دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

با این راهکارها در تشخیص نوع پوست خود مطمئن شوید!

 • مرضیه نوروزیان
 • ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
 • ۰

زمانی که نوع پوست خود را تشخیص دهید، بسیاری از مشکلات پوستی خود را به راحتی حل می کنید. ضمن اینکه کرم های مناسب برای پوست را شناسایی خواهید کرد. 

هر پوست متناسب با درجه خشکی بافت خود ماسک به خصوصی دارد. زمانی که از نوع پوست خود آگاهی پیدا می کنید، بهتر می توانید خود را در برابر افزایش سن و چین و چروک ایمن کنید. 

بعد از شناسایی نوع پوست به سراغ ویژگی های انواع پوست می روید. به عنوان مثال پوست های چرب مستعد آکنه هستند. این در حالی است که پوست های خشک پیری را زودتر تجربه می کنند.

مشکلات پوستی در مراحل مختلف زندگی ممکن است کاملاً ناپدید شوند و یا به کلی شدت یابند. وضعیت هورمون ها، آب و هوا، افزایش سن و محیط زندگی با بالاترین تاثیر بر روی پوست شناخته می شوند.

به عنوان مثال افراد با پوست خشک در زمستان بیشتر خشکی پوست را تجربه می کنند. نوجوانان بنا به ماهیت سنی خود بیشتر در معرض جوش صورت قرار می گیرند. با شناخت پوست در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی خود نیز تجدید نظر خواهید کرد.

به طور کلی پوست ها در ۵ نوع تقسیم بندی می شوند: معمولی، چرب، خشک، حساس و مختلط.

۱. پوست معمولی

این نوع پوست ها در وضعیت متعادل قرار دارند. یعنی نه چربی بالا و نه خشکی زیاد دارند. در این گونه پوست ها، قست T(شامل بینی، پیشانی و چانه) کمی چرب هستند اما میزان چربی و رطوبت در کل صورت به شکل یکسان می باشد. پوست های معمولی از نظر مراقبتی دردسر کمتری دارند و ملانین محافظتی بیشتری در خود جای داده اند. مشکلات پوستی کمتر در پوست های معمولی دیده می شوند.

روش تشخیص پوست معمولی

تشخیص نوع پوست

ویژگی های پوست معمولی چیست؟

 • فاقد جوش و برآمدگی
 • گردش خون منظم و عالی
 • نرم، صاف و دارای بافت مخملی
 • رنگ صورتی یکسان
 • منافذ کوچک در پوست
 • با بالا رفتن سن، پوست آن ها به خشکی گرایش می یابد.

۲. پوست خشک

چربی کمتری نسبت به پوست معمولی دارد. به همین خاطر احتمال بروز ترک های پوستی زبر بر روی صورت وجود دارد. این ترک ها سبب خارش می شوند و حساسیت پوست را بالا می برند. زن ها بیش از مردان خشک شدن پوست را تجربه می کنند. خشکی مفرط پوست نیز در نتیجه کم آبی شدید و از دست دادن رطوبت ایجاد و باعث تشکیل یک پوست زبر و فوق العاده ضخیم می گردد. این موضوع خارش پوست را به دنبال خواهد داشت.

 • آرون گروپس

چرا پوست خشک می شود؟

 • پوست زمانی مرطوب خواهد بود که رطوبت به لایه های عمیق نفوذ کرده باشد. تعریق زیاد و کم آبی سبب خشکی پوست می شود.
 • تعریق: تعریق پوست به دلیل اضطراب، گرما و فعالیت اتفاق می افتد و در چنین وضعیتی پوست آب از دست می دهد.
 • از دست دادن طبیعی رطوبت پوست: پوست به طور طبیعی روزانه حدود نیم لیتر آب از دست می دهد.
 • کمبود عوامل مرطوب کننده برای پوست: اسیدهای آمینه، اسید لاکتیک و اوره سبب تعادل آب در بدن می شوند و نبود آن ها موجب خشک شدن پوست می شود. زمانی که میزان کلسترول، اسیدهای چرب و سرامیدها در بدن کم شود، پوست خشک می شود. آب و هوای سرد، اشعه ماوراء بنفش خورشید، باد، گرمای زیاد داخل منزل، مواد موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد موجود در صابون و پاک کننده ها، افزایش سن، تغییر هورمون و حمام های طولانی می تواند باعث خشک شدن پوست شود.

تشخیص پوست خشک

اگر پوست شما مقداری خشک باشد، کمی زبر و شکننده به نظر می رسد. ضمن اینکه تیره می باشد. منعطف نیست و در صورت تشدید خشکی با این نشانه ها همراه می گردد.

 • زبر و خشن
 • خارش و سفتی پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • قرمزی
 • ترک خوردگی
 • تحریک و التهاب
 • پینه بستن

۳. پوست چرب

در این حالت پوست شما بیش از اندازه سبوم یا همان چربی تولید می کند. این موضوع ممکن است سبب بیماری درماتیت سبوره ای در شما شود. این بیماری باعث قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن می شود. اسیدهای چرب نیز به پوست صدمه وارد می کنند. پوست های چرب منافذ بازی دارند و مستعد انواع جوش می باشند. البته این گونه پوست ها به سرعت چروکیده نخواهند شد.

چرا پوست چرب داریم؟

به هم ریختن تعادل هورمون ها، ژنتیک، استرس، محصولات آرایشی باعث چرب شدن پوست و بروز جوش صورت می شوند.

تشخیص پوست چرب

پوست چرب درخشان است. منافذ باز دارد و رنگ پریده ای به خود گرفته است. جوش های سیاه و سفید در آن دیده می شوند. این جوش ها گاهی در نقاطی چون کمر، قفسه سینه و شانه ها نیز نمایان می شوند. پوست های خیلی چرب با سفت دانه یا سفت دانه های چرکی رویت می شوند. این سفت دانه ها برجستگی های پر با رنگ سیاه یا سفید هستند. البته گاهی این سفت دانه ها چرکی شده و در این صورت زرد رنگ می شوند. پوست در این وضعیت ملتهب و قرمز خواهد شد.

۴. پوست مختلط

از چند نوع پوست متشکل است. یعنی بخشی از پوست چرب و بخشی دیگر خشک می باشد. به عنوان مثال منطقه T با ناحیه گونه متفاوت می باشد. اطراف گونه خشک اما در قسمت بینی رگه های چربی دیده می شود.

بیشتر افراد این پوست را دارند اما امکان تشخیص آن آسان نیست. در پوست مختلط نواحی T درخشان تر از گونه ها می باشند. چون در این نواحی غدد چربی ساز مشارکت بیشتری دارند. مراقبت از چنین پوستی دقت بالایی را می طلبد.

علت ایجاد پوست مختلط

غدد سباسه در قسمت هایی از پوست بیشتر است یا بخش هایی از پوست چربی کمتری دارند. ژنتیک و محصولات مراقبتی غیر استاندارد از عوامل ایجاد چنین پوستی می باشند. به عنوان مثال بر روی نواحی چرب از کرم مخصوص پوست خشک استفاده می کنید. این موضوع ضرر زیادی را برای پوست به همراه دارد.

تشخیص پوست مختلط

نواحی چرب آن با منافذ بزرگ و جوش شناسایی می شوند. قسمت های خشک با ویژگی پوست خشک رویت می گردند. این نواحی کمبود لیپید دارند.

۵.پوست های حساس

پوست حساس ممکن است با خصوصیات پوست چرب، مختلط و خشک معرفی شود اما التهاب و قرمزی دارد. بسیار خشک هستند و فرد احساس جمع شدگی در پوست دارد. قسمت هایی از پوست گاهی پوسته پوسته می شود و حتی جوش می زند. دردسر زیادی برای مراقبت دارد. نور خورشید، باد، هوای سرد و … باعث التهاب و قرمزی پوست می گردند.

چرا پوست حساس می شود؟

هوای خشک، ژنتیک، از بین رفتن تعادل هورمون، آب و هوای سرد یا گرم، آب با ترکیبات معدنی و … بر روی پوست تاثیر نامناسبی بر جای می گذارد. مواد شوینده عطری یا شیمیایی می توانند باعث ایجاد پوست حساس شوند.

تشخیص پوست حساس

اگر پوست شما نسبت به عوامل محیطی فوق العاده واکنش نشان می دهد و به خارش می افتد، پوست حساسی دارید. این موضوع ممکن است هنگام استفاده از وسایل آرایشی، قرار گرفتن در گرما و … دیده شود. این گونه پوست ها بیشتر به بیماری اگزما دچار می شوند.

روش های کلی برای تشخیص نوع پوست

تشخیص نوع پوست

شست و شو

صورت خود را با پاک کننده ملایم تمیز و آن گاه ضربات آرام بر روی پوست بزنید. این کار را تا زمان خشک شدن صورت انجام دهید. حالا از هیچ مرطوب کننده و کرمی استفاده نکنید. بعد از نیم ساعت، چانه، بینی، پیشانی و گونه ها را ببینید. حالا دنبال درخشش روی پوست باشید. سی دقیقه صبر کنید. اگر در حین لبخند احساس خشکی در پوست دارید، پوست شما خشک است.

اگر پیشانی، بینی و گونه درخشان بود، پوست شما چرب و اگر بینی و پیشانی درخشان اما بقیه قسمت ها این طور نیستند، پوست مختلطی دارید.

اگر پوست شما در حد متعادلی باقی ماند، یعنی پوست معمولی است اما اگر دچار التهاب و سوزش شده اید، پوست تان حساس است.

 روش کاغذ خشک‌کن

این کاغذ قدرت جذب فوق العاده دارد و هر مایعی را به خود جذب می کند. این موضوع زودتر شما را به نتیجه می رساند. کاغذ خشک کن را بر روی قسمت های صورت بگذارید. کاغذ را از روی صورت برداشته و سمت نور بگیرید.

رگه های چربی به خوبی بر روی کاغذ نمایان می شوند. اگر تمام کاغذ دچار این رگه هاست، پوست چرب اما اگر در بعضی از قسمت ها دیده می شود، پوست مختلط می باشد. اگر روی کاغذ چربی نباشد، پوست خشک است. قبل از این آزمایش نیز باید پوست شما تمیز باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *