دسته ها
پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

روش تشخیص شهاب سنگ از سنگ های دیگر

 • نرگس کوهستانیان
 • ۳۰ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

تشخیص شهاب سنگ برای دانشمندان کاری آسان است. آنان با چندین روش می توانند شهاب سنگ ها را از بین شنگ های دیگر تشخیص دهند. سه نوع شهاب سنگ وجود دارد: سنگی، آهنی و سنگی-آهنی. هر کدام از این ها دارای خصوصیاتی خاص هستند.

در این مقاله قرار است مطالبی را درباره ی نحوه تشخیص شهاب سنگ ها ارائه دهیم و به دانش شما دوستان بیفزاییم. شما با خواندن مطالب پایین می توانید از حقایقی جالب در مورد شهاب سنگ ها مطلع شوید. همچنین عکس های جالبی از شهاب سنگ ها را در این پست قرار دادیم، حتما آن ها را مشاهده کنید و از دیدن آن ها لذت ببرید؛ پس با ما همراه باشید.

شهاب سنگ در فضا

روش های تشخیص شهاب سنگ

حتما تا به حال بارها اسم شهاب سنگ به گوشتان خورده است و بارها از طریق اخبار و تلویزیون درباره ی پرتاب آن از آسمان به زمین چیزهایی شنیده اید.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

قبل از آنکه سراغ روش های شناسایی شهاب سنگ ها برویم ابتدا لازم است، تعریفی از آن را ارائه دهیم:

تمامی اجرامی که از فضا به زمین پرتاب می شوند را شهاب سنگ می گویند. سالانه بیش از ۱۰۰ شهاب سنگ از فضا به زمین پرتاب می شوند. این اجرام ریز هستند طوری که در اثر برخورد با هوای موجود در فضا از سرعتشان کاسته می شود.

تشخیص شهاب سنگ

   نمایی از شهاب سنگ

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

پرتاب شهاب سنگ

چگونه شهاب سنگها را تشخیص دهیم؟

شهاب سنگها دارای خصوصیاتی هستند که با دانستن آن ها می توان شهاب سنگ را از دیگر سنگهای تشخیص داد.

چند راه برای شناسایی شهاب سنگ ها از دیگر سنگ ها وجود دارد:

شهاب سنگ ها دارای سه نوع هستند: سنگی، آهنی و سنگی-آهنی.

شهاب سنگی: غنی از مواد معدنی سیلیکون و اکسیژن هستند اما مقدار کمی از آهن، منیزیم نیز در آن است.

شهاب سنگ آهنی:  تشکیل شده از مقادیر زیادی از آهن و نیکل شده هستند. با کاربرد آهن ربا به سادگی می توان آن ها را شناسایی کرد، زیرا سنگ های سطح زمین چنین قابلیتی ندارند.

شهاب سنگ سنگی-آهنی: تشکیل شده از سیلیکون و فلز آهن-نیکل است.

شاید منشا شهاب سنگ ها سیارک باشند.برخی از دانشمندان می گویند مواد تشکیل دهنده شهاب سنگ ها به ترکیبات زمین مشابه است اما بعضی ها معتقدند که به مواد درونی مریخ مشابه است.

تخمین وزن و چگالی شهاب سنگ ها: یکی دیگر از راه های شناسایی شهاب سنگ ها تخمین وزن و چگالی شهاب سنگها است.  وزن شهاب سنگ ها حدودا ۶۰ تن است. در یکی از مزارع کشورهای آفریقایی یک شهاب سنگ آفریقایی از فضا پرتاب شده است.

سطح خارجی شهاب سنگ ها فرق می کند: روی سطح آن یک فرورفتگی وجود دارد که مشابه اثر انگشت شصت است.

شهاب سنگ زیبا

 

پیدا کردن شهاب سنگ

 شناسایی شهاب سنگ با روش هی دیگر

علاو.ه بر روش هایی که در بالا جهت شناسایی شهاب سنگ آشنا شدید با کمک یک سری روش های دیگر نیز می توانید آن را شناسایی کنید که عبارتند از :

پوسته گداخته :

زمانی که یک شهاب سنگ به سطح زمین می آید به دلیل فشرده شدن زیاد هوا داغ می شود به اندازه ای  که سطح خارجی آن آب شده و یک لایه سیاه و قهوه ای رنگ روی سطح آن تشکیل می شود و اگر شهاب سنگ آهنی باشد فلز روی سطح آن ذوب می شود که کمتر اتفاق می افتد، پوسته های گدازش شهاب سنگ تازه افتاده ویژگی شکنندگی دارند و اگر مدت زیادی از افتادن آن سپری شود این پوسته دچار هوازدگی شده  و قادر به جدا شدن از سطح شهاب سنگ خواهند شد اما در برخی موارد بخش های کوچکی  از پوسته گدازش در حفره های سنگ باقی می ماند.

شهاب سنگی زیبا

خاصیت مغناطیسی :

نود و پنج درصد شهاب سنگ ها تمایل به جذب آهنربا دارند اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که برخی از سنگ های زمینی به آهنربا کشش دارند همچنین، شهاب سنگ های ماه و مریخ و و اکوندرایت ها کمتر از یک درصد از آهن هستند بنابراین بار ارزش ترین سنگ ها به آهنربا نمی چسبتد.

لایه یا رگه :

معمولا شهاب سنگ ها لایه لایه نمی باشند و هیچ رگه ای ندارند و به شکل خالص هستند  اما در موارد کم خرده سنگ و رگه هایی هم مشاهده می شود و در مورد آئرولیت رگه های غیر فلزی و سیاه روش شناسایی آن می باشد.

رنگ خاکه :

اغلب شهاب سنگ ها دارای رنگ خاکه سفید، کم رنگ و یا بی رنگ هستند و در صورتی که سنگ های زمینی رنگ خاکه قهوه ای و یا قرمز دارند.

شناسایی شهاب سنگ با آهن ربا

تخلخل :

شهاب سنگ ها معمولا تخلخل بالایی نداشته که البته به طور استثنا سنگ های ماه بر روی سطح خود سوراخ های زیادی دارند بنابراین، اگر سنگ مورد نظرتان داری سوراخ زیادی است یک نوع سنگ آتشفشانی می باشد و باید با روش های دیگر آن را تشخیص دهید.

با اطلاعات ارائه شده در این مطلب می توانید به شناسایی شهاب سنگ ها بپردازید و با انواع مختلف آن به خوبی آشنا شوید. همچنین شما دوستان علاقه مند می توانید با کلیک بر روی دانستنی های علمی از دیگر  اطلاعات و آموزش های علمی و مفید دیدن نموده و اطلاعات جالب و خواندنی در رابطه با زندگی پیرامون کسب نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.