دسته ها
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

دلیل ترکیدن لاستیک و اعمالی که پس از ترکیدن لاستیک ماشین باید انجام دهیم

 • نرگس کوهستانیان
 • ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
 • ۰

ترکیدن لاستیک به علل مختلفی اتفاق می افتد. از این دلایل می توان به استاندارد نبودن لاستیک، عدم توجه به عمر لاستیک، برخورد لاستیک با یک شی برنده و تیز اشاره کرد. برای اینکه کمترین فشار به لاستیک خودرو وارد شود و از اتفاق حوادث ناگوار جلوگیری به عمل آید لازم است راننده در اسرع وقت تایر را تعویض کند.

در این مقاله به ارائه دلایل ترکیدن لاستیک می پردازیم و نیز در رابطه با اعمالی که پس از ترکیدن تایر خودرو باید انجام دهیم گفتگو می نماییم. به دوستانی که علاقه مندند بیشتر با این موضوع آشنا شوند، پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهند.

دلایل ترکیدن لاستیک

دلایلی مختلفی در ترکیدگی لاستیک موثر است، مهم ترین این عوامل عبارتند از:

 • استاندارد نبودن لاستیک: گاهی ممکن است لاستیک تازه خریداری شده باشد اما از استانداردهای کافی برخوردار نباشد و با کوچکترین ضربه در آن ترکیدگی ایجاد می شود. این گون لاستیک ها اغلب کم هزینه هستند.
 • عدم توجه به عمر لاستیک: گاهی اوقات رانندگان بیش از حد زمان عمر استاندارد تایر از آن استفاده می کنند تا اینکه سطح لاستیک نازک می شود و دچار ترکیدگی گردد.
 • برخورد لاستیک ماشین با یک شی برنده و تیز: حتما دیده اید که بعضی وقت ها که لاستیک های ماشین به یک سنگ یا فلز تیز برخورد می کند دچار پارگی می شود و بدین گونه تایر پنچر می شود. بهتر است رانندگان از لاستیک هایی با برند های عالی صحبت کنند.

عکس ترکیده شدن لاستیک  ترکیدن لاستیک

چه اعمالی باید پس از پارگی لاستیک ماشین انجام دهید؟

بعد از ترکیدگی لاستیک ماشین راننده باید یک سری کارها را انجام دهد، از جمله این کارها عبارتند از:

 • خونسرد باشید و آرامش خود را حفظ کنید: مواقعی که لاستیک خودرو در جاده می ترکد لازم است راننده آرامش خود را حفظ کند. اگر راننده با عجله تصمیم بگیر و خونسرد نباشد و حواسشان فقط به لاستیک ترکیده باشد ممکن است از اتفاقات احتمالی دیگر غافل شوند.
 • ناگهانی ترمز نکنید: اگر تایر خودرو دچار آسیب شده است راننده باید حواسش باشد یکدفعه ای ترمز نکند؛ چون در این صورت امکان لخت شدن لاستیک زیاد است.
 • از پدال گاز استفاده کنید: خیلی از رانندگان در هنگام ترکیدگی تایر سعی می کنند از پدال گاز استفاده نکنند که البته درست نیست. به آرامی پدال گاز ضربه بزنید تا سرعت خودرو را افزایش دهد. وقتی پایتان روی پدال گاز است که بخش زیادی از وزن خودرو از لاستیک های عقب به لاستیک های جلویی انتقال می یابد.
 • در این فرصت خودرو را به کنار جاده انتقال دهید.
 • خودرو را متوقف کنید: بعد از ترکیدن لاستیک حتما در گوشه ای از جاده متوقف کنید تا بیشتر از این به لاستیک فشار نیاید و در اولین فرصت لاستیک را تعویض کنید.

لخت شدن لاستیک

با دلایل مهم ترکیدن لاستیک خودرو آشنا شدید، حال می توانید با توجه به این اطلاعات از بروز هر گونه مشکلی در زمینه ترکیدن یا پارگی لاستیک خودرو جلوگیری نمایید. همچنین می توانید با کلیک بر روی خودرو و مراجعه به این بخش از دیگر اطلاعات مطرح شده در زمینه های مختلف در رابطه با انواع خودرو دیدن نموده و نهایت استفاده را از مطالب و مقاله های منتشر شده ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.