دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

عوارض قرص آمی تریپتیلین و کاربردهای آن

 • مرضیه نوروزیان
 • ۱۸ فروردین ۱۴۰۰
 • ۰

برای درمان افسردگی داروهای بسیاری وجود دارد. چون این داروها برای تسکین عصبی مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین قبل از مصرف بهتر است اطلاعات کافی درباره آن ها داشته باشید. در این مطلب می خواهیم اطلاعات جامعی درباره قرص آمی تریپتیلین به شما عزیزان ارائه کنیم.

قرص آمی تریپتیلین یک داروی ضد افسردگی است که باید با دستور پزشک تجویز شود. طبیعتاً این قرص نیز موارد منع مصرفی زیادی دارد و در بعضی بیماری ها باید با مشورت و رعایت اصول کلی مصرف شود.

قبل از مصرف داروهایی که مستقیماً بر سیستم عصبی اثر می گذارند، باید اطلاعات کافی درباره آن ها داشت. قرص آمی تریپتیلین، برای درمان افسردگی توصیه می شود. به غیر از افسردگی از این دارو برای درمان شب اداری کودکان، پروفیلاکسی میگرن و دردهای نوروژنیک استفاده می شود.

داروی ضد افسردگی

قرص آمی تریپتیلین(Amitriptlyline)

این قرص در اندازه های ۱۰، ۲۵ و ۵۰ میلی گرم موجود است. برای بزرگسالان مقدار مصرفی این دارو ابتدا ۲۵ میلی گرم در روز ۲ الی ۴ بار در روز به صورت خوراکی مصرف می شود و آن گاه مقدار دارو بر اساس تحمل و نیاز بیمار افزایش پیدا می کند.

قرص آمی تریپلیتین

برای مصرف کودکان(۶-۱۲ ساله) نیز به عنوان داروی ضد افسردگی ۱۰ تا ۳۰ گرم در روز و این میزان در نوجوانان ۱۰ میلی گرم هر سه بار در روز و ۲۰ میلی گرم در هنگام خواب مصرف می شود. این میزان نیز بر اساس تحمل و نیاز بیمار تا حداکثر ۱۰۰ گرم در روز و در مقادیر تقسیم شده یا به صورت مقدار واحد هنگام خواب تنظیم می شود.

در کودکان تا ۶ سال: مقدار ۱۰ میلی گرم در روز برای کنترل شب اداری به صورت مقدار واحد هنگام خواب مصرف می شود. همچنین در کودکان بیشتر از ۶ سال، این دارو ابتدا به صورت ۱۰ میلی گرم در روز به صورت مقدار واحد هنگام خواب مصرف می شود و آن گاه مقدار مصرف بر اساس نیاز و تحمل بیمار تا ۲۵ میلی گرم افزایش می یابد. اگر نوبت قرص را فراموش کردید، بلافاصله بعد از به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر این زمان به نوبت بعدی نزدیک است، نوبت فراموش شده را رها کنید و به برنامه اصلی دارو برگردید.

 • آرون گروپس

قرص آمی تریپتیلین

نکات مهم درباره مصرف

 • برای شروع اثر این قرص باید یک تا شش هفته آن را مصرف کنید.
 • در یک زمان نباید بیش از یک داروی ضد افسردگی مصرف کنید.
 • مصرف این دارو در سالمندان باید با حداقل مقدار شروع شود.
 • احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد. بهتر است از پوشش ضد آفتاب استفاده کنید.
 • پیش از هر گونه جراحی،درمان های اضطراری و کارهای دندانی، پزشک خود را از مصرف قرص آمی تریپتیلین آگاه کنید.
 • از قطع ناگهانی قرص آمی تریپتیلین خودداری شود. برای قطع کردن این دارو باید به صورت تدریجی عمل کنید و باید یک دوره ی ۴ هفته ای زمان ببرد.
 • مصرف این دارو باعث کاهش سطح هشیاری و خواب آلودگی می شود. بنابراین پیش از نتیجه دادن این دارو در بدن از انجام کارهای رانندگی و کار با وسایل خطرناک خودداری کنید.
 • این دارو ممکن است در ابتدا افکار خودکشی را تقویت کند و این موضوع در افراد زیر ۲۴ سال شایع است. به همین منظور بیمار باید در طی هفته اول تحت نظر باشد.
 • برای بهتر شدن خشکی دهان میتوانید آدامس یا آبنبات بدون قند استفاده کنید. اگر خشکی دهان بیش از ۲ هفته زمان برد، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، عوارض قلبی-عروقی، واکنش های زیاد حساسیت، تداخل در فعالیت جنسی، افزایش اشتها و وزن و عوارض اندوکربن مانند ژنیکوماستی، اختلالات حرکتی، اختلالات رفتاری، تاری دید، اشکال در ادرار، تهوع، خشکی دهان، تغییرات قند خون و هیپوناترمی
داروی ضد افسردگی

مصرف این دارو در چنین مواردی باید با احتیاط انجام شود:

حساسیت به داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و احتباس ادرار، اسکیزوفرنی، پرکاری تیروئید، گلوکوم با زاویه باریک، هیپرتروفی پروستات، آسم، اختلالت دو قطبی، افزایش فشار کره چشم، عیب کار کلیه، الکلیسم حاد، حملات تشنجی و اختلالات خونی و گوارشی

تداخل دارویی

مصرف این دارو با داروهای مهار کننده آنزیم MAO باعث تحریک CNS و افزایش فشار خون می شود. این دارو آستانه تشنج را کاهش می دهد و با داروهای ضد صرع مقابله می کند. بعضی از داروهای ضد صرع با کاهش غلظت پلاسمایی آمی تریپتیلین، اثر ضد افسردگی آن را کاهش می دهند. همچنین این قرص اثر داروهای پایین آورنده فشارخون کلونیدین و گوانتیدین را کاهش می دهد. در صورت قطع ناگهانی دارو ، خطر افزایش فشار خون وجود دارد. مصرف همزمان این دارو با داروی مقلد سمپاتیک ممکن است باعث تشدید عوارض قلبی-عروقی شود و احتمال آریتمی، افزایش فشار خون و تاکی کاردی را افزایش دهد. سایمتیدین با مهار متابولیسم این دارو، غلظت پلاسمایی آن را افزایش می دهد.

توصیه هایی در مورد آمی تریپتیلین

قبل از شروع مصرف دارو حتما در صورت بارداری و یا شیردهی و نیز سابقه بیماری هایی همچون پرکاری تیروئید، صرع، دیابت، مشکلات کبدی، سبوست های مزمن، بیماری های قلبی عروقی، چشمی، بیماری های اعصاب و سایر بیماری ها حتما پزشک خود را مطلع سازید.

قرص امی تریپتیلین

چون این نوع دارو می تواند بر روی سیستم عصبی فرد تاثیر بگذارد، بنابراین مصرف این دارو باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک معالج باشد، امکان دارد در چند هفته اول درمان با مصرف دارو، احساس بهبودی حاصل نشود, اما باید به درمان تان ادامه دهید و مطابق یک برنامه مشخص به پزشک مراجعه داشته باشید، ضمن اینکه لازم است به منظور درمان همه مشکلات و نیز سوالاتی که در این زمینه برای شما پیش می آید به نزد پزشک خود یا دکتر دارو ساز مراجعه کنید.

قطع و عدم استفاده از دارو به طور ناگهانی و بدون مشورت با پزشک می تواند عوارض خطرناکی برای بیمار به همراه داشته باشد که به اصطلاح به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و با عوارضی مانند سردرد، ضعف، تهوع، ترس و بی حالی همراه است

این دارو همچنین ممکن است در عملکرد دارو های دیگر در بدن ایجاد اختلال نماید، بنابراین لازم است, حتما قبل از مصرف این دارو، لیستی از دارو های مصرفی تان ( به ویژه دارو هایی که به منظور درمان افسردگی در طی یک ماه اخیر مصرف داشته اید) را تهیه کرده و در اختیار پزشک یا دکتر داروساز قرار دهید. برای اشنایی با روش درمان افسردگی بدون دارو نیز می توانید در اینجا کلیک کنید.

در صورتی که این قرص به صورت یک نوبت در روز تجویز شود، بهترین زمان برای مصرف این دارو در شب و قبل از خواب می باشد. بنابراین دارو را حتما مطابق دستور پزشک تان مصرف کنید.

امکان دارد پزشک در ابتدا دوز کمی از دارو را برای شما تجویز کرده تا بدن شما به آن عادت کند و سپس مقدار آن را افزایش دهد به این صورت از احتمال بروز عوارض ناشی از مصرف دارو نیز جلوگیری کرده یا کمتر خواهد شد.

داروی آمی تریپتیلین

مصرف آمی تریپتیلین با غذا تداخلی ندارد، از این رو می توان این دارو را قبل و یا پس از غذا مصرف کرد، از آنجا که مسمومیت با دارو های ضد افسردگی سه حلقه ای بسیار خطرناک می باشد، بنابراین باید دارو را به همان میزان تجویز شده استفاده کرد و نیز دور از دسترس اطفال نگه داشت و در صورت مصرف زیاد از حد و یا ناخواسته دارو حتما با اورژانس تماس گرفته شود.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در زمینه قرص آمی تریپتیلین مورد لطف و عنایت شما بزرگواران قرار گرفته باشد و با این اطلاعات، راهنمایی های لازم برای مصرف این دارو را به دست آورده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *