دسته ها
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰

روش های تکثیر گل ارکیده و نکاتی برای رشد و پروش آن

 • فاطمه میرزایی
 • ۸ دی ۱۴۰۰
 • ۰

تکثیر گل ارکیده به روش غیر جنسی و از طریق قلمه و یا تقسیم بوته یک نوع از روش های کارآمد و مؤثر برای تکثیر این نوع گیاه می باشد که در این مطلب قصد معرفی آن را داریم.

ارکیده، از جمله گیاهان زیبا و جذاب است که ماندگاری زیادی در گلدان داشته و نام دیگر آن ثعلب می باشد که در کوه های «باغرو» در اطراف آستارا و اردبیل رشد می کند و این در واقع همان ثعلبی است که در بستنی ها به کار می رود. در این بخش شما را با تکثیر گل ارکیده آشنا خواهیم کرد.

تکثیر گل ارکیده و روش نگهداری از این گیاه

به طور کلی ازدیاد گل های ارکیده از طریق لقاح و نیز از طریق غیر جنسی دو روش کاربردی برای تکثیر این گیاه می باشند، اما از آنجا که اغلب گلهای ارکیده که به روش بذر تولید شده اند از مرغوبیت کمتری برخوردارند، بنابراین تکثیر گل ارکیده به روش غیر جنسی کاربرد بیشتری داشته و نوع تکثیر شده آن کاملا شبیه پایه مادر می باشد.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

تکثیر و پرورش گل ارکیده

تکثیر ارکیده از طریق بذر معمولا به وسیله متخصصان باغبانی صورت می گیرد. گرده افشانی و تلقیح ارکیده تا زمان بلوغ غلاف دارای بذر به مدت زمان زیادی احتیاج دارد. برخی از غلاف ها نیز فاقد بذر می باشند. اما باید غلاف های حاوی بذر را در محیط کاملا پاکیزه نگهداری کنند تا آلوده نشود. زمانی که غلاف ها سبز شوند و قبل از شکافتن جمع آوری شده، سپس آنها را در داخل بالون های حاوی مواد معدنی می پاشند، بعد از مدتی، بذرها جوانه می زنند. حال این گیاهان جدید تولید شده را به منظور کاهش تراکم به بالون های جدیدی انتقال می دهند.

تکثیر گل ارکیده

روش قلمه زدن ارکیده :

برخی از گونه های ارکیده را می توان با استفاده از قلمه انتهایی آن تکثیر نمود. ارکیده های Arachnis و Vanada از این نوع هستند؛ قلمه های انتهایی Vanada به طور معمول ۳۰ تا ۳۷ سانتی متر می باشد که دارای ۱۲ برگ و نیز چند ریشه هوایی بوده است. این قلمه ها را می توان در گلدان و بدون استفاده از بستر کشت مخصوص رویش داد. برای قلمه Arachnis نیز، طول قلمه باید به اندازه ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر باشد و این نوع ارکیده که دارای ریشه هوایی بوده، باید مستقیما در مزرعه و یا در گلدان کاشته شود.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

تکثیر گیاه ارکیده

تکثیر به روش تقسیم بوته :

برخی از انواع ارکیده را می توان با تقسیم بوته از پایه گیاه اصلی (گیاه مادر) زیاد کرد. این نوع روش تکثیر گل ارکیده بر روی گیاهانی انجام می گیرد که دارای ۶ پیاز کاذب و یا بیشتر باشند. بنابراین برش ریزوم را از بین پیاز کاذب سوم و چهارم انجام داده و هر کدام را به صورت جداگانه در گلدان می کارند.

تکثیر و نگهداری گل ارکیده

امروزه انواع مختلفی از گل های ارکیده و با شکل های عجیب و غریب وجود دارد. بسیاری از این گل های زیبا، شبیه زنبور و نیز میمون بوده که گیاه شناسان معتقدند، شاید شباهت گل های ارکیده به حشرات به این دلیل است که آنها با این روش، حشرات را به سمت خود جلب کرده و در نتیجه با عمل گرده افشانی به حفظ بقای خود کمک می کند.

شرایط لازم جهت نگهداری از گل ارکیده

نگهداری از این گل کار سخت و دشواری نمی باشد همانطور که می دانید این گیاه دارای ۳۰۰۰ گونه مختلف می باشد و به دو دسته فالانوپسیس و سیمبیدیوم تقسیم شده است که از نوع پر مشهور آن فالانوپسیس یا پزوانه ای می باشد  و نگهداری از این گیاه مانند دیگر گیاهان نیاز به یک سری مراقبت ها دارد که در ادامه شما عزیزان را با روش نگهداری آن آشنا خواهیم کرد.

خاک مناسب :

توجه به خاک به منظور نگهداری درست از این گیاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا، ریشه های این گیاه بر روی رشد و شادابی گیاه تاثیر بسیار زیادی دارند به همین دلیل برای گیاه نباید از خاک گلدان معمولی استفاده کرد و خاک مخصوص گل ارکیده را تهیه کنید، همچین زهکشی مناسب برای گلدان فراهم نمایید تا مانع ار پوسیده شدن ریشه ها شود و در حقیقت مناسب ترین خاک ترکیبی از ورمی کولایت، پرلیت درشت، پوکه معدنی درشت، لیکا، کوکوپیت، پیت ماس، کمی خزه، شن و زغال چوب  می باشد.

گل ارکیده جهت نگهداری به چه شرایطی نیاز دارد؟

دمای مناسب :

به منظور نگهداری از این گیاه به دمای مناسب محیط دقت نمایید  و دمای باید بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد باشد و هوای گرم باعث تحریک رشد این گیاه و هوای سرد منجر به از بین رفتن آن خواهد شد همچنین، این نکته را به خاطر داشته باشید که دمای بالاتر از سی درجه سانتی گراد با مرگ ارکیده همراه خواهد شد و بنابراین از قرار دادن آن در کنار وسایل گرمایشی خودداری کنید.

گلدان مناسب :

تهیه گلدان مناسب از دیگرا شرایط نگهداری این گیاه است زیرا، ریشه این گل به نور زیادی احتیاج دارد به همین خاطر باید داخل گلدان شفاف اقدام به کاشتن آن کنید و از گلدان هایی که دارابی سوراخ زیاد و جنس چوبی هستند استفاده نمایید و همچنین به منظور پیشگیری از پوسیدگی ریشه ها گلدان باید زهکشی مناسبی نیاز داشته باشد.

شرایط نگهداری گل ارکیده

نور مناسب :

این گل آپارتمانی برای رشد خود به نور غیر مستقیم اما کافی نیاز دارد  و سبز روشن بودن برگ ها این گیاه نشان دهنده شرایط نوری مناسب می باشد و در صورت تیره شدن رنگ برگ ها باید اقدام به تغییر مکان گلدان نمایید همچنین، قهوه ای و یا زرد شدن رنگ برگ ها  از نور بیشتر از نیاز گل خبر می دهد.

آبیاری :

توجه به میزان آبیاری این گیاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در واقع بی آبی و خشکسالی موجب آزار گل آرکیده خواهد شد از این رو، قبل از اینکه خاک گلدان به صورت کامل خشک شود آن را آبیاری کنید و به صورت کلی می توان گفت هفته ای یک بار یا هر ده روز یک بار گل ارکیده باید آبیاری شود

نکته : از غبارپاشی گل ارکیده پرهیز نمایید زیرا، باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

در صورت تمایل جهت آشنایی با پرورش گل و تکثیر گیاهان می تواند روی لینک مورد نظر کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.