دسته ها
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸

چه واکنشی به نارضایتی شغلی داشته باشیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

نارضایتی شغلی احساسی منفی نسبت به موقعیت شغلی است که در آن قرار دارید و این امر از دلایل مختلفی ناشی می شود. یکی از یان عوامل تاثیرگذار بالا رفتن افزایش بیکاری در جوامع و بر هم ریختن وضعیت شغلی است.

رضایت شغلی بی تریدی می تواند امنیت شغلی را نیز به همراه داشته باشد و این امر موجب می شود تا فرد با انگیزه و تلاش بیشتری در موقعیت شغلی خود دست به تلاش بزند. حال باید دید که چگونه می توان این رضایت شغلی را در مقابل نارضایتی شغلی افزایش داد و تکنیک های مورد استفاده در این زمینه چه تکنیک هایی هستند؟ همچنین جالب است بدانید که با استفاده از این راهکارها می توانید در صورت عدم رضایت شغلی نیز به این عامل در پیشرفت شغلی خود دست پیدا کنید.

   بالا بردن انگیزه کاری

نارضایتی شغلی و قدم هایی که باید بردارید

محلی که شما در آن مشغول به کار هستید از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند در ایجاد انگیزه کاری شما تاثیرگذار باشد. در این محیط است که شما می تواندی فرصت ارتقا شغلی و یا تزلزل شغلی را برای خود ایجاد کنید و در صورت نارضایی از موقعیت شغلی خود باید بی تردید آن را در موقعیت و محل کاری خود حل کنید.

  •  ایران پنل
  •  بورسیکا

رضایت شغلی چیست و چگونه از شغلمان رضایت داشته باشیم؟ این سوال مهم می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات موجود بر سر را پیشرفت کاری شما را حل کند که در مقالات مختلفی به آن اشاره می شود.

مولفه های دیگری نیز می توانند موجب نارضایتی شغلی باشند که باید آن ها را درون خود فرد مشاهده کرد به عنوان مثال: زمانی که افرادی که از اعتماد به نفس کافی و سطح رضایت از زندگی بالایی برخوردار نباشند نمی توانند به رضایت شغلی نیز دست پیدا کنند.

نارضایتی شغلی چیست

اما نوبت آن رسیده است که خود را از فکرهای آزار دهنده در هنگام انجام دادن کار دور کنید و با انگیزه و انرژی بیشتری به کار خود بپردازید. این اتفاق و دستیابی به امنیت و رضایت شغلی کاری دور از ذهن نیست و فرد با ریشه یابی علت این نارضایتی می تواند انگیزه و علاقه خود را نسبت به کار خود افزایش دهد. در ادامه تکنیک هایی ارائه می شو که به افراد در موقعیت شغلی با وجود نارضایتی کمک خواهد کرد.

دور کردن جملات منفی:

یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار که احساسات منفی نسبت به کار را در شما ایجاد می کند بیان جملات منفی مانند: از کارم متنفر هستم، شغل خوبی نیست، خسته کننده است و … تنها انرژی کافی را از شما سلب می کند. به جای استفاده از اینگونه جملات با تاثیرات مخرب از جملات مثبت استفاده کنید و احساسات خوبی نسبت به شغل را در خودتان ایجاد کنید.

دست به تغییر زدن:

بی تردید برای ایجاد نگرشی مثبت به شغل خود و رضایت بردن از آن باید دست به برخی از تغییرات بزنید بهتر است این تغییرات درونی باشند یعنی باید تغییر را از خودتان و افکارتان شروع کنید. هر فردی در هر موقعیت شغلی می تواند مفید واقع شود و هر شغلی دارای ارزش و منزلتی خاص است.

 اگر در موقعیت شغلی جدیدی قرار دارید باید بدانید که برای کنار آمدن با شرایط شغلی جدید چه باید بکنیم؟  و با استفاده از این تکنیک ها خود را به طور رضایت بخشی با موقعیت جدید تطبیق دهید.

چگونه از شغلمان راضی باشیم

بهبود محیط کار:

ریشه بیشتر این نارضایتی شغلی در محیط و فضای کاری است در این محیط ها عوامل مختلفی می توانند موجب نارضایتی شما باشند. نداشتن همکارانی همراه، کارفرما با روابط اجتماعی پایین، سختی کار، نداشتن برنامه ریزی و هر عامل دیگری که فکر می کنید در محیط کاری شما موجب این احساس نامطلوب در شما هستند باید از بین بروند.

برقراری روابط:

روابطی که در محیط کار خود با همکاران دارید می تواند تاثیرات بالایی بر روی رضایتمندی شما داشته باشد سعی کنید تا روابطی دوستانه، صمیمی و همدلانه ایجاد کنید و در صورت نیاز می توانید این روابط را به بیرون از محیط کایری خود گسترش دهید.

نارضایتی شرایط شغلی

برنامه ریزی:

تاثیر برنامه ریزی را بر روی افزایش رضایتمندی خود از موقعیت شغلی نادیده نگیرید بسیاری از افرادی که دارای سطحی از نارضایتی شغلی هستند با مسئولیتی سخت در محیط کاری رو به روی هستند و عدم توانایی در انجام این کار موجب بروز چنین احساسی می شود.

برنامه ریزی کردن موجب می شود تا بار مسئولیت های شغلی شما کمتر شده و دیگر نگران کارهای عقب افتاده خود نیستید پس تاثیر این عنصر مهم را در زندگی شغلی خود نادیده نگیرید.

 در این بخش با عوامل مختلف ایجاد کننده نارضایتی شغلی آشنا شدید و  از طریق این عوامل می توانید این نارضایتی را کاهش دهید. در اینجا باید بدانید که محیط کار مناسب چه ویژگی هایی دارد و از این طریق محیط مناسب و به دور از نارضایتی شغلی را برای خود ایجاد کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.