دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

آموزش نظم به کودکان در ۷ قدم طلایی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
  • ۰

آموزش نظم به کودکان از مهم ترین آموزش هایی است که پیش از سایر آموزش ها مورد توجه است. با یادگیری نظم در کودک شما می توانید مسؤلیت پذیری را به او آموزش دهید که با استفاده از تکنیک ها دشوار نخواهد بود.

نظم و انضباط از جمله مهارت های اصلی است که در طول زندگی برای کودکان از اهمیت های زیادی برخوردار است. نحوه یاد دادن نظم به کودکان دارای شیوه های مختلفی است بنابراین شما باید ابتدا یک ساختار سازماندهی شده برای یاد دادن نظم به کودک خود انتخاب کنید. این ساختار در حقیقت نشان دهنده نوع برنامه ای است که کودک در طول روز تحت عنوان نظم دهی باید انجام دهد.

 نحوه آموزش نظم به کودکان

آموزش نظم به کودکان:

در ابتدای انجام آموزش های ویژه نظم دهی باید یک برنامه عادی که کودک با انجام آن به نظم دهی عادت می کند را ارائه دهید. به عنوان مثال مسواک زدن قبل از خواب، مرتب کردن لباس ها، انجام دادن تکالیف و حتی زمان بازی می تواند یک برنامه عادی و ساختار مند را برای کودکان تهیه کند.

 آگاهی و آموزش خود والدین در مرحله اول و قبل از آموزش نظم به کودکان باید مورد توجه قرار بگیرد. والدینی که می دانند تاثیر نظم در موفقیت افراد جامعه چگونه است با آگاهی بیشتر و بهتر آموزش می دهند.

۱- انجام آموزش:

والدین بعد از تعیین ساختار مندی نوع آموزش خود می توانند این آموزش را شروع کنید با توجه به اینکه در ابتدای آموزش بر حسب نوعی عادت تعالیم را ارائه می دهید باید تلاش کنید تا بعد از شروع آموزش دلایل لازم برای انجام این عادت ها را نیز به کودک بیان کنید.

آموزش نظم به کودکان باید همراه با نوعی دلیل باشد تا به تدریج در کودک قدرت تصمیم گیری و اعتماد به نفس را بالا ببرد. زمانی که کودک می دانند در برخورد با مسائل عادی زندگی می تواند با داشتن نظم که در حقیقت پایه ای برای برنامه ریزی در آینده است چگونه وظایف خود را به درستی انجام دهد می تواند در آینده فردی با قدرت تصمیم گیری بالا باشد.

 آموزش دادن نظم به کودکان

  •  آرون گروپس

۲- در نظر گرفتن عواقب:

پیامدها و عواقب کار، در حقیقت آموزش این موضوع به کودک است که در صورت انجام ندادن وظایف و رعایت نکردن نظم می تواند با پیامدهایی مانند تنبیه رو به رو شود. کودکی که برای یادگیری نظم مادر او را برای رفتن به مدرسه آماده می کنند ممکن است با جا گذاشتن تکالیف در خانه با تنبیه معلم رو به رو شود.

پیامدهای منطقی که برای کودک در نظر می گیرید می تواند دارای تاثیرات بهتری باشد به عنوان مثال برای کودکی که بازی های کامپیوتری خشن دارد باید او را از انجام باز محروم کرد.

از سوی دیگر بیان پیامدها می تواند به عنوان نوعی تقویت کننده در آموزش نظم به کودک مورد استفاده باشد برای کودکانی که علاقه ای به نظم ندارند می توانید با بیان پیامدهای ناگوار رعایت نکردن نظم او را به انجام این کار ترغیب کنید.

۳- حل مساله:

در حین آموزش نظم دهی به کودک می توانید از آموزش حل مساله نیز استفاده کنید. به عنوان مثال در صورتی که کودک شما در صبح به سختی برای رفتن به مدرسه آماده می شود می توانید با ارائه این مساله که لوازم خود را در شب آماده کند قدرت حل مساله به او بدهید.

 آموزش نظم در زندگی به کودکان

۴- آموزش رفتارهای جداگانه:

آموزش انضباط برای کودکان فرایندی سخت و دشوار است و ممکن است چند رفتار را در یک زمان یاد نگیرند بنابراین باید از آموزش های جداگانه استفاده کنید. تهیه جدول منظم برای انجام کارها یک روش منظم در این زمینه است که به کودک می آموزد تا چگونه کارها را انجام دهد.

۵- ارائه پاداش:

پاداش دادن به کودک یکی از عوامل انگیزشی در آموزش نظم به کودک است. ارائه پاداش باید بر حسب سن و نوع فعالیت کودک انتخاب شود. همانطور که می دانید استفاده از پاداش های غیر مادی دارای تاثیر گذاری عمیق تری هستند و پاداش مادی تاثیری گذرا دارد.

 آموزش تاثیرگذار نظم به کودکان

۶- الگو بودن:

شما نیز به عنوان فردی تاثیرگذار در زندگی کودک خود باید به عنوان کی الگو مناسب در نظم، مسئولیت پذیری و تصمیم گیری باشید تا کودک شما را در این زمینه های الگوی خود قرار دهد. شما به عنوان والدین می توانید با رفتارهای خود آموزش های مهم و تاثیرگذاری را برای کودک داشته باشید.

۷- ایجاد احساس خوب از تمیزی:

یکی از روش هایی که می توانید برای آموزش نظم به کودک استفاده کنید ایجاد احساس خوب نسبت به تمیز بودن است. به او نشان دهید که زمان هایی که در منزل نظم و تمیزی حاکم است احساس مثبت و خوبی بین اعضای خانواده جاری است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *