دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

آنچه باید درباره ترس از ازدواج و روش های از بین بردن آن بدانید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۶ فروردین ۱۳۹۸
  • ۱

ترس از ازدواج از عوامل مختلفی ناشی می شود که موجب می شود تا فرد از ازدواج کردن و پذیرش این مسولیت سر باز زند. بیش از هر چیز این مشکل نشات گرفته از عوامل اجتماعی و فرهنگ مردم یک ملت خواهد بود.

طبیعتا فوبیای افراد برای ازدواج در دختر و پسرهای مجرد بیشتر است و در این نوع ترس، فرد مسئولیت ازدواج را قبول نخواهد کرد. هر چند بعد از ازدواج نیز برخی از افراد این فوبیا را دارند و ممکن است شدت پیدا کند اما بیشتر فوبیای قبل از ازدواج است که مورد توجه قرار می گیرد. زیرا فوبیای ازدواج موجب می شود تا فرد امنیت روانی لازم برای انجام و پذیرش این مسئولیت را ندارد.

 دلایل ترس از ازدواج

ترس از ازدواج چه دلایلی دارد؟

از دلایل عمده ای که موجب ترس در افراد می شود و مانعی برای ازدواج آن ها خواهد شد داشتن شخصیت درونگرا، فرار از صمیمیت، ترس از نرسیدن به اهداف، ترس از پذیرش مسئولیت و ترس از شکست خوردن در زندگی است.

افرادی که می توانند این نگرانی را در خود کنترل کنند و بر آن غلبه نمایند افرادی موفق هستند که در ازدواج می توانند تصمیماتی درست را اتخاذ کنند. برای مقابله با فوبیای ازدواج شما می توانید با به کارگیری تکنیک ها و تصمیمات درست بر  این امر فائق آیید.

اهداف:

شاید بررسی و تحلیل اهدافی که در آینده در ذهن دارید اولین گام برای رو به رو شدن با ترس و دلهره ازدواج است. بیان خواسته ها و آرزوها موجب تعیین اهداف شما می شود و می توانید بر اساس این اهداف برای آینده شغلی، تحصیلی و ازدواج خود برنامه ریزی کنید.

مقابله با فوبیای ازدواج

  •  آرون گروپس

پذیرش مسئولیت:

در مرحله ای دیگر باید درک و پذیرش کامل را در رابطه با ازدواج داشته باشید. این امر بدان معنی است که شما قصد دارید که زندگی خود را با فردی دیگر شریک شوید و تقسیم کنید. در نتیجه باید به تعهد نسبت به فرد مقابل در تمام زمینه ها نیز فکر کرده باشید.

از دیگران مشورت بگیرید:

یکی از راهکارهایی که موجب کاهش فوبیای ازدواج می شود مشورت کردن با کسانی است که در این زمینه تجربه دارند. به عنوان مثال نزدیکان شما که به تازگی ازدواج کرده اند می توانند بهتر شما را در این زمینه درک و راهنمایی کنند.

علت یابی ترس:

بی تردید اینگونه از ترس ها می تواند ریشه در عوامل مختلفی داشته باشد ترس از پذیرش مسئولیت، ترس از جدایی خانواده و … که فرد خود می تواند دلیل این ترس را بیابد و در نتیجه به درمان آن کمک کند.

چرا از ازدواج کردن می ترسید

والدین:

در بسیاری از موارد نیز دیده شده است که پدر و مادر و اطرافیان هستند که مانع ازدواج دختر یا پسر هستند و این امر به این خاطر است که فوبیای ازدواج کردن را در آنها ایجاد کرده اند. همچنین سختگیری بیش از حد والدین می توان عامل مهمی در این زمینه باشد.

انتظارات از ازدواج:

بعد از ازدواج چه خواسته ها و انتظاراتی از خودتان همسر ایده آل خود دارید؟ این بهترین سوال برای پی بردن به این موضوع است که می تواند شما را بسیار کمک کند.

بیان دقیق انتظارات می تواند از ترس و میزان نا موفقیت ازدواج بکاهد و شما راحت تر برای زندگی آینده خود تصمیم می گیرید.

ترسیدن از ازدواج

شناسایی نقاط ضعف:

عدم اعتماد به نفس مهم ترین عامل است که مانع ازدواج جوان ها می شود زیرا آنها توانایی خود را در تشکیل یک زندگی جدید باور ندارند و فکر می کنند در انجام این تصمیم مهم دچار خطا و اشتباه خواهند شد.

مشکلات جامعه:

شاید یکی از دلایل ترس از ازدواج در جوان ها وجود معضلات و مشکلات اجتماعی که بیش از هر چیز این دسته از افراد را درگیر کرده است مانند مشکلات اقتصادی و یا اخلاقی. بیشتر جوان ها می ترسند تا با ازدواج نتوانند زندگی آرامی را برای خود تشکیل دهند و به مشکل بخورند .

مشاوره نیز راهکارهای مناسب در این زمینه است که می تواند به شما کمک کند و ترس را بکاهد. زیرا با بیان و توضیح زندگی مشترک جوانب بیشتری را برای شما باز می کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۱ دیدگاه برای این نوشته
  • فرشاد گفت:

    تنها ترس من از ازدواج این که اصلا بلد نیستم چطور با جنس مخالفم برخورد کنم و نمیدونم که چی باید بگم چون خیلی خجالتیم.ایا درمانی هست برای این موارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *