دسته ها
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸

چگونه جواهرات طلا را از بدل تشخیص دهیم؟

  • نرگس کوهستانیان
  • 15 می 2018
  • ۰

برای مشخص کردن اصل طلا از بدل راه های زیادی وجود دارد. تست طلا با آب، تست طلا با استفاده از سکه، گاز گرفتن با دندان، محک زدن طلا با سرامیک، تغییر رنگ فلز، داشتن اعداد و حروف از جمله راه های تشخیص طلا است.

در این مقاله به روش های ساده و پر کاربرد برای تشخیص طلا می پردازیم. شما عزیزان می توانید در ادامه مطالبی جالب در رابطه با تشخیص دادن طلا از بدل مطالعه کنید و به دانش خود در این زمینه بیفزایید. با ما همراه باشید.

7 روش کاربردی تشخیص طلا از بدل

برای خرید طلا بهتر است به طور معمول چند روش تشخیص دادن طلا از بدل را بدانیم و با به کارگیری آنها طلای اصلی را از بدل شناسایی نماییم.

تشخیص بدل و اصل طلا   طلافروشی

ممکن است در تعداد کمی از طلا فروشی ها طلای بدل به فروش برسد و مشتری متوجه نباشد. اگر اینطور باشد بدلیل قیمت هنگفت طلا مشتری ضرر بزرگی می کند. در اینجا 7 راه ساده برای تشخیص طلا را مطرح می نماییم.

  • داشتن اعداد و حروف: یکی از راه تشخیص اصل از بدل داشتن شماره و حروفی است که در پشت آن است. با نگاه کردن به طلای دارای شماره می توان تا حدودی از اصل آن اطمینان حاصل کرد.
  • تغییر رنگ فلز: یک راه دیگر این است که اگر بخشی از طلا کم رنگ است و بخش دیگر پر رنگ یعنی فقط روکش آن از طلا است.
  • گاز گرفتن با دندان: حتما تا به حال دیده اید قهرمانان در مسابقات ورزشی مثلا المپیک مدال طلا و یا نقره خود را لای دندان ها می گذارند. برای تشخیص طلای اصل می توان آن را گاز گرفت اگر رد دندان ها روی آن بماند یعنی اصل است هرچه رد گاز عمیق تر باشد، عیار طلا بیشتر است.
  • استفاده از آهن ربا: طلا مقابل آهن ربا هیچ واکنشی نشان نمی دهد، و جذب آن نمی شود. شما می توانید آهن ربایی تهیه کنید اگر طلا به آن جذب شد یعنی قلابی است.

طلاهای شیک

  • محک زدن طلا با سرامیک: این راهکار ساده است و در همه ی منازل سرامیک وجود دارد. شما می توانید با کشیدن طلا روی سرامیک متوجه اصل یا قلابی شدن آن شوید. اگر رد بر جای مانده بر سرامیک سیاه بود قلابی و اگر زرد بود اصل است.
  • تست طلا با آب: طلای کاملا اصل تا کف لیوان پر از آب فرو می رود؛ در صورتی که فلزات دیگر این چنین نیستند.

تست طلا با آهن ربا

  • تست طلا با استفاده از سکه: اگر یک فلز مسی را بردارید و آن را روی طلا بکشید و طلا خش دار شد یعنی طلا اصل است اما اگر طلا واکنشی نشان نداد و در واقع سکه فلزی خش دار شد یعنی طلا قلابی است.

امیدواریم که این مطالب مورد پسند شما دوستان واقع شده باشد و با بهترین و موثرترین راهکارها برای تشخیص طلا آشنا شده باشید، هر یک از این روش ها می توانند به شما برای پی بردن به اصل بودن طلا کمک کنند. شما عزیزان همچنین می توانید با کلیک بر روی بخش خانه داری مجله آرگا از دیگر نکات کاربردی و مفید برای زندگی روزمره دیدن نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.