از آن ها استفاده کنید.

مهارت نوشتن یکی از مهارت های اصلی در انسان ها است که از همان ابتدای ورود به مدرسه تا وارد شدن در جامعه با آن سروکار دارد و از طریق نوشتن می تواند مفاهیم متعددی را به مخاطبان خود انتقال دهد. به عنوان مثال شما با وارد شدن در جامعه کاری ممکن است روندهای اداری مختلفی را طی کنید که در آن باید از مهارت نوشتن خود برای انتقال درست مقصود خود استفاده کنید. بنابراین شما با تقویت مهارت نوشتن می توانید قدرت بیشتری برای نوشتن داشته باشید و متن های گیرا بنویسید.

 تقویت و پرورش مهارت نوشتن

تمرینات موثر در تقویت مهارت نوشتن

شما ممکن است در طول روز و در موقعیت های مختلفی با مهارت نوشتن سروکار داشته باشید در ارسال پیامک برای دوستان و یا استاد خود، در توئیت ها فیس بوک و در ارائه یک گزارش کار روزانه برای کار خود، همانطور که می بینید هر یک از این کارها نوعی نوشتن است که به شکل های مختلف صورت می گیرد و برای اینکه بتوانید به خوبی بنویسید باید تکنیک های آن را نیز بدانید.

تقویت مهارت نوشتن دارای تکنیک های مختلفی است که به شما کمک می کند تا متن هایی گیراتر داشته باشید و مخاطب شما هر فرد که باشد به خوبی مفهوم و مقصد شما را از متن متوجه می شود. نکاتی که در اینجا به آن ها اشاره می شود شامل نکات تقویتی برای افزایش مهارت نوشتن است که با یکدیگر آن ها را بررسی خواهیم کرد.

راهکارهای تقویت مهارت نوشتن

۱- واضح نویسی:

مهم ترین چیزی که در هر متن و نوشته ای توجه مخاطب را به خود جلب می کند و برای او دارای اهمیت است واضح نویسی متن است که در حقیقت نویسنده باید متن خود را به نحوی خوانا و واضح بنویسد که هر مخاطبی متوجه منظور و مقصد او بشود. برای این کار باید هدف خود را از نوشته و متن مشخص کنید و برای آن نکات کلیدی و مفاهیم اصلی که باید قید شود را انتخاب کنید.

۲- بیان مطالب اصلی:

حتما تا به حال در گفت و گوهای خود با اصل مطلب رو به رو شده اید و شنیده اید که می گویند اصل مطلبت را بیان کن این جمله یعنی شما باید خلاصه ای از آنچه می خواهید بگویید را به طور مختصر و مفید در نوشته ایراد کنید. این کار در حقیقت نقشه ای ذهنی از آنچه باید بیان شود را ارائه می دهد.

مهارت های نوشتن

۳- ساده نویسی:

یکی از اصول و قواعد برای تقویت مهارت نوشتن ساده نویسی است که در آن علاوه بر رعایت قوانین و قواعد درست نوشتن بر ساده نوشتن و استفاده از لغات قابل فهم تاکید می شود.

۴- علاقه داشتن:

نوشتن یک امر ذاتی است و در حقیقت فرد باید به نوشتن متنی علاقه داشته باشد تا بتواند آن را به خوبی بنویسد اگر از افراد علاقه مند به نوشتن هستید نیمی از راه را پیموده اید و با تمرین و تکرار بیشتر می توانید نویسنده ای خوب و توانمند باشید. اگر در نوشته های خود از خلاقیت و ایده های خود استفاده کنید متن های شما بیشتر مورد توجه قرار می گیرند همچنین نوشتن از چیزهایی که شادی آور است و احساس آرامش خوبی را به فرد منتقل می کند می تواند قلم شما را خوانا کند.

افزایش مهارت نوشتن

۵- پایان خوب:

شاید جالب باشد بدانید که پایان یک متن از شروع آن بیشتر اهمیت دارد زیرا در پایان داستان است که مخاطب به خلاقیت و ابتکار قلم شما پی خواهد برد بنابراین در پایان سعی کنید تا ذهن خود را منسجم کنید و با دقت بیشتری متن را بررسی و ویرایش کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.