دسته ها
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸

مدارک لازم برای دریافت حقوق مرخصی زایمان از بیمه تامین اجتماعی

  • نرگس کوهستانیان
  • 24 ژوئن 2018
  • ۰

حقوق مرخصی زایمان برای زنان تازه فارغ شده شرایط خوبی را برایش فراهم می کند و استرس او را کمتر میکند. مدارک مورد نیاز برای دریافت حقوق در مرخصی زایمان از بیمه تامین اجتماعی عبارتند از: دفترچه درمانی، گواهی پزشک معالج، تائیدیه مراجع پزشکی ذیربط. و مدت مرخصی ۶ ماه است.

امروز در این قسمت از مجله اینترنتی آرگا می خواهیم در مقاله ای درباره حقوق مرخصی زایمان و نیز مدارک موردنیاز جهت دریافت حقوق از بیمه تامین اجتماعی مطالبی مفید را ارائه دهیم. به شما پیشنهاد می کنم ادامه مطالب را مطالعه نمایید؛ چون اگر در این مورد سئوالاتی داشته باشد، حتما جواب پاسختان را خواهید گرفت؛ پس دوستان همیشه همراه امروز با ما همراه باشید.

حقوق مرخصی زایمان

در جامعه اسلامی زنان بوِیژه زنان باردار جایگاه بالایی دارد. لذا در دولت اسلامی باید به حقوق کامل زنان به نحو احسن پرداخته شود. زنانی که تازه فارغ می شوند استراحت و مرخصی و نیز حقوق برای آنان لازم و امری مورد مقبول و پسندیده است. طبق مصوبه دیوان عدالت اداری، مدت زمان مرخصی زایمان برای زنان فارغ شده ۶ ماه می باشد.

حقوق نود روز آخر قبل از استراحت ضربدر مدت‌ زمان استراحت تعیین‌شده مساوی است با مبلغی که قابل پرداخت است.

مبلغ قابل پرداخت = مدت زمان استراحت تجویز شده × میانگین دستمزد در آخرین«٩٠» روز قبل از استراحت.

طبق قانون کار، مرخصی زمان بارداری نوعی تعلیق از کار است. و کارفرما باید شخص را بعد از مرخصی به کار خود باز برگرداند. اگر کارفرما او را نپذیرد،

شخص جهت اخذ مقرری بیمه بیکاری  به سازمان تامین اجتماعی معرفی می شود. سازمان تامین اجتماعی موظف است بعد از اینکه پرونده و سابقه پرداخت حق بیمه برای این شخص را بررسی کرد، متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه و تاهل، مقرری بیمه بیکاری برای شخص را مشخص و پرداخت کند.

حقوق مرخصی زایمان مرخصی برای زایمان شرایط بعد از زایمان

مدارک مورد نیاز برای دریافت حقوق در مرخصی زایمان از بیمه تامین اجتماعی

دفترچه درمانی

گواهی پزشک معالج

تائیدیه مراجع پزشکی ذیربط (حسب مورد)

این مدارک باید به شعبه بیمه خود ارائه شوند.

امیدواریم از مطالعه این مقاله که درباره حقوق مرخصی زایمان و موارد لازم حول محور این موضوع بود، استفاده کافی را برده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.