دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

با چه ویژگی هایی انتقاد ما به انتقاد سازنده تبدیل می شود؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۰ دی ۱۳۹۷
  • ۰

بیشتر افراد در مقابل انتقاد مقاومت نشان می دهند زیرا تصور می کنند که در صورت انتقاد شدن شخصیت آن ها تخریب خواهد شد. اما در صورتی که شما با یک انتقا سازنده آشنایی داشته باشید دیگر دچار چنین سوء تفاهمی نخواهید شد.

اگر در زندگی خود با افرادی رو به رو هستید که از انتقادات منفی برای تخریب شخصیت شما استفاده می کنند باید با ایجاد تغییراتی در آن های این افراد را متوجه رفتارشان کنید. به طور کلی زمانی یک انتقاد، چه از جانب شما و چه از جانب دیگران موثر خواهد بود که با انتقادی سازنده همراه باشد. همچنین باید با نتایج و عواقب انتقادات مخرب و منفی نیز آشنا باشید تا کمتر دست به چنین انتقادی بزنید.

انتقاد سازنده چیست

ویژگی های انتقاد سازنده:

اگر قصد دارید تا بر روی دوستان و نزدیکان خود تاثیر بگذارید و رفتارهایی را در آن ها کاهش دهید باید به شکلی درست و صحیح آن را متذکر شوید. و به خاطر داشته باشید که یک انتقاد مخرب نه تنها نمی تواند تاثیرگذار عمل کند بلکه می تواند عواقب بدتری برای فرد به همراه داشته باشد.

در ابتدا بهتر است تا جوانب مختلفی از انتقادی مخرب و انتقادی سازنده را بررسی کنیم و از این طریق متوجه تفاوت های این دو نوع از انتقادات خواهید شد. اولین نکته ای که رد انتقاد مخرب جالب توجه است این مورد می باشد که فرد دچار احساس بی اعتمادی به شما و نفرت خواهد شد ولی در انتقادی که سازنده باشد فرد متوجه می شود که شما به عنوان نزدیکترین فرد در قبال او احساس مسئولیت دارید.

انتقادات سازنده از افراد

  •  پرنس
  • کالا چیو

زمانی که فردی با انتقادی سازنده مواجه است در اعتماد به نفس او تخریب و لطمه ای ایجاد نمی شود ولی زمانی که فرد احساس می تواند عزت نفس او شکسته شده است در مقابل انتقادی منفی قرار گرفته است. شما می توانید با استفاده از راهکارهای مناسبی میزان تاثیرگذاری انتقادتان را بر روی دیگران افزایش دهید.

تاکید بر رفتار:

از مهم ترین شاخصه هایی که در داشتن انتقادی سازنده باید مورد توجه قرار بگیرد این است که در این نوع از انتقاد، افراد ویژگی های رفتاری را مورد نقد قرار می دهند. این در حالتی است که شما به طور مستقیم شخصیت فرد را مورد نقد قرار نمی دهید و به همین دلیل است که نقد شما سازنده و تاثیرگذار خواهد بود.

خود را مرکز صحبت قرار دهید:

همیشه باید به خاطر داشته باشید که هر فردی دنیا را از دید و نگاه خود می بیند و در بیان انتقادات نیز باید نظر شخص خود را بیان کنید و نباید آن را به یک کل تعمیم دهید. برای این منظور می توانید احساساتی را که دوست دارید برای فرد مقابل بیان کنید.

تفاوت انتقاد مخرب و سازنده

خود را در جایگاه فرد در نظر بگیرید:

برای داشتن انتقادی سازنده بهتر است که در ابتدا سعی کنید تا در شرایطی از زندگی فرد قرار بگیرید و این کار را می توانید به شکل فرضی انجام دهید. ممکن است با قرار دادن خود به جای فرد مقابل متوجه این امر شوید که خودتان به اشتباه قضاوت کرده اید و یا از روش های بهتری برای نقد کردن استفاده خواهید کرد.

واکنش نشان دادن:

انتقادی می تواند سازنده باشد که در مراحل اول رفتار مورد نقد قرار بگیرد و به آن واکنش نشان داده شود پس در صورت مشاهده رفتار آزار دهنده باید به سرعت به آن واکنش نشان دهید تا دارای تاثیر بیشتری بر روی فرد باشد و در همان لحظه متوجه رفتار خود شود.

انتقاداتی که موثر هستند

دریافت بازخورد:

از دیگر مواردی که در انتقادات سازنده باید به آن توجه کنید دریافت بازخورد از سمت فردی است که مورد نقد قرار داده است زیرا دریافت بازخورد موجب می شود تا شما میزان تاثیرگذاری سخنان خود را بفهمید.

 با توجه به اینکه به این موضوع پی بردید که انتقاد پذیری چه تعریفی دارد و چگونه ظرفیت انتقاد پذیری را افزایش دهیم؟ می توانید از راهکارهای مناسبی برای افزایش انتقاد پذیری و به کار بردن انتقادات سازنده استفاده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.