دسته ها
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

آشنایی با سوغات کرمان در سفر به این شهر زیبا

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

کرمان یکی از استان های پهناور در ایران است و ۶۵۰ اثر تاریخی در آن وجود دارد که در میراث جهانی یونسکو و ایران ثبت شده اند. با سفر به این استان در کنار بازدید از دیدنی های آن می توان از سوغات کرمان نیز استقبال کرد که بسیار ارزشمند هستند.

مهم ترین سوغات کرمان شیرینی ها و صنایع دستی آن است که هر یک دارای جذابیت های خاصی هستند و شما می توانید بر حسب علاقه و سلیقه شخصی خود از هر یک از این سوغاتی ها خریداری کنید. یکی از جذابیت هایی که در خریداری سوغاتی های مختلف وجود دارد اختصاصی بودن آن ها در هر شهر است که ویژه یک شهر خاص می باشد و با توجه به موقعیت فرهنگی و آداب و روسوم یک کشور است و در تناسب با یکدیگر هستند.

 سوغاتی کرمان

کدام سوغات کرمان معروف تر هستند؟

در سفر به این شهر و مشاهده مکان های دیدنی کرمان و زیبایی های متفاوت آن حتما به فکر خرید سوغاتی های متفاوت نیز خواهید افتاد. سوغاتی های کرمان دارای تنوع بسیاری هستند و که بیشتر آن ها ساخته دست انسان است و از این جهت دارای ارزش هستند. وجود صنایع دستی و ظروف قدیمی در این شهر یکی از جذابیت های خریداری سوغاتی است که در گردشگران با استقبال زیادی همراه است.

  •  گاز رومیزی

کلمپه:

شیرینی خوشمزه و سنتی که نوعی کلوچه است مواد استفاده شده در این شیرینی گردو، خرما، هل، دارچین و گلاب است. تزیینات این شیرینی بسیار جذاب است و با استفاده از پسته صورت می گیرد که به عنوان یک سوغات کرمان مورد استفاده است.

سوغات کرمان چیست

قطاب:

معروف ترین شیرینی سنتی ایرانی با پختی خوشمزه و بی نظیر که با استفاده از گردو و پسته و دیگر ترکیبات درست می شود. قطاب علاوه بر طعم و رنگ خوب دارای خواص مختلفی است که به عنوان یک شیرینی پر خاصیت مورد استفاده قرار می گیرد.

فالوده:

یک دسر بی نظیر که هر فردی به آن علاقه دارد رشته های باریک درست شده از نشاسته که با گلاب و سایر عرقی جات معطر سرو می شود. در برخی از مناطق نیز این دسر با بستنی مخلوط می شود که بسیار طعمی جالب و بی نظیر دارد.

پسته و گردو:

یک محصول صادراتی در کرمان است که توسط کشاورزان کشت می شود و سوغات کرمان محسوب می شود که به نقاط مختلفی از جهان صادر می گردد پسته و گردو یکی از پرطرفدارترین محصولات است و یک سوغاتی باکیفیت و عالی است که می توانید آن را برای عزیزان خود با بهترین قیمت خریداری کنید.

انواع سوغاتی کرمان

پته دوزی:

اگر از علاقه مندان به صنایع دستی هستید می توانید از این صنایع مختلف دیدن کنید و آن ها را برای عزیزان خود خریداری کنید. پته دوزی که هنر رودوزی است از قدیمی ترین هنرهای اصیل در این شهر است و با استفاده از نخ های پشمی و طراحی های سنتی دوخته می شود. این هنر در میان توریست های خارجی نیز بسیار پرطرفدار و دوست داشتنی است.

قالیچه و قالی:

بیشتر از هر چیز کرمان را با هنر قالی بافی آن می شناسید بی تردید این سوغاتی می توان یک سوغاتی نفیس از سوغات کرمان باشد که خریداری می کنید. هنری ارزشمند و قیمتی که در جای جای کشور دارای اهمیت و اعتبار است. طرح های این قالی ها و قالیچه بسیار زیبا و تماشایی هستند و از سوی دیگر دارای کیفیتی نفیس و ارزشمند نیز می باشند.

سوغات بی نظیر کرمان

از دیگر سوغاتی های صنایع دستی کرمان می توان به عریض بافی، گبر دوزی، آجیده دوزی، خورجین بافی، ظروف مسی، گلیم شیریکی پیچ، و شیرینی جاتی همچون کماچ سهن، قاووت، خرما و زیره اشاره کرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.