دسته ها
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸

آشنایی با قرص لیورگل و عوارض جانبی آن

  • زهرا خانزاده
  • ۲۷ آذر ۱۳۹۷
  • ۰

در این نوشتار از آرگا، اطلاعات جامعی از قرص لیورگل را ارائه نموده ایم، لیورگل محصولی بدست آماده از میوه گیاه خار مریم می باشد و اشکال دارویی آن به صورت قرص می باشد.

قرص لیورگل از جمله گیاهان دارویی است، که دارای دوزهای ۱۴۰ میلی گرمی و ۷۰ میلی گرمی می باشد. تقریبا عوارض جانبی خاصی ندارد و طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی خون گروهی از افراد بیمار، تنها مصرف این قرص باعث ایجاد برخی اختلالات سیستم گوارشی بسیار خفیف می شود و تاثیری ملین نیز دارد.

میزان مصرف لیورگل

  •  گاز رومیزی

این قرص آنتی اکسیدانی قوی است، که از عصاره میوه گیاه خار مریم بدست می آید، این گیاه حاوی ترکیباتی همچون سیلی بین، مشتقات ۲و ۳ دهیدرو سیلی بین، سیلی دیانین و سیلی کریستین است، که به طور کلی از انواع فلاونولیگان ها محسوب می گردند و به آن ها سیلی مارین می گویند، که پراکسیداسیون چربی ها را مهار می کنند، میزان سوپراکسیددیسموتاز را افزایش می دهد و ذخایر گلوتاتیون درون سلولی را بازسازی می نماید. در موارد بسیار حاد برای درمان ضایعات سلول های کبد برای مدت ۳ الی ۹ ماه مصرف ۴۲۰ میلی گرم سیلی مارین تجویز می گردد.

علاوه بر این موارد، سیلی بین با افزایش فعالیت پلی مراز(RNA) و همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی سبب حفاظت از سلول های کبدی و نوسازی آن ها می گردد و در نهایت عملکرد رادیکال های آزاد سمی را مهار کرده و آن ها را از بین می برد و به همین دلیل باعث پیشگیری از فرآیندهای التهابی کبد می شود. همچنین از کبد را در برابر استرس های اکسیداتیو حفاظت می کند.

قرص لیورگل

موارد مصرف قرص لیورگل:

قرص لیورگل به دلیل داشتن سیلی مارین برای بیماران مبتلا به هپاتیت های مزمن و حاد نوع B و C، سیروز کبدی، کبد چرب و مسمومیت های کبدی تجویز می شود.

میزان مصرف این دارو:

مقدار مصرف این قرص روکش دار در طول روز ۳ مرتبه و هر ۸ ساعت به همراه آب می باشد و دوز آن در هر مرتبه ۱ قرص ۱۴۰ میلی گرمی و یا ۲ قرص ۷۰ میلی گرمی می باشد. طول درمان با این دارو به ویژه برای بیماران مبتلا به کبد چرب ۳ ماه می باشد.

عوارض جانبی لیورگل:

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، قرص لیورگل عوارض جانبی خاصی ندارد و این قرص گیاهی ممکن است، باعث بروز مشکلات بسیار خفیف گوارشی شود و همچنین اثری ملین داشته باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.