دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

کاربردهای پماد ویتامین آ د و آنچه باید در مورد این دارو بدانید

  • زهرا خانزاده
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • ۰

در این مطلب از آرگا به معرفی اطلاعات دارویی پماد ویتامین آ د خواهیم پرداخت. یک گرم از این پماد شامل ۸۵۰ واحد ویتامین A و ۸۵۰ واحد ویتامین D می باشد.

پماد آ د با اسامی تجاری پی.آ.د (شرکت داروسازی رها)، ویتامین آ د (بهسا)، ویتامین آ د (دارو پخش _ کارخانه)، ویتامین آ د (بهوزان)، ویتامین آ د (حنان)، ویتامین آ د (تولید دارو)، ویتامین آ د (سبحان) و ویتامین آ د (ایران ناژو) در بازار دارویی ایران عرضه می شود. که به شکل دارویی ویتامین آ د ۳۰ GOINT تولید می گردد.

عوارض جانبی ویتامین آ د

اطلاعات دارویی پماد ویتامین آ د

برای تسکین و بهبود بثورات جلدی، جوش ها و سوختگی پای نوزادان که ناشی از تماس ادرار است، این پماد مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای درمان و التیام پوست های تحریک شده، سوختی ها و خراش های خفیف پوست، التهابات پوستی ناشی از آفتاب سوختگی برای بزرگسالان تجویز می گردد. زیرا این پماد باعث حفظ رطوبت پوست و محافظت از پوست می شود و در مقایسه با برخی پمادهای موضعی دیگر، بو و ظاهر چربی ندارد و استفاده از آن باعث تیره شدن پوست نمی شود و احساس خوشایندتری روی پوست ایجاد می کند. نحوه مصرف آن نیز به این صورت است، که باید بر روی التهابات پوستی ایجاد شده، به مقدار کافی از این پماد را بمالید.

عوارض جانبی ویتامین آ د:

در رابطه با این پماد تاکنون حساسیت پوستی و یا عوارض جانبی خاصی دیده نشده است.

توصیه های پزشکی برای استفاده این پماد:

۱. در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد، پماد را نگهداری نمایید.

۲. زنان در دوران شیردهی و بارداری با تجویز پزشک این دارو را مصرف کنند.

  •  آرون گروپس

۳. تجویز ویتامین آ د تنها برای استعمال خارجی می باشد و از تماس آن با چشم ها اکیدا خودداری نمایید.

پماد ویتامین آ د

دارو های هم گروه با ویتامین آ د:

این پماد در طبقه بندی مارتیندل جزو داروهای پوستی و ضد آفتاب ها محسوب می گردد و با داروهای زیر هم گروه می باشد.

Aminolevulinic Acid/ Azelaic Acid/ Calcipotriol/ Collagenase/ Efalizumab/ Adapalene/ Diclofenac-Topical/ Imiquimod-Topical/ Eflornithine-Topical/ Isotretinoin/ Minoxidil-Topical/ Alitretinoin/ Minoxidil+Azelaic Acid+Betamethasone/ Podophyllin/ Tazarotene-Topical/ Calamine/ Pimecrolimus/  Ustekinumab/ Dexpanthenol/ Bexarotene-Topical/ Lubricating gel/ Sinecatechins-Topical/ Zinc Oxide

مقدار و نحوه مصرف ویتامین آ د

پیش از شروع درمان با پماد آ+د لازم است در ابتدا بروشور دارویی داخل بسته را با دقت مطالعه کنید، این بروشور می تواند اطلاعات زیادی در مورد دارو در اختیارتان قرار دهد و شما را از عوارض جانبی مصرف دارو آگاه نماید.

کرم ویتامین آ د

به منظور استفاده از این پماد یا کرم، بروشور را با دقت خوانده و مطابق آن عمل کنید، در ۲۴ ساعت اول استفاده از این پماد باید عوارض مصرف دارو را مورد توجه قرار دهید و در صورت بروز  قرمزی شدید و گرما، مصرف پماد را قطع کنید.

پیش از استفاده از این پماد، ناحیه آسیب دیده را به طور کامل شست و شو دهید و بعد از خشک کردن، پماد یا کرم را روی محل آسیب دیده بمالید.

پماد یا کرم را به طور منظم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از مصرف آن بگیرید.

در صورت فراموش کردن پماد یا کرم در زمان مشخص خود، نگران نباشید و دوز مصرف فراموش شده را استفاده نکنید، زیرا هیچگاه نباید به خاطر دوز فراموش شده هر دارویی، دوز دارو دو برابر شود.

در صورتی که بعد از یک هفته از مصرف این پماد، مشکلات پوستی شما برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

پماد ویتامین آ+د

موارد منع مصرف پماد آ+د

تاریخ انقضای پماد را حتما چک کنید و در صورتی که تاریخ انقضای داروهای مصرفی تان تمام شده باشد، باید حتما از مصرف آن دارو خودداری کنید.

نباید مصرف پماد ویتامین آ+د به فرد دیگری با علائم مشابه خودتان تجویز شود.

تداخلات دارویی ویتامین آ د را مورد توجه قرار دهید و در صورتی که داروی مورد استفاده شما با این دارو می تواند تداخل داشته باشد، حتما در این رابطه با پزشک تان مشورت کنید.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما سودمند بوده باشد، در صورت تمایل برای آشنایی با اطلاعات دارویی پماد ام جی باریج و پماد ژانوهیل می توانید مطالب قبلی آرگا در این زمینه را مطالعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *