دسته ها
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

علائم پوکی استخوان و روش های درمان آن

  • مرضیه نوروزیان
  • ۱۰ دی ۱۳۹۷
  • ۰

پوکی استخوان یک بیماری شایع در میان افراد سالمند می باشد. متاسفانه افراد با حاد شدن این موضوع پی به وجود بیماری می برند. در این مطلب شما را با علائم پوکی استخوان آشنا می کنیم تا در صورت داشتن این علائم، زودتر برای درمان و کنترل بیماری اقدام کنید.

در این مطلب به علائم پوکی استخوان در زنان و مردان اشاره شده اما پیش از آشنایی با این علائم، بهتر است ابتدا استئوپروز یا همان پوکی استخوان را تعریف کنیم و وضعیت استخوان ها را در این حالت توضیح دهیم.

اصطلاح پزشکی پوکی استخوان زمانی به کار می رود که استخوان از نظر چگالی و وزن خود دچار تغییر شده و وزن کمتری پیدا کرده است. این ساده ترین تعریف پوکی استخوان است. مسلماً با رخداد این وضعیت مشکلاتی زیادی برای فرد مبتلا پیش می آید. به دلیل اینکه استخوان ها در چنین وضعیتی شکننده می گردند و استحکام لازمه را ندارند.

پوکی استخوان را با نام بیماری خاموش نیز می شناسند. علت این نام گذاری نیز کاملاً مشخص است. چون فرد علائم پوکی استخوان را درک نمی کند. معمولاً این بیماری با شکستگی های ساده در سنین بالا خود را نشان می دهد. زمانی که با توجه به یک ضربه ساده یا عادی، شکستگی بزرگی را متحمل می شوید.

شانه درد و پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان را بشناسید

استخوان ها در بافت خود سوراخ هایی دارند. در هنگام پوکی استخوان، سوراخ های داخل استخوان بیشتر می شود. این موضوع شکنندگی و ضعف استخوان را به دنبال دارد. در سنین جوانی بدن همواره در زمینه استخوان سازی فعال است. با بالا رفتن سن این موضوع متوقف می گردد و کم کم از حجم و تراکم استخوان کم می شود. گاهی نیز این بیماری در پی ترشح هورمون و مشکلات پزشکی ایجاد می شود که در این صورت به عنوان پوکی استخوان ثانویه شناخته می شود. بعضی از داروها نیز از جذب کلسیم ممانعت می کنند و زمینه را برای بروز علائم پوکی استخوان فراهم می نمایند. هورمون تیروئید نیز می تواند منجر به پوکی استخوان می شود.

علائم پوکی استخوان

شکسته شدن استخوان

شکستگی در استخوان اولین و مهم ترین نشانه پوکی استخوان می باشد. این موضوع در کلیه بیماران مشترک است. شکستگی استخوان خبر از ضعف شدید و از دست جرم استخوان می دهد. این شکسته شدن می تواند در مواقع عادی و ساده مانند یک عطسه یا سرفه شدید رخ دهد. شکستگی در یک فرد مبتلا به پوکی استخوان با یک فرد عادی متفاوت است. به گونه ای که افراد در چنین مواقعی به جای گچ گرفتن، ناگزیر به جراحی استخوان می شوند.

استئوپروز

مچ دست یا شکستگی متقاطع

شکستگی در ناحیه مچ دست می تواند از علائم پوکی استخوان باشد. در چنین وضعیتی استخوان زند زبرین در قسمت ساعد خواهد شکست. منظور از استخوان زند زبرین همان استخوان های بزرگ در قسمت دو استخوان اصلی ساعد می باشند. در چنین وضعیتی مچ دست به شکل غیر متعارف تا می خورد. این موضوع درد زیادی خواهد داشت و در برداشتن وسایل و … مشکل خواهید داشت. این نوع شکستگی در جهت عرض رخ می دهد و به چند نوع خود را نشان می دهد. گاهی استخوان درون مچ دست دچار شکستگی می شود.

نشانه های استئوپروز

  • استخوان تا شده به چندین تکه تقسیم می شود.
  • شکستگی که در پی آن پاره شدن پوست با استخوان را به دنبال دارد و این شکستگی، شکستگی باز نام دارد.
  • استخوان از ناحیه بیرون مفصل دچار شکستگی می شود.

شکستگی در ناحیه مفصل ران

شکستگی در چنین وضعیتی ناشی از ترک در ناحیه بالای ران می باشد. این شکستگی از علائم پوکی استخوان می باشد و در انواع مختلف دیده می شود.

در ناحیه گردن یا بالای ران

این جدایی در ناحیه اتصال سر استخوان به حفره و فاصله ۵ سانتی متری استخوان ران به وقوع می پیوندد. این موضوع از جریان خون ممانعت خواهد کرد.

شکستگی در ناحیه کپسولی

پاره شدن رگ های خون را به دنبال خواهد داشت و بین حفره و توپ مفصل رخ می دهد.

شکستگی از نوع اینترتروکانتریک

با فاصله از مفصل اتفاق می افتد و به همین علت بر جریان خون ورودی به ران تاثیری ندارد.

کم شدن از ارتفاع قد

از علائم پوکی استخوان می توان به کوتاهی قد اشاره کرد. اگر قد شما بدون هیچ علتی به شکل محسوس و یک باره تغییر کرده است، احتمال دارد به پوکی استخوان دچار شده باشید. زمانی که ستون فقرات در معرض پوکی استخوان قرار دارند، کوتاه شدن قد نیز امری طبیعی قلمداد می شود.

پوکی استخوان و کوتاه شدن قد

البته این کوتاهی قد باید با نشانه های زیر همراه باشد:

  • احساس گزگز در قسمت های مختلف بدن
  • از دست دادن کنترل ادرار
  • اشکال در راه رفتن

احساس درد در ناحیه پایین کمر

از علائم پوکی استخوان است و معمولاً این نشانه ها بیشتر در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله دیده می شود. برای درمان درد پایین کمر از تعدادی قطعه یخ کمک بگیرید. از علل بروز این مشکل می توان به عدم تحرک به مدت طولانی اشاره کرد. البته علت کمر درد را باید در موضوعات مختلف جست و جو کرد.

پوکی استخوان

درد در ناحیه گردن

ممکن است تراکم استخوان در این ناحیه کاهش یابد و علائم پوکی استخوان خود را در این قسمت نمایان کنند. برای درمان گردن درد از راهکارهای خانگی کمک بگیرید. به عنوان مثال می توان حرکات کششی برای کاهش درد انجام داد.

پشت خمیده

این موضوع در هر سنی برای دیدن علائم پوکی استخوان اهمیت دارد. خمیدگی در ستون فقرات مربوط به وقتی است که شما انحنای بیش از حدی را در قسمت ستون فقرات تجربه می کنید. خمیدگی ستون فقرات به دلایل مختلفی رخ می دهد. به همین علت بهتر است با طرز نشستن صحیح آشنا شوید. توجه داشته باشید در مواقع ایستادن و نشستن باید ستون فقرات در حد نرمالی قرار بگیرد. عدم رعایت این نکته در دراز مدت مشکلاتی را در ستون فقرات ایجاد می کند.

پیشگیری از پوکی استخوان

ماندگار شدن نشانه های یائسگی

یائسگی با نشانه هایی همراه می باشد. این علائم در دراز مدت می تواند سبب ایجاد پوکی استخوان شوند. علائم یائسگی موجب پایین آمدن هورمون استروژن می شود. زمانی که بدن از نظر وضعیت تولید هورمون استروژن در حد نرمالی است، آهنگ ترمیم و بازسازی استخوان به شکل عالی برقرار می شود. استروژن به میزان کم می تواند میزان مواد شیمیایی موجود در بدن برای ترمیم و تولید استخوان را دستکاری کند. به همین علت تولید استخوان در چنین وضعیتی کم می شود. در نتیجه استخوان ها شکسته می شوند و ضعف شدیدی از خود نشان می دهند.

نشانه های پوکی استخوان

جلوگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان با مصرف ویتامین های لازم و محصولات لبنی مناسب به تعویق می افتد. برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان ناگزیر به مصرف کلسیم هستید. ویتامین D را برای استخوان سازی در برنامه غذایی جا دهید. ویتامین D برای تسهیل در جذب کلسیم مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تامین کلسیم شیر، ماست و محصولات لبنی استفاده کنید.

سبزیجاتی چون کلم کالی، بامیه، کولارد سبز، بروکلی و شلغم برای تامین کلسیم مورد استفاده قرار می گیرند. نان ها، آبمیوه ها و غلات می توانند نیاز بدن به کلسیم و ویتامین D را فراهم می کند.

مصرف سیگار و نوشیدنی های الکلی، زمینه ساز بروز علائم پوکی استخوان می شوند. افرادی که سیگار می کشند، ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر دچار پوکی استخوان می شوند.

یکی از راه کارهای مناسب برای جلوگیری از بروز علائم پوکی استخوان، ورزش کردن می باشد. فعالیت های جسمانی و ورزش کردن سبب فرم دهی به اندام و محافظت از استخوان می شود. استخوان ها نیاز به تحرک دارند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.