دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

آنچه باید درباره نرمی استخوان در کودکان بدانید

 • فاطمه میرزایی
 • ۲۴ دی ۱۳۹۷
 • ۰

نرمی استخوان در کودکان که راشیتیسم نامیده می شود یک نوع بیماری است که معمولا به دلیل کمبود ویتامین D در کودکان و نوزادان دیده می شود؛ ویتامین D یکی از ویتامین های محلول در چربی بوده که نقش زیادی در استحکام استخوان ها دارد.

کمبود ویتامین D موجب نارسایی در معدنی شدن بافت های استخوانی در حال رشد می شود که این فرایند در افراد بالغ استئومالاسمی نام دارد و نیز موجب نرمی استخوان در بچه ها می شود که به آن راشیتیسم می گویند. در ادامه با این بیماری و علائم آن بیشتر آشنا خواهید شد.

نرمی استخوان در کودکان

راشیتیسم یا نرمی استخوان که اغلب قبل از سن بلوغ اتفاق می افتد، به دلیل کمبود ویتامین D و همچنین عدم تغذیه مناسب کودک در سنین قبل از ۵ سالگی می باشد؛ شیر مادر منبع مهمی برای تامین ویتامین D می باشد، بنابراین کودکانی که از شیر مادر تغذیه نشده اند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. در زیر با برخی از دلایل بیماری راشیتیسم و یا نرمی استخوان آشنا خواهید شد.

نرمی و ضعف استخوان در کودکان

 • کمبود ویتامین D در رژیم غذایی
 • کمتر در معرض نور خورشید قرار گرفتن
 • داشتن پوست تیره در نوزادان شیرخوار
 • ناتوانی کلیه ها در بازجذب فسفر
 • برخی التهاب های روده ای
 • استفاده از داروهای ضد تشنج و استروئیدی

همانطور که گفتیم، نرمی استخوان در کودکان ناشی از کمبود ویتامین D است. این بیماری همچنین در اثر کمبود کلسیم و فسفر به هنگام رشد استخوانها ایجاد می شود که فرد در این حالت دچار  درد و سستی عضلات می شود. این بیماری با علائمی مانند احساس فشار بر روی جمجمه، وزن کم به هنگام تولد، برجسته بودن قفسه سینه، ضخیم شدن استخوان مچ دست و مچ پا، تعریق زیاد، نرمی استخوان سر و عدم تقارن جمجمه، تاخیر در رویش دندان موقتی و خرابی دندانهای دائمی، سینه کبوتری، پاهای پرانتزی، ناهنجاری استخوانهای لگن و کوتاهی پا همراه است.

 • قاصدک 24

نرمی استخوان در کودکان

برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن باید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در معرض نور خورشید قرار گرفت. این ویتامین همچنین در کبد ماهی نیز به مقدار زیاد وجود دارد. مواد غذایی مانند شیر، کره، تخم مرغ حاوی ویتامین D بوده، همچنین امروزه قرص ها و کپسول ویتامین D موجود است و مصرف این ویتامین برای کودکان و مادران باردار و شیرده بسیار ضروری می باشد. فراموش نکنید که مصرف ویتامین باید متعادل باشد، زیرا مقدار زیاد و اضافی آن به صورت رسوب املاح کلسیم در بافت های نرم کلیه ها و شش ها دیده می شود.

نرمی استخوان در کودکان

یکی دیگر از راه های درمان نرمی استخوان در کودکان، تجویز کلسیم تحت نظر پزشک می باشد و معمولا چند ماه طول می کشد تا بدن به حالت طبیعی خود برگردد. البته در مواقع شدید تغییر شکل استخوان ها مانند تغییر استخوانهای لگن و یا قفسه سینه و همچنین کوتاهی قد ممکن است، دائمی باشد و نمی توان با این روش ها درمان کرد. بنابراین به منظور پیشگیری از این بیماری توصیه می شود، کودکانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند از قطره های مکمل ویتامین D استفاده نمایند، همچنین مصرف ویتامین D توسط مادر شیرده نیز تاثیر زیادی در تامین این ویتامین دارد. لازم است، مصرف روزانه دو لیوان شیر برای کودکان و در نوجوانان نیز به مقدار ۳ تا ۵ لیوان افزایش یابد. برخی از کودکان به شیر حساسیت دارند، از این رو می توانند از مکمل های غذایی کلسیم استفاده نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.