دسته ها
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰

آشنایی با قرص سایتوتک و عوارض آن

 • زهرا خانزاده
 • ۱۵ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

سایتوتک نام تجاری دارویی میزوپروستول می باشد. برای آشنایی با اطلاعات جامع قرص سایتوتک می توانید، با این نوشتار از آرگا همراه شوید.

سایتوتک، از جمله داروهای ضد زخم و مهار کننده اسید می باشد، که در طبقه بندی دارویی جزو داروهای گوارشی به شمار می آید و به صورت قرص و با دوزهای MISOPROSTOL 100mcg و MISOPROSTOL 200mcg در بازار دارویی ایران عرضه می گردد.

مکانیسم اثر سایتوتک

اطلاعات دارویی قرص سایتوتک

این قرص برای درمان زخم های معده، محافظت از مخاط معده (آنالوگ پروستاگلاندین E1)، پیشگیری از زخم معده در طول درمان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDs) و آسپرین، همچنین برای تحریک سقط جنین و بهبود خود به خودی سقط مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم اثر :

تولید بی کربنات (هیدروژن کربنات) و موکوس با مصرف قرص سایتوتک افزایش پیدا می کند و همچنین میزان ترشح اسید معده کاهش پیدا می کند.

 • نهال بیبی شاپ
 • بلیط کیش

عوارض جانبی مصرف این قرص :

 1. پس از گذشت ۱۰ دقیقه بعد از استفاده از این دارو، درد شکمی ایجاد می شود.
 2. اسهال، حالت تهوع و استفراغ از عوارض بعدی مصرف این قرص می باشد، که این عوارض معمولا سریع برطرف می شوند.
 3. بتدریج تب و لرز ایجاد می شود و در نهایت مصرف این دارو منجر به خون ریزی و سقط جنین می گردد. زمان سقط جنین به طور معمول ۱۲ ساعت بعد از مصرف این قرص می باشد و گاهی مواقع ممکن است، زمان آن تا ۲ هفته نیز طول بکشد.
 4. در خانم های که سابقه سزارین دارند، احتمال پارگی لوله رحمی(دهانه رحمی) وجود دارد، بنابراین حتما باید زیر نظر پزشک متخصص و در بیمارستان از این قرص ها مصرف نمایند.

نحوه مصرف سایتوتک

نحوه و میزان مصرف سیتوتک:

نحوه استفاده از این قرص (میزوپروستول) به دو صورت خوراکی و واژینال می باشد. در روش خوراکی باید ابتدا برای خیس شدن دهانتان، مقداری آب میل کنید، بعد ۴ عدد قرص را مابین دندان های پایین و گونه ها قرار دهید، به این صورت که ۲ عدد قرص را در یک سمت دهان و در سمت دیگر دهان نیز ۲ عدد قرص بگذارید و اجازه دهید، تا به مدت نیم ساعت به همان حال باقی بماند. البته هنگامی که قرص در دهانتان قرار دارد، از آشامیدن و خوردن پرهیز نمایید. برای روش دوم نیز بهتر است، با توجه به دستور پزشک آن را مورد استفاده قرار دهید.

قرص سایتوتک

بهترین زمان برای سقط جنین با استفاده از این دارو، در بین هفته چهارم تا هشتم بارداری می باشد، که میزان اثردهی این قرص در سه ماه اول بارداری ۹۸% است. همچنین تاثیر آن در هفته چهارم تا پنجم بارداری ۵۰% می باشد. بنابراین برای بارداری های زیر شش هفته اثردهی استفاده از آمپول پروستاگلندین بیشتر می باشد، البته با عوارضی همچون تهوع، افت فشار خون، اسهال شدید و درد شکمی همراه می باشد. در بارداری بیشتر از ۳ ماه اثردهی شیاف این دارو بیشتر می باشد.

سقط جنین بعد از مصرف دارو و نشانه های آن

اولین نشانه آن، درد های شکمی است که حدود ۲ ساعت بعد از مصرف قرص شروع می شود، در صورت داشتن درد شدید می توانید از قرص ژلوفن و یا هیوسین استفاده کنید.

همچنین با علائم دیگری همچون استفراغ، اسهال که البته خیلی شدید نبوده و سریعا قطع می شود، تب و لرز بدنی، خونریزی و در آخر با سقط جنین همراه است.

قرصهای سایتوتک

حال خونریزی ممکن است به صورت دفع ناگهانی لخته خون و یا به شکل ذره ذره رخ دهد و بعد از جدا شدن جفت، فشار خون افت می کند. توجه داشته باشید که زمان خونریزی نباید بیشتر از یک هفته باشد و در صورت طولانی شدن باید جدی گرفته شود.

خانوم هایی که سابقه عمل سزازین را دارند نباید خودسرانه این دارو را مصرف کنند، زیرا می تواند منجر به پارگی رحم شود و باید این کار تحت نظر پزشک انجام گیرد. در اغلب موارد در ۸ تا ۱۲ ساعت اولیه پس از مصرف قرص، جنین سقط خواهد شد.

گاهی اوقات با مصرف یک دوره از این قرصها، خونریزی شروع نمی شود، از این رو باید بعد از سه روز دوباره مصرف دارو را تکرار کنید. از مصرف خودسرانه شیاف میزوپروستول و یا آمپول آن خودداری کنید، زیرا این دارو ها می توانند با عوارضی همراه باشند و حتی برخی مواقع ممکن است دچار خونریزی کاذب شوند، در حالی که هنوز ساک حاملگی در رحم وجود دارد.

از این رو لازم است یک هفته بعد، سنوی دیگری انجام دهید تا از سقط کامل جنین مطمئن شوید، زیرا در ۸۰ درصد موارد با مصرف قرص های سایتوتک ، سقط به طور کامل انجام نمی گیرد و در نتیجه باید کورتاژ یا ساکشن کنید.

همچنین برخی مواقع حاملگی خارج از رحم اتفاق می افتد، بنابراین تا زمانی که آزمایش خون تان مثبت نشده، نباید اقدام به تهیه دارو کنید، زیرا دارو های سقط جنین می توانند موجب پارگی لوله رحم و یا دهانه رحمی که نطفه به آن چسبیده است، شوند و در نتیجه فوت شخص باردار را به همراه دارد.

داروی سایتوتک

لازم به ذکر است که، اقدام عامدانه سقط جنین از دیدگاه اسلام و همچنین قانون مدنی به وسیله دارو و یا هر روش دیگری تنها در چند مورد خاص جایز می باشد و باید با دستور مقام قضایی پیش از آن که روح در بدن جنین دمیده شود، انجام گیرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.