دسته ها
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

آموزش تکثیر تمشک و پرورش و نگه داری آن

  • زهره امامی
  • ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • ۰

گیاه تمشک بسیار حساس است و نیاز به تکیه گاه برای رشد مناسب دارد. برای تکثیر تمشک و کاشت آن بهتر است گیاهش را در اواخر پاییز و یا اوایل بهار بکارید.

گیاه تمشک، همانند خربزه و هندوانه به راحتی رشد می کند اما نیاز به تکیه گاه جهت ایجاد بستر مناسب برای رشد دارد. تکثیر گیاه این میوه و نگهداری آن در مقاله زیر شرح داده شده است. با ما همراه باشید.

تکثیر تمشک

نحوه کاشت و تکثیر تمشک

برای کاشت و تکثیر گیاه این میوه بهتر است ابتدا زمین را از علف های هرز پاکسازی کنید. بهتر است برای رشد مناسب بوته این میوه در زمین مورد نظر دو تیرک چوبی به ارتفاع ۲.۴ متر که به فاصله ۳ متر از هم قرار دارند و ۶۰ سانت داخل زمین فرو رفته اند قرار دهید. با سوراخ کردن تیرک ها و وصل کردن سه ردیف سیم گالوانیزه شده بینشان به ارتفاع ۷۶، ۱۰۶ و ۱۶۷ سانتی متر از سطح زمین گیاه گونه تابستانی رشد بهتری خواهد داشت. برای گونه زمستانی سیم ردیف بالا را حذف کنید.

آبیاری تمشک

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

در مرحله بعدی پس از آماده کردن زمین و تکیه نوبت می رسد به کاشت تمشک. در این مرحله باید ساقه های گیاه تمشک را در عمق ۸ سانتی متری زمین قرار دهید. دقت داشته باشید که بوته ها را به فاصله ۴۰ سانتی متر از یکدیگر بکارید. پس از کاشت و نگهداری نوبت به مرحله هرس بوته تمشک می رسد. ساقه های تمشک های تابستانی را از سطح زمین هرس کنید. بهتر است از هر بوته ۸ ساقه که از همه قوی تر هستند را برای سال آینده نگه دارید و بقیه را هرس کنید. اواسط زمستان ساقه های بلند را هرس کنید و فقط ۱۵ سانت از آن ها را نگه دارید.

گیاه تمشک

گیاه تمشک برای مراقبت نیاز به کود دانه‌ای چند منظوره دارد. سعی کنید بوته های تمشک را در هوای خشک به طور مرتب مرطوب نگه دارید. به هنگام برداشت میوه تمشک این کار را به آرامی انجام دهید. در پایان بخش تکثیر تمشک از همراهی و توجه شما بی نهایت سپاس گزاریم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.